Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Tuvojas Mārtiņa Ķibilda grāmatas „Atslēgas“ atvēršana

Veidota īpaša īsfima

Laikraksts Latvietis Nr. 720, 2022. g. 28. sept.
Augusts Zilberts -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Žurnālista, televīzijas raidījumu autora un vadītāja Mārtiņa Ķibilda izsapņotā grāmata Atslēgas. Gadsimta vēstures atradumi tik tikko nodota tipogrāfijā, projekta turpinātājiem ļaujot atskatīties uz darbiem piesātināto vasaru. Tās laikā veikta tekstu apstrāde un atlasīts bagātīgs, vēl iepriekš neredzētu fotogrāfiju klāsts, veidots un pilnveidots grāmatas dizains, uzrunāti ieceres atbalstītāji un plānots atvēršanas notikums – ar tieši tik niansētu rūpību, kā to būtu vēlējies un darījis M. Ķibilds. Gaidot grāmatas prezentāciju, kas novembrī notiks Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB), Atslēgu veidotāji aicina noskatīties īpašu īsfilmu – stāstu par grāmatu un tās autoru.

VIDEO YOUTUBE: https://youtu.be/gmBOBB5lfY4

VIDEO VIMEO: https://vimeo.com/752509997

FAILS LEJUPIELĀDEI: https://we.tl/t-gHLCzBiogi

„Es atceros vēl tagad, kā tētis, reiz braucot mašīnā, kādam pa telefonu dedzīgi stāstīja par grāmatu, ko kādreiz gribētu uzrakstīt. Zinot viņa aizraušanos ar vēsturi, es labi spēju iztēloties, ka viņš ne reizi vien par to bija domājis jau pat savā bērnībā, un esmu drošs – šī grāmata būtu veltīta Latvijai. Nu, sapnis, kuru nepaspēja izsapņot un stāsts, kuru nepaguva izstāstīt, ir nodots drukai, un pilnīgi neticami, ka jau pavisam drīz to varēs lasīt ikviens. To arī vēlējos parādīt īsfilmā, kurā Mārtiņu bērnībā atveido viņa jaunākais un viņam vizuāli vislīdzīgākais dēls – Pauls, bet Latviju iemieso tēlnieka Egona Peršēvica veidotais brīvības tēls jeb Milda,“ stāsta īsfilmas režisors un M. Ķibilda vecākais dēls Gustavs Ķibilds.

Īsfilmas veidotāji: studija Penthaus Co., režisors Gustavs Ķibilds, producente Linda Lindenberga, operators Emīls Ozoliņš, Gaffer (gaismotājs) Aleksis Čerkašins, Best Boy (gaismošanas asistents) Kaspars Vilcāns, Grip (kameras sliedes tehniķis) Viktors Besaraba. Montāža – Gatis Belogrudovs, SFX (pēcapstrāde) – Edgars Kalniņš, aizkadra balss – Guna Zariņa, skaņas mikss – Artis Lūsis, komponists – Reinis Sējāns.

Lomās: Pauls Ķibilds, Mārtiņš Ķibilds.

Pateicamies par sadarbību un atbalstu: BBRental, Cinevera LV, Hanzas Perons, Latvijas Nacionālā bibliotēka, Rīgas Kongresu nams, Rojs Bērziņš, Rojs Bērziņš, Egons Peršēvics.

Apjomīgais izdevums Atslēgas. Gadsimta vēstures atradumi veidots pēc tāda paša nosaukuma dokumentālā televīzijas raidījuma materiāliem. Tas 50 faktoloģiski un sižetiski aizraujošos stāstos mūsdienīgā un populārzinātniskā veidā aplūko zīmīgākos Latvijas vēstures atslēgas notikumus simt gados (1918–2018). Atslēgās izteikti manāma M. Ķibilda detektīva cienīgā aizrautība un asredzīgais skats uz maz zināmām, tostarp neērtām Latvijas pagātnes ainām, lai katram tās padarītu saprotamas. Jaunā publikācija apiet ambīciju kļūt par akadēmisku pētījumu vai enciklopēdisku faktu krājumu, bet aicina ikvienu lasītāju – neatkarīgi no vecuma un vēstures zināšanām – iepazīt būtiskāko valsts pagātnes notikumu gaitu un izprast to saikni ar šodienu. Jaunā grāmata būs latviešu, angļu un krievu valodā.

