Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Izstāde Cēsīs

„Ojārs un Silvija – abstraktais ekspresionisms Čikāgā“

Laikraksts Latvietis Nr. 713, 2022. g. 10. aug.
Kārlis Kanderovskis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
PLMC

Ojāra Šteinera glezna. FOTO PLMC.

Sestdien, 16. jūlijā, Cēsīs, Pasaules latviešu mākslas centra (PLMC) galerijā, L. Skolas ielā 6, tika atklāta Silvijas un Ojāra Šteineru izstāde Ojārs un Silvija – abstraktais ekspresionisms Čikāgā.

Brālis un māsa, Ojārs un Silvija Šteineri, dzimuši Alūksnē, kā II Pasaules kara bēgļi nonāca Vācijā. Viņu radošais darbs pagāja Čikāgā, ASV, kur mākslas dzīve pēckara gados piedzīvoja spēcīgas pārmaiņas.

Ojārs un Silvija Šteineri piederēja pie tā dēvētās Čikāgas mākslinieku grupas, tie bija latviešu mākslinieki, no kuriem vairāki studēja Mākslas institūta skolā Art Institute of Chicago (SAIC), viņu vidū Vitauts Sīmanis, Edvīns Strautmanis, Benno Tālivaldis, Reinis Eikens, Viestarts Aistars, Maigonis Barens, Ēriks Dukāts, Ģirts Puriņš un citi.

PLMC direktors Kārlis Kanderovskis uzsver, ka abiem jaunajiem latviešu imigrantu māksliniekiem šis noteikti bija aizraujošs laiks. Viņiem bija jāpielāgojas jaunajai mākslas pasaulei, jaunām ietekmēm globālā kontekstā. Populārā kultūra, komerciālisms, internacionālisms, sirreālisms un sociālās pārmaiņas, kā, piemēram, feminisms, apstrīdēja agrākos priekšstatus par mākslas jēgu.

Izstāde sniedz ieskatu īpašā mākslas un cilvēku kustībā. Ojāra agrīnie linogriezumi atsaucas uz iepriekšējām Eiropas mākslas tradīcijām, savukārt, kopš pagājušā gadsimta piecdesmitajiem gadiem Amerikā tapušie mākslas darbi strauji virzījās uz pilnīgu abstrakciju.

Silvijas ilustrācijas darbi atsaucas uz latviešu folkloru, taču viņas lielformāta gleznas ir dziļi sakņotas abstrakcijas tradīcijās. Gan amerikāņu, gan latviešu publika šajos darbos atpazīs pazīstamus elementus.

Kā norāda PLMC izstāžu kuratore Lelde Kalmīte: „Šī izstāde parāda, kā divi mākslinieki, brālis un māsa, apskāva avangardu savās jaunajās mājās svešajā krastā, ienesa un savienoja Eiropas mākslas tradīcijas jaunā, strauji attīstošā vidē.“

Pasaules latviešu mākslas centrs izveidots un darbojas Cēsīs ar mērķi veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara rezultātā ārpus Latvijas devušies latviešu mākslinieki un ārzemēs dzīvojošā jaunā mākslinieku paaudze.

Karlis Kanderovskis



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com