Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


PLATS solis Stokholmā (1)

Trīs neaizmirstamas dienas Stokholmā!

Laikraksts Latvietis Nr. 722, 2022. g. 13. okt.
Sandra Bondarevska -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
PLATS

PLATS solis kopbilde Stokholmā. FOTO Jānis Mankops.

Pasaules diasporas amatierteātri 23., 24., 25. septembrī pulcējās saietā PLATS solis Årsta Folkets Hus Stokholmā. Savukārt, 26. septembrī teātra cilvēki ciemojās Latvijas vēstniecībā Stokholmā, kur viņus laipni uzņēma vēstniece Ilze Rūse.

Saietā klātienē bija pārstāvētas kopā 17 mākslinieciskās pašdarbības kopas gan no Latvijas, gan citām valstīm: Jauniešu teātris Eksperiments (Jūrmala, Latvija), Bergenas Latviešu amatierteātris LATiBergen (Bergena, Norvēģija), Biedrības Stokholmas Forums teātra grupa (Stokholma, Zviedrija), Birmingemas Mazais teātris (Lielbritānija), Jorkšīras Improvizācijas teātris Spogulis (Bradforda, Lielbritānija), Latviešu – dāņu biedrības amatierteātris Pūpols (Vejle, Dānija), Stokholmas Atraktīvais Latviešu amatierteātris Sala (Zviedrija), Jelgavas Studentu teātris (Latvija), Īrijas Latviešu teātris Sliedes (Kildare, Īrija), Austrālijas Latviešu teātris (Melburna, Austrālija), Īrijas jauktais koris LA'IR (Dublina, Īrija), Latviešu teātris Itālijā Momento (Campagnatico, Itālija), MADteātris (Helsinki, Somija), Teātris SAT (Stokholma, Zviedrija), Londonas teātris Trepes (Lielbritānija), Jaunais Stokholmas Latviešu amatierteātris (Zviedrija) un Stokholmas latviešu tautas mūzikas un danču grupa Stokholmas Spēlmaņi.

Programmā tika iekļautas arī tās izrādes, kas bija iepriekš uzfilmētas un atsūtītas kā videoizrādes. Ar tām saietā piedalījās Sidnejas Latviešu teātris (Austrālija) un Reikjavikas Latviešu teātris (Islande). Ņūdžersijas latviešu teātris Jautrais tomāts no ASV un Pīterboro teātra studija Saime no Lielbritānijas bija atsūtījusi videosveicienus, turklāt Amerikas teātri Jautrais tomāts un Holivudas koferis saietu atbalstīja arī finansiāli, sponsorējot atklāšanas balles mūziķu grupu Stokholmas Spēlmaņi. Saieta noformējumu veidoja mākslinieki Santa Siliņa (Īrija), Mareks Melecis un Renārs Krastiņš (Dānija), bet programmu papildināja mākslinieces Kristīnes Lagzdas Haapanen (Zviedrija) darbu izstāde.

PLATS Stokholmā ne tikai saņēma sveicienus un laba vēlējumus, bet arī pats uzgavilēja visiem saviem biedrteātriem, kas šoreiz saietā piedalīties nevarēja – Burtonas amatieru teātrim Strops (Lielbritānija), Sanfrancisko Jaunajam teātrim (ASV), Holivudas koferim (Losandželosa, ASV), Vācijas Latviešu amatierteātrim-studijai Ezīši (Minstere, Vācija), Sirsnīgajam Briseles latviešu teātrim (Beļģija), Oslo Latviešu Teātrim “O'LatTe” (Norvēģija), Bradfordas teātra trupai Saulespuķe (Lielbritānija), Mansfīldas teātra trupai Klēts (Lielbritānija) un amatierteātra kopai Straumēni (Catthorpe, Lielbritānija).

Pirmo diasporas teātru trīs dienu saietu PLATS solis Årsta mākslas centra estrādē atklāja Latvijas vēstniece Zviedrijā Ilze Rūse un saieta darba grupas vadītājs, PLATS valdes priekšsēdes vietnieks Ingmārs Čaklais.

Septiņpadsmit visdažādākā žanra un satura izrādes skatījās un vērtēja eksperti no Latvijas – režisore un pedagoģe Māra Ķimele; operas un teātra režisore Laura Groza; pedagogs, animators, aktieris un režisors Dzintars Krūmiņš, žurnālists un teātra kritiķis Atis Rozentāls. Viņi ne tikai vērtēja, bet arī analizēja, ieteica, uzteica, aizrādīja un uzmundrināja diasporas amatierteātru aktierus un režisorus. Tika pārrunātas un piesauktas gan veiksmes, gan neveiksmes. Saietam noslēdzoties nebija neviena, kas neatzītu to, cik ļoti vērtīgas bija ekspertu diskusijas. Un kā gan citādi, ja ir vēlēšanās radoši strādāt un augt!

Plats solis ir sperts. Un tas nudien bija PLATS. Interneta draudzības, kas pandēmijas laikā bija dzimušas Zoom lodziņos, no sasmaidīšanās un radošiem strīdiem ekrānā tagad varēja notikt pavisam citā, daudz labākā veidā – ciešā rokasspiedienā, kas ļauj sajust drauga plaukstas un sirds siltumu. Uzmundrinājums, mierinājums, sapurināšana un arī draudzīgs apkampiens bija īsts un patiess, un, galvenais, sajūtams. Teātrinieki no daudzām pasaules valstīm beidzot smējās, raudāja, spēlēja uz skatuves un aplaudēja saviem kolēģiem zālē klātienē. Un tas bija LABI! Taču vēl labāk ir tas, ka teātra spēlei PLATS solis ir pamodinājis tos, kas līdz šim stāvot malā tikai bikli vēroja notiekošo.

Ja vienā teikumā jāpasaka to, kā veidosies saieta nākotne, tad nav ne mazāko šaubu, ka PLATS solis maršēs tālāk, katru gadu sperdams arvien platāku un platāku soli.

Par Pasaules Latviešu Amatieru Teātru savienību (PLATS)

PLATS – Pasaules Latviešu Amatieru Teātru savienība ir 2021. gada 16. janvārī dibināta bezpeļņas organizācija, kas apvieno 22 diasporas latviešu teātru kopas no trīs kontinentiem un 13 dažādām valstīm – Austrālijas, Norvēģijas, Lielbritānijas, Dānijas, Norvēģijas, ASV, Beļģijas, Zviedrijas, Somijas, Islandes, Itālijas, Īrijas un Vācijas. PLATS dibinātāji ir ārvalstīs mītošie teātru profesionāļi, kuriem rūp Latvijas tēla spodrināšana un latviešu teātra mākslas attīstība ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē. PLATS misija ir nodrošināt ciešu saikni starp latviešu amatierteātriem pasaulē.

Sandra Bondarevska
Saieta „PLATS solis“ darba grupas vadītāja, PLATS priekšsēde
2022. gada 29. septembrīAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com