Šobrīd Atslēgas var iegādāties iepriekšpārdošanā vietnē veikals.atslegas.tv. Nopirktie eksemplāri tiks piegādāti oktobra izskaņā, bet, sākot no novembra, grāmata būs nopērkama grāmatnīcās. Atbalstot skolas un paplašinot tajās pieejamo mācību līdzekļu klāstu, aicinām papildus iegādāties otru grāmatu, dāvinot to valsts vai gadumijas svētkos kādai skolai – piemēram, tai, kurā esat mācījies Jūs vai Jūsu bērni.

Uzsverot grāmatas satura pielietojuma potenciālu arī izglītības nozarē, to papildinās atsevišķs mācību palīglīdzeklis Skolotāja burtnīca Latvijas vēstures notikumu izziņai un apguvei skolās – īpaši vēstures skolotājiem veidoti mācību stundu plānu un darba uzdevumu piemēri par Atslēgās aplūkotajiem tematiem. Plāni veidoti pēc jaunā valsts pamatizglītības standarta (Skola2030*). Papildmateriālus sagatavojusi Salaspils 1. vidusskolas vēstures skolotāja Annija Bergmane. Vienlaikus vietnē atslegas.tv joprojām skatāmas visas raidījuma Atslēgas epizodes, kas iztulkotas arī angļu un krievu valodā, sniedzot iespēju mācību saturu padarīt multimediālu un pieejamu gan latviešu, gan mazākumtautību, gan diasporas skolās.

Grāmatas Atslēgas. Gadsimta vēstures atradumi radošā komanda: projekta turpinātāja Ilze Grase-Ķibilde, literārā redaktore Lilita Vaingārdnere, dizainere Madara Krieviņa, vēstures konsultante Annija Bergmane, grāmatas priekšvārda autors Dr.hist. Gustavs Strenga.

Atbalstītāji: Latvijas Nacionālā bibliotēka, Citadele banka, Novum Riga Charitable Foundation, Nordtext, DPD Latvija, VFS Films.

Informatīvie atbalstītāji: Latvijas Televīzija, Latvijas Radio, LSM, IR, Radio SWH, JCDecaux, Visual Media.

Uzņēmumiem un organizācijām:

Aicinām atbalstīt projektu, rakstot ziņu uz e-pastu atslegas@atslegas.tv un rezervējot atsevišķu grāmatu tirāžu, ko iespējams izmantot kā dāvanu saviem darbiniekiem vai partneriem valsts un gadumijas svētkos.

Uzziņai

Latvijas valsts simtgades programmā Mārtiņa Ķibilda (1973–2019), VFS Films un Latvijas Televīzijas radīto televīzijas raidījumu ciklu Atslēgas veido 50 epizodes – katra 15 minūšu garumā, un tas ir viens no apjomīgākajiem televīzijas dokumentālā žanra projektiem, kāds tapis par Latvijas vēsturi. Atslēgu pieeja vēstures izgaismošanā ir oriģināla un provokatīva – pat šķietami vispārzināmiem notikumiem atrast neparastu skatupunktu, atslēgt citas durvis uz mazāk zināmiem faktiem un tādējādi padarīt šos stāstus interesantākus par jau zināmo vēsturi.

Augusts Zilberts

Uzzini vairāk: https://atslegas.tv/

Seko:
www.facebook.com/adresesatslegas
www.instagram.com/atslegas.gramata

* https://www.skola2030.lv/lv/par-projektuAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com