Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Raganiņu klapatas“ un „Balkons“

Teātris Austrālijas Latviešu 58. Kultūras dienās

Laikraksts Latvietis Nr. 685, 2022. g. 12. janv.
Baiba Haringtona (Harrington) -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
AL58KD2021

Skats no izrādes „Raganiņu klapatas“. FOTO Ojārs Greste.

Latvijas Nacionālā teātra aktieri Anna Klēvere un Egils Melbārdis tēlo Aspaziju un Raini bērnībā; bērni – Aruns Peiris un Maija Peiris Sidnejā. FOTO Ojārs Greste.

No kreisās: Jānis Čečiņš, Linda Ozere, Aruns Peiris, Maija Peiris. FOTO Ojārs Greste.

No kreisās: Skats no Birmingemas Mazā teātra Šekspīra lugas „Sapnis vasaras naktī“ (producenti Ingmārs un Dace Čaklie); SLT – Linda Ozere un Jānis Čečiņš Sidnejā. FOTO Ojārs Greste.

Decembrī Sidnejā tieši Austrālijas Latviešu 58. Kultūras Dienu (KD) laikā atkal uzliesmoja kovids. Uz vairākiem KD sarīkojumiem varēja nopirkt biļetes un pievienoties virtuāli no mājām, bet teātris skatāms tikai klātienē. Bija divas viencēliena lugas Sidnejas Latviešu Teātra (SLT) iestudējumā – vispirms Anitas Grīnieces komēdija Raganiņu klapatas un tad Pētera Saulīša – Balkons.

Neko darīt! Jābrauc vien ir uz Latviešu namu! Pie durvīm jāreģistrējas un jārāda potēšanās apliecība. Namā telpas plašas, un cilvēku maz. Jūtamies labi un droši! Uz teātri esmu atbraukusi ar meitu un mazbērniem. Tie veikalā ilgi meklē kādas Latvijā ražotas mantiņas. Varbūt nopirks svecīti? Vai zeķes? Es pa to laiku kafejnīcā sasveicinos ar tautiešiem, dzeru kafiju un uzkožu smalkmaizītes.

Raganiņu klapatas – režisors Jānis Grauds, izrādes vadītājs Toms Veidners, apgaismotāji Ģints Kārkliņš un Jānis Grauds, skaņas Jānis Grauds un Dainis Galviņš.

Uz teātri ir ieradušies, apmēram, 30 skatītāju. Man blakus sēž četri mazbērni. Skatos caur bērnu acīm. Uz skatuves aplī dejo sešas raganas ar slotām – māte ar piecām meitiņām. Aplis izjūk un Māte Ragana lielā katlā maisa viru. Ir rīts pirms Valpurģa nakts. Raganiņas ir slinkas, bet vienīgi jaunākā – Cildiņa (Lāra Veidnere) mēģina mātei palīdzēt. Māte dusmās aizslēdz ēdienu skapi, lai izārstētu no slinkuma. Gribētu meitas izprecināt. Raganiņas, lai nu kā mēģina, ēdienu skapi atvērt nespēj. Ir izsalkušas un izdomā slaukt kazu un dabūt kartupeļus no pagraba, lai brokastīs būtu ko ēst. Ar to sākas visādas klapatas. Komēdija raiti rit ar dažādām izdarībām un dejām.

Ragana (Ilona Brūvere) ir varena ar dziļu dobju balsi. Lai gan viņa ir ļoti dusmīga, manām mazmeitiņām nav bail. Mazmeitiņu māte dažreiz esot tik pat dusmīga! Arī no raganiņām nebaidās, drīzāk gudrības mācās! Piecas raganiņas, katra savādāka, katrai savas īpašības vai untumi – ļaunas tās nav, bet draiskas gan. Jaunās aktrises (Klāra Brūvere, Kira Bruzgule, Selga Tuktēna, Kārla Tuktēna, Lāra Veidnere) dzīvi un ticami tās attēlo. Izrāde mūs aizrauj, un ar lielu interesi gaidām, vai parādīsies precinieki, vai raganu vecāmāte ieradīsies ar savām draudzenēm?

Pēc starpbrīža Pētera Saulīša luga Balkons – režisore Ilona Brūvere, video ieraksti Ritvars Bluka un Elza Umure, dekorētāja Tija Lodiņa, apgaismotājs Ģints Kārkliņš.

Pēteris Saulītis ir izvēlējies balkonus kā vietas, no kurām cilvēki sarunājas. Balkons ir interesants – tas ir privāts un tai pašā laikā publisks. Kā dzīvokļa vai mājas daļa tas parasti ir privāts ar uzeju no iekšas. Kā vieta ar skatu uz āru, tas ir arī redzams no āra un ir publisks. Lugā caur internetu katrs no sava balkona sarunājas pāri kontinentiem un laikiem. Sarunu tēmas ir aktuālas, par viedtālruņiem, aktieru tiesībām, kovidu, latvietību, teātri. Pēteris Saulītis ir apsveicams, ka uzrakstījis tik modernu, mūsdienīgu lugu!

Sidnejā piedalās divi bērni (Aruns Peiris, Maija Peiris) un viņu vecvecāki (Linda Ozere, Jānis Čečiņš). Bērni tēlo paši sevi. Blenž savos vied­tālruņos, internetā atrod balkona skatu no senākiem laikiem Rīgā, kurā Latvijas Nacionālā teātra aktieri Anna Klēvere un Egils Melbārdis tēlo Aspaziju un Raini bērnībā. Katram rokā tumši sarkans cukurgailītis. Skats tiek raidīts uz liela ekrāna. Burvīgs skats, un ārkārtīgi labi aktieri! Ir pārsteigti, ieraugot bērnus, un sarunājas ar tiem.

Vectēvs un vecāmāte pārnāk mājās un netic, ka bērniem kāds labums būtu nācis no viedtālruņiem. Tomēr pārrunā un izmēģina. Trāpa skatu no Birmingemas Mazā teātra Šekspīra lugas Sapnis vasaras naktī (producenti Ingmārs un Dace Čaklie). Veco laiku kostīmi ir skaisti, Titania (Ance Kazāka) un Botoms (Ivars Keišs) dzied. Skats ir neaizmirstams – man tas ir iesēdies atmiņā uz palikšanu. Titania un Botoms sāk dzejiski sarunāties ar vectēvu un vecomāti tādā kā Šekspīra valodā.

SLT ir apbrīnojams, ka par spīti kovidam, spējis uzvest divas viencēliena lugas. Prieks, ka pieredzējušo aktieru vidū bija pieci jauni – Selga Tuktēna, Kārla Tuktēna, Lāra Veidnere, Aruns Peiris, Maija Peiris. Malači!

Baiba Haringtona

„Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com