Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Māra Branča skatījums

Paralēlās līnijas krustojas Tukumā

Laikraksts Latvietis Nr. 663, 2021. g. 18. aug.
Māris Brancis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

A. Zēberga iesala fabrika. FOTO Māris Brancis.

A. Zēberga iesala ražojumi. FOTO Māris Brancis.

„Tukku Magi“ izstāde. FOTO Māris Brancis.

„Tukku magi“. Afrikāņu skulptūras. FOTO Māris Brancis.

„Tukku magi“. Jaruba cilts sievietes galva. FOTO Māris Brancis.

Vispirms mazliet no vēstures. 2019. gadā Klāvs Zihmanis no Kanādas man atsūtīja varenu jo varenu Zēbergu (senāk rakstīja arī Seeberg) dzimtas koku, kas apliecināja, ka Zēbergu saknes Tukuma apkārtnē sameklējamas 1760. gados, kad Tukuma novada Cērkstes muižas Aizpures pusmuižas Žagaru māju gruntnieks bija Dīriķis, kurš vēl nebija ieguvis dzimtas vārdu. Laika gaitā viņa mazdēls Ansis kļuva par Ezerkauķu saimnieku. Šajā mājā, kas šobrīd atdzimusi jaunā veidolā, 1855. gadā piedzima Andrejs Zēbergs, kurš Tukumā 1890. gadā sāka veidot iesala fabriku. Jau 1893. gadā avīzes sludināja, ka A. Seeberga iesala fabrikā tiek laista tautās „karamel iesala kafeja, ar daudz barojošu vielu saturu, nekaitīga veselībai, ļoti garšīga un katrā ziņā ieteicama īstās kafejas vietā.“ Tā popularitātes ziņā pieņēmās spēkā, ko uz laiku pārtrauca ugunsgrēks, kas iznīcināja ražotni līdz pašiem pamatiem, taču drīz vien to atjaunoja. Pirmais pasaules karš atkaliņ nopostīja fabriku. A. Zēbergs centās atjaunot ražošanu, bet ne visai sekmīgi, un tā 1933. gadā nonāca ūtrupē. Par jauno īpašnieku kļuva rūpnieks Ernests Tīdemanis, kurš pārvērta to par spirta brūzi. Arī Otrā pasaules kara laikā fabrika krietni cieta, taču darbību atjaunoja. Tajā nodibināja arīdzan fermentu ražošanas cehu, kuras vārdu ar laiku deva visai fabrikai, pārdēvējot par Tukuma fermentu rūpnīcu, kas darbojās līdz tās likvidācijai 1999. gadā.

Visu kompleksu iegādājās uzņēmējs Justs Karlsons, kurš nodeva to starptautiskā kultūras projekta Tukku Magi īstenošanai (nesaprotamie vārdi Tukku Magi ir viens no iespējamiem vārda Tukums izcelsmes variantiem, kas Baltijas somu valodā nozīmē vai nu pakalnu rindu, vai arī kaudžu kalnus) ar mērķi izveidot pasaules kultūras centru šajā pilsētā. Šis starptautiskais projekts bijušajā A. Zēberga iesala fabrikā ir iecerējis izveidot izstāžu zāli, iesaistīt darbībā jaunatni ar dažādu projektu palīdzību, tāpat izvietot 500 priekšmetu lielo āfrikāņu tradicionālās mākslas kolekciju, kuru Latvijai uzdāvināja Bostonas filantropi un kolekcionāri Bobija un Tims Hamils (ASV). Šo projektu īsteno liela komanda, kuru ietilpst projekta dibinātājs latviešu gleznotājs Jānis Jākobsons, kurš kopā ar sievu gleznotāju Zoju Frolovu 20.gs. 90. gados pārcēlās dzīvot uz ASV, valdes locekle Dace Penke. Vēl minams, ka to atbalsta mums labi zināmie mākslinieki Vija Celmiņa un Guna Mundheima ar dzīvesbiedru Bobu no ASV.

Par šo lielo projektu pagājušajā gadā padzirdēja scenogrāfa Arvīda un Margas Spertālu mazdēls Māris Binders zinot, ka Spertālu ģimene ir cieši saistīta ar Zēbergu dzimtu. Tādēļ ar saņemto dzimtas koku Māris Binders rosināja iepazīstināt gan šī projekta valdes locekli Daci Penki, gan Tukumu muzeja enerģisko direktori Agritu Ozolu. Jaunatklātais dzimtas koks atklāj, ka Zēbergi deva lielu ieguldījumu ne tikai Tukuma, bet arī visas Latvijas saimnieciskajā un kultūras attīstībā. Šī dzimta bija cieši saistīta ar Latvijas kuģniecību (viņiem piederēja rēdereja), no šīs dzimtas cēlies viens no pirmajiem Tirdzniecības un rūpniecības ministriem Jānis Zēbergs, viņa brālis Aurēlijs Zēbergs bija miera sarunu vadītājs sarunās ar Padomju Krieviju. Savukārt tērpu mākslinieces Margas Spertāles tēvs Dr. Jānis Kivickis, kurš ieprecējās Zēbergos, bija Veselības departamenta direktors, bet viņa pēcnācēji ir arīdzan mūziķi un citu nozaru pārstāvji, kuri joprojām turpina senču iesākto ceļu.

Iegūtais dzimtas koks Agritu Ozolu rosināja tālāku domu – caur vienas dzimtas vēsturi atklāt, ka latvieši nav tikai sērdieņu tauta, kura gadsimtiem nīkusi un kalpojusi saliektu muguru kungu priekšā, bet tā ir bijusi arī veselīga un vitāla tauta, kura ieraksta spožu rakstu tautas pastāvēšanā. Caur vienu dzimtu var atklāt tautas likteņstāstus.

Tā vienā svētdienā mēs ar vārda brāli un viņa kundzi Daigu devāmies uz Tukumu apskatīt nesen atklāto izstādi Paralēlas līnijas krustojas! Izstādes veidotāji vienā veselumā sasaista it kā nesavienojamas lietas – Zēbergu iesalu fabrikas 150 gadu jubileju ar nesen nosvinēto Voldemāra Matveja grāmatas Nēģeru māksla simtgadi. Tās sakarā tukumnieki atceras savu mākslinieci Tairu Haļapinu, kura pirmā Latvijā sāka interesēties par šo izdevumu, pirmo, kas Eiropā sarakstīta par āfrikāņu kultūru. Līdz ar to likumīgi šajā izstādē tiek parādīta neliela daļa no āfrikāņu tradicionālās mākslas kolekcijas, kas uzdāvināta ir Latvijai.

Izstādes veidotāji prasmīgi apvieno neapvienojamo, atrodot kopsakarības. Ekspozīcija ir neliela šauro telpu dēļ, taču ļoti piesātināta, kas paver ceļu turpmākajiem darbiem nākotnē.

Nobeigumā tik jāpiemin, ka pagājušajā gadā A. Zēberga iesala fabriku redzējām laikā, kad tikai sāka tā apguvi, bet šogad pārliecinājāmies, ka te viss notiek – skatījām brīvdabas fotogrāfiju izstādi, visā teritorijā bija pamanāmas pēdas no nesenām aktivitātēm. Arī pati ēka jau sakopta.

Prieks par to, ka šajā nelielajā pilsētā dažādu radošo spēku kopā sanākšanā šķietami notiek neiespējamais – paralēlās līnijas krustojas, un pilsēta iegūst pasaules kultūras centra statusu.

Māris Brancis
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com