Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Stompaku kauja

Piemiņas pasākums Viļakā un Stompaku mežā

Laikraksts Latvietis Nr. 588, 2020. g. 23. martā
Inese Dreimane -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Dievkalpojums bijušajā nometnes vietā. FOTO Inese Dreimane.

Dievkalpojums bijušajā nometnes vietā. FOTO Inese Dreimane.

Piemiņas pasākums bijušajā nometnes vietā. FOTO Inese Dreimane.

Piemiņas pasākums bijušajā nometnes vietā. FOTO Inese Dreimane.

Baznīcas bunkura vieta. FOTO Inese Dreimane.

Baznīcas bunkura vieta. FOTO Inese Dreimane.

Stompaku kaujas pēdējā aculieciniece Domicella Pundure. FOTO Inese Dreimane.

Pirmdien, 2. martā, tika pieminēta nacionālo partizānu 1945. gada 2. marta kauja toreizējā Viļakas apriņķa Stompaku mežā. Piemiņas pasākums norisinājās gan Viļakā, gan arī bijušajā nometnes vietā. Tur šodien (2.03.), pirmo reizi pēc 75 gadiem, atkal tika selebrēta Sv. Mise. 1945. gada janvārī-februārī Stompaku nometnē atradās bunkurs – baznīca, kurā garīgos rituālus veica mežā aizgājušais Šķilbēnu draudzes prāvests Ludvigs Štagars. Pēdējais, ko viņš tur veica, bija kaujā kritušo nacionālo partizānu izvadīšana 2. marta vēlā vakarā, pirms pārējie cīnītāji aizgāja no nometnes vietas.

Var droši teikt, ka 2. marta piemiņas pasākums ir atradis savu vietu tautas atmiņā, jo ar katru gadu apmeklētāju skaits pieaug. Ierodas ne tikai Ziemeļlatgales iedzīvotāji, bet arī citu novadu ļaudis – kurzemnieki, vidzemnieki, zemgalieši. Visi, kuriem svarīga Latvijas nacionālo partizānu cīņu vēsture un piemiņa.

Pateicoties vietējo pašvaldību, Viļakas muzeja, kā arī Latvijas Valsts mežu atbalstam, nokļūšana nometnes vietā pēdējos gados ir visnotaļ ērta, jo pāri purvam izvietotas stabilas koka laipas. 1999. gadā, kad pirmo reizi, praktiski pēc intuīcijas vadoties, devos mežā nometnes virzienā, nācās gan brist, gan kārpīties pa koku kritalām. Neiztika arī bez maldīšanās. Tagad par to vairs nav jāraizējas, jo takas malās izvietotas norādes. Pieejama arī informācija par Stompaku meža biotopu, dabas daudzveidību, kā arī par partizānu cīņu norisēm. Par to jāpateicas maniem kolēģiem un būtībā kara biedriem – Zigmāram Turčinskim un Elīnai Kalniņai.

Aizbrauciet uz Stompakiem. Nenožēlosiet. Gumijas zābaki gan būs noderīgi, jo purvs tomēr paliek purvs.

Inese Dreimane
2.03.2020.
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com