Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Diasporas amatierteātru sadarbība

Bez palīdzības no ārpuses turpinās arī šogad

Laikraksts Latvietis Nr. 703, 2022. g. 25. maijā
Vita Žagare -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Hermaņa Paukša luga „Čir, Čir!“

Mūzikls „Miglā iesprostotie“.

Pavasaris pēc Covid-19 pandēmijas ir pavēris iespējas atkal satikties klātienē, rīkot kopīgus pasākumus un pulcināt ļaudis uz kultūras pasākumiem. Sarosījušies gan kori, gan deju kopas un, protams, arī amatierteātri. Pasaules brīvo latviešu apvienības (PBLA) 2021. gadā atbalstītais projekts Starp divām salām ar skatu uz Latviju, kas paredzēja vairāku Lielbritānijas un Īrijas latviešu teātru sadarbību, nu jau bez palīdzības no ārpuses turpinās arī šogad.

„Tas, ka abu salu teātri uzsāka sadarbību, noteikti ir Pasaules Latviešu Amatieru Teātru savienības (PLATS) nopelns,“ norāda Birmingemas Mazā teātra režisors Ingmārs Čaklais. Tieši tur, PLATS rīkotajos pasākumos, meistarklasēs, salidojumos un citos kopdarbos diasporas teātriem bija un ir iespēja gan kopā mācīties, gan kopā ģenerēt idejas un plānot nākotni. Tieši ar PLATS starpniecību uzsāktas arī vairāku citu diasporas teātru sadarbības, piemēram Birmingemas Mazā teātra dalība Sidnejas teātra izrādē Austrālijas Latviešu 58. Kultūras dienās. Austrāliju te pieminu ne bez iemesla, no saviem pieredzes bagātajiem trimdas teātra kolēģiem, jaunās diasporas teātri daudz mācās un ar aizrautību klausās viņu stāstos par latviešu teātra tradīciju uzturēšanu mītnes zemēs.

Jaunās diasporas latviešu mākslinieciskajām kopām Īrijā un arī lielākoties Lielbritānijā nav patstāvīgas vietas, kur mēģināt un trenēties aktiermeistarībā, nemaz nerunājot par pieejamu skatuvi. Izrādes parasti top vai nu īrētās telpās, vai arī kādā lielākā dzīvojamā istabā, bet saulainā laikā pat piemājas dārzā. „Šajā ziņā mēs ar baltu skaudību klausāmies to teātru stāstus, kuri diasporā darbojas jau septiņdesmit un vairāk gadu. Kuriem ir ne tikai pašiem savas skatuves un teātra zāles, bet daudzu gadu laikā izveidotas gan tērpu, gan rekvizītu, gan dekorāciju noliktavas,“ atzīmē režisore Sandra Bondarevska no Īrijas.

Atgriežoties pie kopprojekta Starp divām salām ar skatu uz Latviju, noteikti jāatzīmē kopīgais izrāžu vakars, kas 7. maijā notika Dublinā. Birmingemas Mazais teātris uz Zaļo salu bija atvedis latviešu dramaturga Hermaņa Paukša lugas Čir, Čir! iestudējumu, bet Īrija no savas puses skatītājiem piedāvāja kora LA'IR izveidoto mūziklu Miglā iesprostotie, kas 2021. gada nogalē tapa ar Latvijas Ārlietu ministrijas un Latvijas vēstniecības Īrijā atbalstu.

„Abas izrādes žanriski ir ļoti atšķirīgas. Ja birmingemiešu izrāde bija komēdija, kas robežojās ar farsu, tad Īrijā tapusī noteikti ir liriska drāma,“ par abu izrāžu salikumu Dublinā vienpratīgi ir abi režisori. Atšķirīgs ir arī abu teātra kopu izpildījums. Ja vienā uz skatuves darbojas aktieri, tad otrā tie ir jauktā kora dziedātāji, no kuriem vienam otram šajā izrādē loma ir jāspēlē pirmoreiz dzīvē.

Runājot par pašam izrādēm:

Hermaņa Paukša luga Čir, Čir! Latvijā ir viens no visvairāk iestudētajiem autora darbiem. Izrādes režisors Ingmārs Čaklais deju un kustību sagatavošanai bija pieaicinājis arī horeogrāfu, Latvijas Mūzikas akadēmijas absolventu Kirilu Burlovu, kurš strādā Londonā un piedalās profesionālu operas, baleta un teātra izrāžu veidošanā. Sadarbībā ar Īriju tapis izrādes scenogrāfiskais noformējums un tērpi. Tos veidojusi māksliniece Santa Siliņa, kas vienlaikus ir arī Īrijas latviešu amatierteātra Sliedes māksliniece.

Īrijā tapušās muzikālās izrādes veidotāji savukārt visi ir paši Īrijas latvieši. Libretu un režiju ir sagatavojusi Sandra Bondarevska no teātra Sliedes, mūziku komponējuši kora LA'IR muzikālie pedagogi un diriģenti Rasa Stonkus un Signis Jaunzems, bet izrādes horeogrāfiju ir iestudējuši deju kopas Karbunkulis dejotāji un kopas Dzirnaviņas vadītāji Digna Miščenko un Roberts Eglītis.

Projekta Starp divām salām ar skatu uz Latviju iecere paredz, ka abu salu teātru kopas sadarbosies arī turpmāk.

Vita Žagare
Laikrakstam „Latvietis“

Foto: Skarleta Feierabends un Digna MiščenkoAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com