Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Latviete godināta Kanberā

Starptautiskas mūzikas festivālā

Laikraksts Latvietis Nr. 703, 2022. g. 25. maijā
Juris Jakovics -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

No kreisās: Andrejs Mačēns, Ella Mačēna, Viktorija Mačēna. FOTO Juris Jakovics.

No kreisās: Marcel Skjald, Šarona Grīna (Sharon Green), Ella Mačēna. FOTO Juris Jakovics.

Pasaules slavenu komponistu izlasē mūsu Sidnejas latviešu komponiste, Ella Mačēna tika izmeklēta kā viena no diviem latviešu komponistiem, kuru darbi tika atskaņoti kopkora veidā, Kanberas Starptautiskā mūzikas festivāla ietvaros. Otrais latviešu komponists programmā bija Ēriks Ešenvalds. Programmā 7. maijā bija tikai skandināvu un baltiešu komponistu darbi, un kā pretstats – četri Austrālijas komponistu darbi, daži no kuriem bija Metjū Doila (Matthew Doyle) didžeridū pavadījumā.

Ellas Mačēnas darba nosaukums ir While Winter is Here (ko varētu tulkot kā Ziemas klātienē). Darba pirmatskaņojums notika zālē Fitters' Workshop, Kingston, Kanberā, ar milzīgi augstiem griestiem, zili un rozā apgaismotām sienām, bez apsildīšanas dreboši aukstā vakarā. Bet lielā zāle bija piepildīta klausītājiem, kas radīja savu siltumu.

Kopkora apmērs bija tuvu 80 dziedātāju, kuri tik tikko saspiedās uz skatuves. Kaut dziedāja dažādi sastādīti kori, vienīgi Ellas kompozīcijas pirmatskaņojumam dziedāja kopkoris.

Koncertā ar sievu Margitu nejauši atradāmies kā Ellas mecenātu viesi. Tie bija Šarona Grīna (Sharon Green) un Marcel Skjald, kurš ir dāņu izcelsmes austrālietis. Marcel man stāstīja, ka viņi vēlējušies atbalstīt kādu darbu, kas iesaistītu cik iespējams lielu mākslinieku skaitu, lai labums būtu daudziem pēc divu gadu pandēmijas bezdarba iespaida.

Sarunādamies ar kopkora virsdiriģentu Rolandu Pīlmani (Roland Peelman), uzzināju, ka Ellas kompozīcija esot bijusi ārkārtīgi sarežģīta, lai daudzslāņu variācijas saskaņotu kopkora nodziedāšanai.

No kurienes lai nāktu iedvesma tik lielam darbam? Ella teica, ka komponēšana daļēji notikusi vannā, kur vieglāk nākot klajā zemapziņas klāsti. Esot arī daudz lasīts un noklausīts no skandināvu darbiem.

Kā var uzturēt galvā tik garu, savītu komponējumu? Ellas atbilde – bez citiem paņēmieniem esot arī pielietota moderna tehnika, lai to paveiktu.

Koncertā latviešu klausītājam bija viegli uztvert to, ka vienkāršais motīvs, kurš atkārtojās visdažādākajos veidos, iekļāvās latviešu kopkoru melodiskā, harmoniskā tradīcijā, kur varēja manīt ne tik vien sprāgstošus ledus slāņus, bet arī pēkšņus mūzikas klusuma brīžus, kas izceļ emociju plūsmu, līdzīgi citiem latviešu komponistu darbiem, kā piemēram, Mārtiņa Brauna Saule, Pērkons, Daugava, vai igauņu komponista Arvo Perta (Pärt) klasiskiem darbiem.

Ellas komponētam darbam būšot arī citur atskaņojumi, kā Latvijā, tā, varētu cerēt, arī citur pasaulē.

Visi komponisti, kuru darbi atskaņoti koncertā, bija austrāliešu Ross Edvards (Edwards), Gordon Hamilton, Brenda Giforda (Gifford) un Sāra Hopkinsa (Sarah Hopkins), igauņu Veljo Tormis, islandiešu Anna Torvaldsdotira (Þorvaldsdóttir), latviešu – Ēriks Ešenvalds un Ella Mačēna, norvēģu Tone Krone (Krohn) (arr.) un zviedru Karin Rēnkvista (Rehnqvist), Eva Lestander un Sven-David Sandstrēms (Sandström).

Uzstājās kori Kompaktus Youth Choir, Olivia Sviftas (Swift) vadībā, Luminescence Chamber Singers, AJ America vadībā, un Oriana Chorale, Dan Vokera (Walker) vadībā. Kopkora virsdiriģents bija Rolands Pīlmans (Roland Peelman). Soliste Salija Vokera (Sally Walker) spēlēja flautu.

Pavadīts tik tiešām jauks vakars, sarunās un aizraujošās mūzikas iespaidā, ne tik vien ar Ellu, ar mūsu draugiem un ar kopkora vadītāju, bet arī ar Viktoriju un Andreju Mačēniem, Sidnejas latviešiem pazīstamiem mūziķiem, kuri ir arī reizi pa reizei muzicējuši Kanberas latviešiem.

Juris Jakovics
Laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com