Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Skaisti, muzikāli mirkļi Ņujorkā

Ērģeļmūzikas bauda; pacilājošs kora sniegums

Laikraksts Latvietis Nr. 775, 2023. g. 29. nov.
Ilze Pētersone -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Kora „Kamēr“ reklāma.

Ņujorkas Daugavas Vanagu Apvienības priekšnieks Jānis Kancāns iepazīstina ar kori „Kamēr“. FOTO Ilze Pētersone.

No kreisās: Ņujorkas draudzes priekšniece Daina Lazdiņa, Dr. Džeimss D. Hiks (James D. Hicks), TILTS priekšsēde Dace Aperāne. FOTO Ilze Pētersone.

Novembris, latviešu patriotiskais mēnesis, tika ieskandināts Jonkeru baznīcā ar diviem skaistiem sarīkojumiem. Svētdien, 5. novembrī, mēs iepazināmies ar amerikāņu ērģelnieka Dr. James D. Hicks Nordic Journey mūziku. Nonācis mūsu vidē pateicoties Jolantai Kaņepei un Jonkera baznīcas draudzes un TILTA sastrādei, Dr. Hicks uzstājās ar A Concert of Baltic Music. Koncerts iekļāva mūziku no Igaunijas, Lietuvas un Latvijas, kā arī no Norvēģijas un Dānijas. Latviešu nodaļā bija kompozīcija īpaši pasūtīta (commisioned) no komponistes un TILTA priekšsēdes Daces Aperānes.

Vairums no mums maz ko zin par ērģeļu mūziku. Tāpēc it sevišķi baudījām priekšnesumu, kas spilgti ilustrēja ērģeļu vispusību un varenību. (Vācu komponists Michael Praetorius 17.gs.teicis, ka „the organ is the most perfect instrument which takes pride of place above all other musical instruments“.*) Dr. Hicks ērģeļu koncertā mēs sadzirdējām visvisādas instrumenta skaņas – taures, flautes, zvanus un bungas un sadzirdējām dažādus muzikālus stilus – baznīcas korāļu svinīgumu, džeza draiskulību, tautas dziesmu maigumu.

Dr. Džeimss D. Hiks (James D. Hicks) studējis mūziku Peaboday Institute of Music John Hopkins universitātē, Yale universitātē un Cincinatti universitātē. Viņš ir koncertējis ASV, Eiropā un Austrālijā. Pēdējo 15 gadu laikā sācis pētīt un krāt ērģeļmūziku no Skandināvu zemēm – Zviedrijas, Somijas, Norvēģijas, Dānijas, Islandes un Baltijas valstīm. Dr. Hicks atskaņojis ziemeļnieku ērģeļu mūziku 12 izdevumos – The Nordic Journey. Lai uzzinātu vairāk, skatīt: www.jamesdhicks.com.

11. novembrī, Ņujorkas Daugavas Vanagu apvienība, Jāņa Kancāna vadībā, pulcināja tautiešus Lāčplēša dienas atceres koncertā Jonkera baznīcā. Klāt bija goda viešņa, jaunieceltā Apvienotās Nācijas vēstniece Sanita Pavļuta-Deslandes. Sarīkojumā dziedāja – un kā vēl! – pazīstamais jauniešu koris Kamēr no Latvijas. Koru repertuārā bija daži angļu komponisti, bet lielākā daļa bija latviešu komponistu skaņdarbi – gan tautas, gan laikmetīgi. Kaut dziesmās bija liela dažādība, vispārējā noskaņa bija nopietna un patriotiska, pat smeldzoša. Pēdējās divas dziesmas – latviešu klasiskā mūzika: Emīla Dārziņa Lauztās priedes un Jāzepa Vītola Gaismas pils aizkustināja klausītājus līdz asarām. Koris noslēdza pēcpusdienu ar brašu Rīga dimd.

Pēc desmit gadu pārtraukuma, koris Kamēr ir atbraucis koncertturnejā uz Ameriku, lai uzstātos vietējās latviešu draudzēs, dzīvojot vietējās latviešu ģimenēs, un lai celtu Latvijas redzamību Apvienotās Nācijās, Vašingtonas Kennedy centrā un Bostonas Celtics spēles starplaikā. (Vai kā jauniešiem gribas satikt Porziņģi!)

Mēs gaidīsim turpmākas atsauksmes par kora piedzīvojumiem un sekmēm Ņujorkā, Bostonā un Vašingtonā! Kā virsdiriģents Jurģis Čābulis teica TV 3 intervijā: „...ir forši, ka kultūru spēj celt jauni cilvēki un rādīt Latviju pasaulē.“

Ilze Pētersone
2023. g. novembris
Laikrakstam „Latvietis“

* Tulk.: „Ērģeles ir vispilnīgākais instruments, kas ieņem vietu pāri visiem citiem mūzikas instrumentiem.“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com