Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Valoda, valodiņa...

Turies pie turēšanās tradīcijām?

Laikraksts Latvietis Nr. 765, 2023. g. 20. sept.
Sanita Dāboliņa -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
DabolinaSanita

Sanita Dāboliņa.

ATBILDU UZ JAUTĀJUMU: TURĒT akmeni vai dievkalpojumu?

Vērīgā valodas zinātāja un vērotāja Astra jautā: „„Turēt dievkalpojumu”; „paturēt atmiņā“ – vai šādas formas ir pieņemamas? Var turēt rokā akmeni, bet dievkalpojumu?“

Ak, latviešu valodā ir tādas TURĒŠANAS tradīcijas, ka tik turies! Nekavēšu laiku, var vienkārši atvērt tēzauru: https://tezaurs.lv/turēt. Vārdam „turēt“ patiešām ir daudz nozīmju, starp tām – arī jautājumā minētā novecojusī nozīme „turēt runu“, „turēt dievkalpojumu“, kas ieviesusies, visticamāk, vācu valodas ietekmē. Ja vien var iztikt, vislabāk lietot skaidru un tīru darbības vārdu: turēt runu – runāt. Ja nepieciešams otrs darbības vārds, vēlams izvēlēties precīzāku: turēt runu – teikt runu, uzstāties ar runu; turēt dievkalpojumu – rīkot dievkalpojumu, vadīt dievkalpojumu.

Turēt, paturēt atmiņā, prātā, apziņā – vārdnīcā nostiprināta nozīme glabāt. Jā, forma ir pierasta, pieņemama, taču arī te varam atrast un lietot precīzu darbības vārdu, piemēram, „to es atcerēšos“ (nevis: paturēšu prātā), „mēs viņu neaizmirsīsim (atcerēsimies)“ (nevis: paturēsim atmiņā).

Sanita Dāboliņa
Laikrakstam „Latvietis“

#latviešuvaloda #dzimtāvaloda
#raksti #rakstītprieks
#komunikācijakākvalitātesinstruments
#ceļāuztavugrāmatu #valodairkāupeAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com