Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Izskanējušas „Somugru dienas 2020“

Koncerti un gleznu izstādes

Laikraksts Latvietis Nr. 619, 2020. g. 15. okt.
Oksana Svikle -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
RigasLatviesuBiedriba

Rīgas Latviešu biedrība

Lībiešu dziesmu ansamblis „Līvlist“. Pirmā rindā publikā no labās (no muguras) Igaunijas vēstnieks Arti Hilpuss. Ekrānā Ungārijas vēstnieks Ferencs Bāņai un asociācijas „Fenno-Ugria“ direktore Vija Kadi Raudalainena. FOTO Gunārs Nāgels.

No kreisās: Sarīkojuma vadītājas Rozīte Katrīna Spīča un Aiga Auziņa, RLB Folkloras komisijas vadītāja Margita Poriete. FOTO Gunārs Nāgels.

Rīgas Danču muzikanti. FOTO Gunārs Nāgels.

Somu muzikants Marko Ojala. FOTO Gunārs Nāgels.

Jau septiņus gadus pēc kārtas (šogad 3. un 4. oktobrī) Rīgas Latviešu biedrības (RLB) Folkloras komisija sadarbībā ar asociāciju Fenno-Ugria (Igaunija) un somugru tautu valstu (Igaunijas, Somijas, Ungārijas) vēstniecībām organizēja Somugru dienas Latvijā – lieliskus svētkus, kas dod iespēju iepazīt un atrast kopīgo, līdzīgo, atšķirīgo un pārsteidzošo somugru tautu un latviešu kultūrā, kā arī būt līdzdalīgiem interaktīvās norisēs.

Svētkus ar uzrunām apsveica RLB Valdes locekle Skaidrīte Naumova, Igaunijas Republikas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā Arti Hilpuss (Arti Hilpus), Somijas Republikas ārkārtējā un pilnvarotā vēstniece Latvijā Rīta Korpivāra (Riitta Korpivaara), Ungārijas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā Ferencs Bāņai (Bányai Ferenc), asociācijas Fenno-Ugria direktore Vija Kadi Raudalainena (Viia-Kadi Raudalainen) un RLB Folkloras komisijas vadītāja Margita Poriete. Īpašo apstākļu dēļ daudzi dalībnieki nevarēja svētkos piedalīties klātienē, tādēļ vairākas sarīkojuma norises bija vērojamas uz ekrāna gan video, gan tiešsaistē. Par svētku ieskaņu (un izskaņu) rūpējās Rīgas Danču muzikanti (Ernests Spīčs, Rozīte Katrīna Spīča, Dzintars Spīčs, Nikolajs Zaharovs, Madara Lisovska), sarīkojumu atklāja lībiešu dziesmu ansamblis Līvlist, bet to dziedot, muzicējot un tulkojot vadīja Rozīte Katrīna Spīča un Aiga Auziņa.

Svētku pirmajā dienā Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē apmeklētāji uzzināja, kā somugru tautu mūzikā iedzīvojušies samērā jaunie brīvo mēlīšu aerofona tipa instrumenti (piemēram, ermoņika, bajāns, garmoška, akordeons u.c.), kā tos būvē un kādā veidā spēlē. Starp citu, tie ir ļoti populāri un vieni no vadošajiem instrumentiem tradicionālo deju sarīkojumos Somugru dienu galvenajā sadarbības partnervalstī – Igaunijā. Īpašu emocionālu pacēlumu svētku dalībniekos izraisīja ermoņiku, akordeonu un bajānu spēle labu muzikantu sniegumā – klātbūtnē priecēja Latvijā dzīvojošais somu muzikants Marko Ojala, bet mūziķi no Igaunijas un Ungārijas savus priekšnesumus bija atsūtījuši video: Herberts Konnula (Igaunija), setu folkloras kopas Sorrõseto dalībniece Valli Karp (Igaunija), udmurtu dziesmu ansamblis Ošmes un muzikants Pāvels Kutergins (Igaunija), Ādāms Mošers (Ádám Móser), (Ungārija). Savukārt Linda Šarkova un Oskars Patjanko (Latvija) sniedza plašu izzinošu informāciju, stāstot par ermoņikām un tām radniecīgajiem brīvo mēlīšu tipa instrumentiem lībiešu tradicionālajā mūzikā.

Arī šī gada somugru dienās bija apskatāmi biedrības Randalist starptautiskā mākslas plenērā Līvzeme 2020 tapušie darbi, turklāt sarīkojuma kontekstā Māmuļas Baltajā zālē tika atklāta Mazirbes draugu kopas līvu mākslinieka Andreja Šulca (1910–2006) gleznu izstāde.

Atbalstīja: Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments, SIA Metsa Forest Latvia (Latvija – Somija).

Somugru dienas turpinājās arī svētdien (4. oktobrī) Salacgrīvas novada Liepupes pagasta Birzgaiļos sadarbībā ar biedrību Metsepoles Līvu kultūras centrs (priekšsēdētājs Jānis Atis Krūmiņš) un zemnieku saimniecības Vīganti atbalstu. Šeit sarīkojumā piedalījās vīru kopa Vilki, kapela Ieviņa un dalībnieki no Rīgas – lībiešu dziesmu ansambļa Līvlist un RLB Folk­loras komisijas.

Oksana Svikle
Rīgas Latviešu biedrības
Publicitātes un reklāmas projektu vadītājaAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com