Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Baltā mākoņa Burtu skola”

Oklendas latviešu svētdienas skoliņa – Burtu spēles

Laikraksts Latvietis Nr. 663, 2021. g. 18. aug.
Evija Trofimova un Agnese Ābelīte -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Pašu darinātie lina alfabēta maisiņi ļauj bērniem aizraujošā veidā iepazīt burtus un meklēt ar tiem saistītas lietas sev visapkārt. FOTO no Agneses Ābelītes personīgā arhīva.

Pašu darinātie lina alfabēta maisiņi ļauj bērniem aizraujošā veidā iepazīt burtus un meklēt ar tiem saistītas lietas sev visapkārt. FOTO no Agneses Ābelītes personīgā arhīva.

Arī burtu knaģi un dzīvnieku kartītes ir Agneses pašas taisītas, izmantojot viegli pieejamus resursus. Uzdevumus ar knaģiem var adaptēt dažādiem valodas prasmju līmeņiem. FOTO no Agneses Ābelītes personīgā arhīva.

Agneses paštaisītais burtu rullis noder visdažādākajām aktivitātēm, t.sk. alfabēta tāllēkšanas sacensībām. FOTO no Agneses Ābelītes personīgā arhīva.

Latvijā gatavotie alfabēta dēlīši ar iepildāmām burtu formām palīdz mācīties dažāda vecuma bērniem. FOTO no Agneses Ābelītes personīgā arhīva.

Mūsu jaunajā svētdienas skoliņā bērni bez valodas mācībās ierastajām aktivitātēm daudz burtojas, tādēļ arī sevi nosaucām par Baltā mākoņa Burtu skolu. Paši mazākie (1-3 gadu vecumā) mācās konceptuāli iepazīt alfabētu un tā burtus un skaņas, bet lielākie – konkrēti mazos rakstītos burtus, piestrādājot arī pie glītrakstīšanas kursīvā. Burti ir visa sākums. Burti veido vārdus. Vārdi – teikumus, kas, savukārt, kārtojas rindkopās. Un tad jau var veidoties stāsts. Burti ir rakstītspējas un lasītspējas pamats. Ne velti angļu valodā akadēmiskā frāze school of letters* apzīmē vietu, kur apgūt ne tikai valodas, bet arī plašākas literatūras un kultūras zināšanas.

Uzsvars mūsu skoliņas un spēļu grupas nodarbībās ir uz vārdu un burtu taktīlu apguvi, mazajiem prātniekiem burtus pārvēršot no abstraktiem vienumiem skaidri redzamos un taustāmos objektos. Veidojot burtiņus no mīcāmās mīklas vai kaltētiem zirņiem, velkot pa katra kokā grebtā vai smilšpapīrā izgrieztā burta kontūrlīnijām, vai kā citādi iesaistoties ar apčamdāmu alfabētu saistītās rotaļās, mazie pirkstiņi vienlaikus attīsta smalko motoriku, kas, kā zināms, labvēlīgi ietekmē runas spēju un valodas prasmju izaugsmi. Mūsu pašu sarūpētie lina burtu maisiņi nodarbību sākumā tiek piepildīti ar bērnu mājās atrastajiem objektiem konkrētiem burtiem, un sekojošā burtu un maisiņu saturu izpēte bērniem kļuvusi par iemīļotu show-and-tell** aktivitāti. Mūsu nodarbībās burti atrodami it visur, arī uz koka knaģīšiem, no kuriem bērni mācās saknaģēt attēlos redzamo lietu vārdus. Pat Olimpiskajām spēlēm par godu veltītā nodarbība augusta sākumā ietvēra tāllēkšanas sacensības, kur lēcieni tika mērīti nevis centimetros, bet gan burtos, aicinot lēcēju meklēt vārdiņus, kas sākas ar aizsniegto burtu.

Laikā, kad vienmēr klātesošo digitālo ierīču ekrāni un tastatūras aizvien uzstājīgāk nosaka, kā mēs lasām un kā rakstām, kad glītrakstīšana vairs netiek mācīta skolā un rakstīšanas ar roku vietā mēs drukājam, izglītojošas spēles ar taustāmiem vai ar roku rakstītiem burtiem šķiet īpaši svarīgas. Rokrakstam no ikdienas komunikācijas lēnām izzūdot, parādās jauni pētījumi, kas apliecina: rakstīšanai ar roku slīprakstā (t.i., plūstošām, nepārtrauktām līnijām), izrādās, tomēr ir būtiska pozitīva ietekme uz smadzeņu darbību un domāšanas spējām. Kaut arī mūsu bērnu nākotnē glītrakstīšana diez vai būs pieprasītākā prasme, vēlamies saviem mazajiem sniegt iespēju nepiespiesti apgūt, pētīt un izbaudīt arī to bagāto un skaisto latviešu valodas daļu, kas saistās ar alfabēta rakstītajiem burtiem un rokrakstu.

Paldies Pasaules Brīvo Latviešu Apvienībai (PBLA), Latviešu valodas aģentūrai un Latviešu apvienībai Austrālijā un Jaunzēlandē (LAAJ) par atbalstu skoliņas materiālu, tostarp dažādu burtu spēļu, iegādē.

Evija Trofimova un Agnese Ābelīte
„Baltā mākoņa Burtu skola“
Oklendas*** latviešu svētdienas skoliņa un spēļu grupa
baltamakonaburtuskola@gmail.com
Laikrakstam „Latvietis“

* angl.: Burtu vai vēstuļu skola

** angl.: Parādi un pastāsti. Nodarbība, kur skolēns atnes kādu priekšmetu uz skolu, un tad stāsta par to.

*** Oklenda (Auckland), Jaunzēlandē.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com