Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Latviešu Fonda pilnsapulce

Ar sirdi pagātnē un soli nākotnē

Laikraksts Latvietis Nr. 673, 2021. g. 27. okt.
Ilze Pētersone -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
LatviesuFonds

Latviešu Fonds

Viena no pirmajām Latviešu Fonda sapulcēm ar dibinātājiem. No kreisās: Pirmajā rindā: Ģirts Kaugurs, Jānis Peniķis, nezināms, Valdis Muižnieks, Brunis Rubess. Otrajā rindā: Jānis Kukainis, Voldemars Gulēns, Uldis Bluķis, Staņislavs Daļevskis, Andris Padegs. FOTO Latviešu fonds.

Latviešu Fonda padomes locekļi satiekas Čikāgā. No kreisās: Rita Grendze, Beta Ludvika, Mārtiņš Hildebrants, Katrīne Pipaste, Žubīte Streipa, Diāna Kārkliņa, Renāte Kenija (Kenney). FOTO Latviešu fonds.

Bijušā priekšsēde Kristīna Sīmane-Laimiņa un revidente Žubīte Streips ar Latviešu Fonda kreklu. FOTO Latviešu fonds.

Garezera vasaras vidusskolas 4. klase veido projektus! FOTO Latviešu fonds.

Garezera Vasara vidusskolas jubilejas ķieģelis. FOTO Latviešu fonds.

„LF dalībnieki un draugi – esam noilgojušies ar jums satikties virtuāli un īstajā dzīvē! Gribam pastāstīt, kā iesaistāmies latviešu kultūras atbalstīšanā, ko esam paveikuši iepriekšējā gadā un kā gatavojamies nākamajam gadam...“ Ar šo draudzīgo ielūgumu Latviešu Fonds uzsāka savu hibrīda (klātienē un virtuāli) 2021. gada pilnsapulci 2. oktobrī Čikāgas latviešu bērnudārza Stariņš telpās. Situācija unikāla – vairums padomes locekļu, sadarbojoties pusotru gadu virtuāli un ar telefona sarunām, guva pirmo iespēju pa īstam satikties! Kopā būšana uzbudināja prātus un enerģiju, jo Latviešu Fonda nedēļas nogale Čikāgā pagāja vienā prāta vētras virpulī!

Sestdienas pilnsapulce sākās intīmā gaisotnē. Pēc Latvijas himnas un klusuma brīža, atceroties mīļos aizgājušos draugus, Veltas Sniķeres dzejas vārdi mūs mudināja – „Vien drošas sirdis, Un skaidri prāti, Vēl darināti, Nav citi balsti, Uz savu valsti“... Parādījās skaista, rudenīga ainava ar Rīgas kanāla loku aizvijoties tālumā. Priekšsēde Renāte Kenney pakavējās atmiņās par bijušām sēdēm un par kopības jūtām, kas mūs saista. Uzsverot tikšanās nepieciešamību kopības uzturēšanā, Renāte izteicās, ka „Latviešu Fonds ir kultūras tilts uz mūsu valsti un uz latvietību“, un „ka jaunie ir tie, kas cels šo tiltu nākotnē.“ (Jāsaka, ka Fonda izvēle noturēt sēdi bērnudārza Stariņš telpās, tīši vai netīši, ir piepildīta ar simboliku!) Redzējām slīdītes ar dažiem projektu veicējiem šovasar Latvijā – Renāti ar dzejnieci Daci Micāni-Zālīti, diriģenti Airu Birziņu un Operas ģildes Ivaru Slokenbergu un Ivetu Gravu. Sekoja Latviešu Fonda padomes locekļu ziņojumi.

