|
Laiks Latvijā: |
Laikraksts Latvietis Nr. 704, 2022. g. 1. jūnijā
Vija Spoģe-Erdmane -
Ojārs Greste pie saviem darbiem. FOTO Ojārs Greste.
Ojārs Greste. „Get High on Your Own Supply“ („Ar savu elpu“). FOTO Ojārs Greste.
Ojārs Greste. „The Harvest“. FOTO Ojārs Greste.
Ojārs Greste. „In Memoriam Maija Upenieks“. FOTO Ojārs Greste.
Ojārs Greste. „Waiting“. („Gaidot“). FOTO Ojārs Greste.
Ojārs Greste. „Artist and Model“. FOTO Ojārs Greste.
Ojārs Greste. „Listening“. FOTO Ojārs Greste.
Ierodoties Ojāra Grestes Lilīfīldes (Lilyfield) mājas pagalmā, mūs visus sveica Bredī Kingas (Bridie King) klavieru skaņas; dēls Edgars, pasniedzot viesiem šampānieti pie ieejas durvīm, izklāstīja, ka pianiste spēlējusi visās līdz šim ģimenei nozīmīgākās jubilejās.
Te nu būs mazliet atgriešanās pagātnē, jo pazīšanās man ar Grestēm ir jau no Bevernas bēgļu nometnes laikiem Vācijā. Ojāra un mana māte bija liktenīgi kļuvušas kara atraitnes un atrada kopējas intereses savā draudzībā, būdamas labas saimnieces, daloties ar savām iemīļotajām receptēm līdz mūža galam. Vēl atmiņā daudzas latviskās kāzas un iesvētības. Tā arī turpinājums nākamajās paaudzēs – mūsu dēli Edgars un Edvīns – uzsāka latviešu skolas gaitas un kopīgā izlaidumā absolvēja vidusskolu, vēlāk – kāzas un jaunās ģimenes pienākumi.
Un tagad sveicam jubilāru – Ojāru, sasniedzot varenos, cienīgos 80 gadus un vēl kaut ko pavisam neparastāko – baudīt plašo skati no viņa mākslas darbiem!
Ojārs ir ļoti daudzpusīgs visos veidos, kā savā goda runā – viņš ne tikai kar gleznas uz Latviešu nama un Parlamenta ēkas sienām, fotogrāfē, iemūžina video, vada Baltijas Komiteju, dzied vīru korī, ir aktieris teātrī, spēlē klavieres un šad tad piesit bungas tautas deju dejotājiem. Pēc izglītības būdams civilinženieris, beidzamajos gados pievērsies zīmēšanai un gleznošanai. Tā nu, lūk, kā Ojārs izteicās, griežot savu jubilejas torti – „baudiet manu radošo mākslu!“ Kur, patiešām, uz katras mājas sienas – trepju telpā, katrā istabā, ēdamzālē, mazgājamā un pat tualetes kabīnē bija pa gleznai vai skicei.
Žēl, ka nav ieraksts no apsveikuma dziesmas, ko sniedza Mačēni – Viktorija un Andrejs ar Vēsmu Putniņu, kurā savīta Ojāra visa dzīves gaita!
Ojārs saviem apsveicējiem stāstīja, kā ļoti negaidīts pagrieziens dzīvē viņu ieveda mākslas laukā, kad viņa sieva Dagnija nevarēja ierasties zīmēšanas stundā un lika Ojāram aizvietot viņu... tā nu sākās nemitīgās aktu zīmēšanas ogles tehnikā Džona Ogbērna (John Ogburn) studijā.
Es pati, būdama scenogrāfe, tekstīlijas un krāsu teorijas pasniedzēja Dizaina centrā Enmorā (Enmore), orientējos dizaina skatu punktā, redzot, cik veiksmīgi padotas tukšās vertikāles, horizonti un sadalīti attiecīgos laukumos, līnijās, faktūrās, toņkārtās, krāsu harmonijā un kontrastos kompozīcijā.
Tātad, no četrdesmit izstādītiem darbiem; mēģināšu dažiem pieskarties tuvāk.
Visvairāk manu interesi piesaistīja daudzās radošās skicītes; tur bija meklējumi, secinājumi, jautājumi, pārdzīvojumi – gan fiziski, gan emocionāli pierādījumi, kā Ojārs juties, piemēram, pēc dziļās elpošanas, kā baltie, saskaldītie slāņi mainās un ierindojas tumšajos (sevišķi pandēmijas laikā zīmētie), tos mēs mēdzam mākslas studijā saukt par doodling (skribelēt) vai sākuma radošās skices, kuras dziļākā procesā kļūtu gleznās vai kādā dizaina projektā. Kataloga Nr. 8 Get High on your Own Supply (Ar savu elpu) var redzēt vēl vienu iznākumu tīrās, karstās krāsās – siltā dzeltenā, oranžā līdz sarkanam, kur gleznotājs apliecināja šo fizisko un vizuālo sajūtu ar gaismas spēli elpošanas laikā.
