Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Muzejs „Latvieši pasaulē“

Jūlija priekšmets – Saulcerīte bēniņos

Laikraksts Latvietis Nr. 661, 2021. g. 4. aug.
Muzejs „Latvieši pasaulē“ -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Vainags un zelta kurpītes. FOTO Muzejs „Latvieši pasaulē“.

Maira Bundža princeses Zeltītes lomā Ņūdžersijas latviešu skolas iestudētajā uzvedumā „Sprīdītis“ 20. gs. 60. gados. FOTO Muzejs „Latvieši pasaulē“.

Ņūarkas (Newark) latviešu skolas audzēkņi 20. gadsimta 60. gados. FOTO Muzejs „Latvieši pasaulē“.

Daudzu māju bēniņos vai pagrabos atrodas sen aizmirstas lietas no citiem dzīves posmiem, kurām vairs nav praktiskas nozīmes. Šīs, bieži vien ikdienišķās, pat necilās lietas no jauna kļūst svarīgas, atceroties to radīšanas vai lietošanas vēsturi. Daļu muzeja un pētniecības centra Latvieši pasaulē krājuma veido tieši šādi bēniņu atradumi! Kastēs ilgi glabātie un pēc tam muzejam uzdāvinātie priekšmeti palīdz izstāstīt stāstu par latviešiem ārpus Latvijas – par sabiedrisko, kultūras vai politisko dzīvi ārzemju latviešu kopienās, par latviskās identitātes uzturēšanu un saglabāšanu svešumā.

Tieši šādi priekšmeti – latviešu skolas teātra tērpi – tika atrasti Amerikā dzīvojošās latvietes Mairas Bundžas bēniņos 2021. gada sākumā. Tie liecina par latviešu skolu popularitāti ASV, par to, kā ģimenes mēdza iesaistīties mācību procesā latviešu skolās trimdā, arī par latviešu valodas un kultūras nodošanu nākamajām paaudzēm ārpus Latvijas.

Vainags un zelta kurpītes

Vainagu un kurpītes izmantojusi Maira Bundža princeses Saulcerītes lomas atveidei Raiņa lugā Zelta zirgs Ņujorkā 1965. gadā.

1965. gadā, Raiņa 100 gadu jubilejai par godu, Ņujorkas Latviešu skolas uzveda lugu Zelta zirgs. Šo ambiciozo projektu, iesaistot pavisam septiņas Ņujorkas Latviešu skolas, virsvadītāja bijusī Latvijas Nacionālā teātra aktrise Ņina Melbārde. Katra skola atsevišķi iestudēja savu cēlienu, un galvenie aktieri ceļoja starp skolām uz mēģinājumiem. Izrāde notika oktobrī modes rūpniecības vidusskolas zālē Manhetenā, kurā bija sanākuši ap 800 skatītāju.

Maira Bundža, kurai tad bija desmit gadi un kura tolaik bija skolniece Ņūdžersijas Latviešu skolā, tēloja princesi Saulcerīti. Maira atceras, kā mamma viņai gatavoja tērpus: Mamma (Austra Bundža, dzim. Purvinska, 1925-2001) man uzšuva divus vienreizējus tērpus Saulcerītes lomai. Nezinu, vai viņai iedeva drēbi un šnites (piegrieztnes) vai viņai pašai bija kas jāizgudro, bet nebija viegli izveidot stikla kalna tērpu, lai tas pareizi kristu – vēl tagad var redzēt, kur tas visur ir sasprausts un sadiegts. Pils tērpam mammai bija jāšuj daudzie spožie „sequins“ (fliteri) dekorācijai. Tad matus man saskrullēja un iepūta vismaz vienu, ja ne divas kannas ar zelta matu krāsu. Nebija viegli to vēlāk izmazgāt!

Muzejs un pētniecības centrs „Latvieši pasaulē“
www.lapamuzejs.lvAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com