Divu ražīgu stundu laikā Zoom klausītāji un skatītāji no ASV, Kanādas un Latvijas guva pārskatu par LF atbalstītiem projektiem un nodarbībām, dalībnieku izaugsmi, Fonda finansiālo stāvokli, ziedošanas iespējām un nākotnes plāniem. Informāciju pasniedza īsti profesionāļi – Katrīna Pipaste, Brigita Rumpētere, Mārtiņš Hildebrants, Beta Ludvika, Mārīte Krūze, Rita Grendze – (mums ir padomes locekļi, kuru maizes darbs ir finansēs, nevalstiskās organizācijās, pensijas, veselības, izglītības un mākslas laukos). Ar statistiku un infografiku, bagātinātas ar fotogrāfijām, atskaites ilustrēja, kā, piemēram, Latviešu Fonda pieteiktie un atbalstītie projekti sadalās pa kategorijām un no kā sastāv Fonda budžets, izdevumi un līdzekļu vākšanas veidi. Proti, Latviešu Fonda ziedojumi nāk no dalībnieku gadu maksām, no jauniem tūkstošniekiem, no vispārējiem ziedojumiem, no nesenās virtuālās staigāšanas akcijas un no Facebook „Giving Tuesday.“ Līdzekļu vākšanā arī ir ieskaitīti ikmēneša ziedojumi ($10, $20 vai $50 mēnesī) IRA Qualified Charitable Donations un Donor Advised Funds. Fonda ieguldījumu stratēģija nesusi 16 % pieaugumu un kapitāls pieaudzis tuvu pie 1.5 miljoniem dolāru.*

Latviešu Fondā ir 426 aktīvie dalībnieki, 15 vairāk nekā iepriekšējā gadā. 2021. gadā tika atbalstīti četri lielie un desmit mazie projekti. Lielie projekti ($35 000 vērtībā): 1. Jāņa Kalniņa Hamlets pirmizrāde Latvijas Nacionālā operā; 2. filma Mātes piens; 3. XV Vispārējo latviešu dziesmu un deju svētku ASV Kopkora koncerts; 4. filma Zeme, kas dzied. Mazie projekti ($20 000 vērtībā): 1. Zalktenes divas saules dzeju grāmata; 2. XV Vispārējie dziesmu un deju svētku tautas deju Lieluzveduma apmācības kursi; 3. Krišjāņa Valdemāra pirmās grāmatas 300 stāsti digitalizēšana; 4. Anšlavs Eglītis, Veronika Janelsiņa un Raimonds Staprāns dzīvē un darbā; 5. Danču krātuves satura papildināšana; 6. dokumentālā filma 1960.g. meitenes; 7. PLATS vizuālās identitātes radīšana; 8. Zviedru latviešu kultūras izlase Skat, skatt; 9. Ņujorkas latviešu kora kantāšu saglabāšana; 10. Līksmības zizlis iespiešana un izdošana ASV latviešu nometnēm.

Vēl divi projekti saņēma pabalstu Īpašas akcijas (crowdsourcing) ietvaros: 1. Imanta Ziedoņa fonda Radiožurnāls. Vidus. Zeme. Šī; 2. Eksperimentālās etnotronikas līvu mūzikas grupas NeiUm albuma izdošana.

Līdz ar gadskārtējiem projektu pieteikumiem, Latviešu Fonds COVID laikā ir eksperimentējis ar vairākām interesantām nodarbībām ar mērķi saturēt LF dalībnieku kopības sajūtu un iesaistīt – un piesaistīt – jauno paaudzi. LF sekretāre Rita Grendze stāstīja par Austras stundu – sarunu ciklu ar LF projekta veicējiem. Pagājušā gadā mēs iepazināmies ar Lailas Milevskas grafiskām atmiņām par savu vecmāmiņu, klausījāmies izvilkumus no Baņutas Rubesas grāmatas par viņas tēvu, skatījām Kristas Svalbonas bēgļu nometnes mākslu, dzirdējām Akača un Duceles dziesmas un virtuāli tikāmies ar Trīs no Pārdaugavas Vilni Baumani. Otram 2021.g. pasākumam, virtuālai pastaigai gar Baltijas jūru, bija liela piekrišana, un tā tiks atkārtota nākamgad! Septiņdesmit soļotāju – dzīvodami ārpus Latvijas – virtuāli iepazinās viens ar otru, mijās ar bildēm un Latvijas atmiņām, nostaigājot 555 km. Dalībniekiem mēs uzdāvinājām LF T-kreklus – noderīgus vēsākam laikam ar garām piedurknēm un Rīgas siluetu.