Sevišķi tumšajos pandēmijas laikos daudzi pievērsās veselības uzlādēšanā, pielietojot Vima Hofa (Wim Hof) elpošanas metodi; tā radās arī Ojāra inspirācijas gleznās.
Katalogā reprodukcijas atspoguļo trīs nodalītas dažāda stila sekcijas – akti zīmēti ogles tehnikā, krāsainās gleznas eļļas tehnikā un ar pildspalvas zīmētās skicītes, ko sauc par doodling, kuras jau iepriekš pieminēju. Apzināti vai haotiski vilkts ar spalvu uz papīra krustām, šķērsām, pat ieēnojot laukumus, grafiskus elementus un burtus.
Visumā visi akta zīmējumi ogles tehnikā ir lielo kontrastu toņkārtā; pamatā pliknis ļoti gaišs uz balta papīra un apkārt tam spēcīgs zīmējums ar melno ogli; šad tad parādās kāds musturis vai arī latviskās rakstu zīmes – kā Nr. 23 Dreaming (Sapņojot) un Nr. 25 Fate will Decide (Liktenis lems).
Ļoti interesants, cēls un graciozs pliknis Nr.22 Artist and Model (Mākslinieks un modelis) – tik precīzi izliekts mugurkauls un sāns, spēcīgais melnais ēnojums izceļ sēdētāju; var pat sajust viņas svaru, iesēdušos krēslā; viņas matu sakārtojums labi izceļas uz pilnīgi gaišā aizmugures fona. Mākslinieks paliek savā vietā – neitrāls, neuzkrītošs.
Skice oglē Nr. 19 Waiting (Gaidot) ir ļoti ritmiski dinamiska, jo tajā parādās nevis viens pliknis, bet četri dažādās pozās – gan sāniski, gan no priekšas, pat no muguras; daudzās ķermeņu siluetu līnijas harmoniski saliektas, un viena otru pasvītro un skaisti izmanto horizonta laukumu. Neko ne pielikt, ne atņemt.
Krāsainajā nodalījumā darbi eļļas tehnikā. Ļoti interesanti pasniegts viens no šī gada jaunākajiem darbs Nr. 12 Harvest (Raža) sakņu dārza raža – vairāki ķirbji niansētās oranžās un sūnu zaļās krāsās... vai gatavībā uz Ojāra zupas katlu? Atkal viens Ojāra talants, kā raksta sākumā minēju viņa mātes saimniecības praksi!
Nr. 5 In Memoriam – īpaši ļoti emocionāli radīts klusās dabas ziedu sakārtojums stikla vāzē veltīts par mīļu piemiņu Maijai Upeniecei. Sevišķi ziedu sagrupējums ir interesants ar lielākiem, koši sarkanajiem ziediem līdz ļoti sīciņiem, bālākiem apkārt vāzes augšmalai, panākot dzidro stikla caurspīdīgumu zaļajos kātiņos.
Ojāra 80. jubilejas sveicēji un mākslas cienītāji līksmojās un dziedāja Viktorijas Mačēnas un Braidijas pavadījumā līdz pusnakts stundiņai, un, pieminot Ojāra iepriekš minētos talantus, ir jāsaka, ka viņš patiešām ir lielisks magnēts, kas pievelk neskaitāmus sabiedrības tautiešus, kuri vienmēr ir ļoti atraisīti, iedvesmoti un jūtas kā mājās, skaisti radošajā atmosfērā.
Vēlam turpmāk Ojāram tikpat enerģiski ar lielāko iedvesmu darboties tālāk!
Nobeigumā izmantošu nesen teiktos vārdus šī laika mākslas pasaulē – mākslas galerijas „Bazart“ īpašniece Inese Drone, Rīgā: „Šajā sarežģītajā laikā māksla ir tā, kas cilvēkiem var sniegt mierinājumu un prieku, savukārt, prieks ir vienīgais, kas stiprina psihisko jeb dvēseles enerģiju, kura nodrošina veselību un garīgo labklājību.“
Paldies, Ojār! Vēlam daudz laimes, prieku un enerģiju!
Vija Spoģe-Erdmane,
izstādes cienītāja, 2022. gada 24. aprīlī, Sidnejā
Laikrakstam „Latvietis“