Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Atklāts piemineklis Gunāram Astram

Valsts prezidenta Egila Levita uzruna

Laikraksts Latvietis Nr. 687, 2022. g. 26. janv.
Egils Levits -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
LV_prezidents_logo

Valsts Prezidents Egils Levits noliek ziedus pie pieminekļa Gunāram Astram. FOTO Ilmārs Znotiņš - Valsts prezidenta kanceleja.

Lidija Lasmane ekrānā uzrunā atklāšanas sarīkojuma dalībniekus. Labā pusē vēl neatklātais piemineklis. FOTO Ilmārs Znotiņš - Valsts prezidenta kanceleja.

20. janvārī Valsts prezidents Egils Levits piedalījās latviešu brīvības cīnītāja Gunāra Astras piemiņai veltītā pieminekļa „Nebaidies!“ atklāšanā.

Latvijas valsts, kuras atjaunošanas sapnim un ideāliem Astra ziedoja visu savu dzīvi, pastāv jau vairāk nekā 30 gadu pēc neatkarības atgūšanas. Tāpēc jāteic, ka šis piemineklis – kā latviešu pateicība un godinājums Gunāram Astram – ir tapis ilgi, pat pārāk ilgi. Taču beidzot tas ir izveidots un novietots pašā Rīgas centrā pie vēsturiskās ēkas, kur Astra pirms vairāk nekā 38 gadiem tika notiesāts, pie ēkas, kur padomju režīms sprieda tiesu par latviešu brīvības cīnītāju.

Tikai tagad mēs sākam pilnīgāk aptvert to, kāda nozīme ir bijusi mūsu valsts brīvības cīnītājiem un mūsu tautas cīņai 50 okupācijas gadu garumā. Tikai pamazām mēs apjaušam, cik nozīmīga ir Gunāra Astras un viņa domubiedru rīcība nevardarbīgās pretošanās apstākļos. Tas, ka mēs šodien dzīvojam brīvā Latvijas valstī, lielā mērā ir Gunāra Astras nopelns.

Gunāram Astram piemita augstas morālas īpašības, jo viņš bija viens – viens tiesā runāja pretī visai okupācijas varai, bet tas, ka viņš to spēja, padara Astru par Latvijas tautas varoni. Gunārs Astra nesamierināmi pārstāvēja latviešu tautas brīvības ideju, un šī ideja šodien ir īstenojusies.

Man jāsaka, ka esam pārāk ilgi gaidījuši līdz šī pieminekļa atklāšanai. Tas, ka šis piemineklis ir šeit, pašā Rīgas centrā, pie šīs ēkas, kur iet garām daudz cilvēku, padarīs to par vietu, kur cilvēki vienmēr padomās, kādēļ mēs varam šodien dzīvot brīvā valstī, kādēļ mēs varam pulcēties un izmantot savu vārda brīvību, savu pulcēšanās brīvību. Tas ir lielā mērā Gunāra Astras dēļ, viņa morālās stājas un viņa ticības Latvijas valstij dēļ.

Tagad šis sapnis – Gunāra Astras sapnis – par brīvu Latviju ir iemiesojies šajā piemineklī. Mēs visi esam pateicīgi un godinām viņa piemiņu, lai demokrātiska Latvija dzīvotu, lai būtu visas cilvēka un pilsoņa brīvības visiem, jo tā ir demokrātiska Latvija, par kuru cīnījās un mira Gunārs Astra.

LV prezidents Egils LevitsAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com