Jaunatnes iesaistīšanās Latviešu Fonda pasākumos ir mūsu prioritāte. Aizpagājušā gadā nopirkām Garezera Vasara vidusskolas jubilejas ķieģeli, uz tā iegravējām – Skaista ir Jaunība!

Šogad GVV absolventi un arī tie no iepriekšējā gada, saņēma LF izturības balvas – tautiskas mugursomas („survival kits“) ar patīkamiem pārsteigumiem – Gotiņu konfektēm, latviešu ēdienu receptēm un citiem labumiem. Ar padomnieces Sandras Kronītes-Sīpolas starpniecību, Latviešu Fonds piedalījās GVV vidusskolas mācībās, pasniedzot nedēļu garu sabiedrisko zinību kursu ceturtajai klasei. LF lietvedis Mārtiņš Hildebrants, dalībniece Vanda Dauksta un revidente Diāna Kārkliņa iepazīstināja skolēnus ar LF mērķiem un darbu; klases uzdevums bija izdomāt projektus, kurus Fonds varētu atbalstīt. Trīs idejas tika paceltas – izdaiļot Vēju kalnu, uzstādīt grāmatu klētiņas un Garezers gaisā – GVV drone. Interesanti! Latviešu Fonds sadarbosies ar jauniešiem un, piesaistot praktisku palīdzību, cer šos projektus īstenot līdz nākamai vasarai. Ceram piedāvāt līdzīgus kursus arī citām latviešu vidusskolām un nometnēm nākotnē.

Jāpiemin, ka Bieriņa Fonda** balva šogad piešķirta Lindai Treijai, gleznotājai, skolotājai, scenogrāfei un ALMA (Amerikas Latviešu mākslinieku apvienības) ilggadīgai priekšsēdei. Apsveicam Lindu!

Pilnsapulces laikā mēs apstiprinājām balsošanas rezultātus LF padomes locekļiem Mārtiņam Hildebrantam un Katrīnai Pipastei, revidentiem Andrejam Dumpim, Diānai Karkliņai un Žubītei Streipai; pateicāmies par ilgo un ražīgo darbu revidentei Laurai Ramanei; priecājamies par jauniem LF dalībniekiem un novērtējām veiksmīgo sadarbību ar padomdevējām Valdu Grinbergu, Sandru Kronīti-Sīpolu un Elisu Freimani, kā arī mūsu pārstāvi Latvijā Valdi Bērziņu un Latviešu Fonda skrīveri Ilzi Pētersoni (tā būtu es).

Sakām lielu paldies pilnsapulces LF Zoom dalībniekiem – jūs pacēlāt nopietnas idejas pārrunu laikā: kā veicināt latviešu valodas stiprināšanu; atrast pozitīvu pieeju kultūras saturēšanā; veidot mazus projektus (piemēram, ģimeņu vēstuļu lasīšana), kam var būt lieli rezultāti. Beigu beigās, pielāgojoties apstākļiem un ietilpinot jauno vecajā, Latviešu Fonds turpinās pildīt savu misiju – saglabāt un bagātināt latvisko vērtību pasauli. PALDIES visiem mūsu draugiem, ziedotājiem un dalībniekiem! Uz redzēšanos nākamvasar Dziesmu svētkos!

Ilze Pētersone,
Latviešu Fonds
Laikrakstam „Latvietis“
2021. g. oktobris

* Visa šī informācija ir tuvāk izskaidrota LF apkārtrakstā un mājas lapā.

** Atsevišķs fonds Latviešu Fonda paspārnē.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com