Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Pārsteidzošā balva Birutai

Par gleznu Austrālijas Latviešu 56.Kultūras Dienās Melburnā

Laikraksts Latvietis Nr. 457, 2017. g. 2. maijā
Marita Lipska -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Biruta Apene-Klerka (Apene-Clark). FOTO Marita Lipska.

Biruta Apene-Klerka (Apene-Clark) un Marita Lipska. FOTO Marita Lipska.

Šī gada marta beigās Ojārs Greste man iedeva dzeltenu konvertu, kas bija domāts Birutai Apenei-Klerkai (Apene-Clark). Kad Biruta to atvēra, izrādījās, ka tajā ir naudas prēmija un paziņojums par pirmās godalgas piešķiršanu gleznu un fotogrāfiju izstādē Austrālijas Latviešu 56. Kultūras dienās Melburnā.

Biruta bija pārsteigta par pirmās vietas iegūšanu šai gleznu izstādē. Tajā tika izstādītas gleznas un fotogrāfijas – pavisam kopā 333 darbi. Izstādē Biruta piedalījās ar 2 darbiem, un pirmo vietu ieguva glezna, kurā bija atainots jūras skats ar kuģiem. Diemžēl, šī glezna pirms izstādes netika nofotografēta, un tāpēc nevaram pievienot tās foto, jo tā jau ir aizceļojusi pie laimīgā pircēja. Biruta par to gan neskums un priecājas, ka viņas darbs ir novērtēts un guvis atzinību.

Biruta ar gleznošanu sāka nodarboties pēc savas mammītes Tatjanas aiziešanas mūžībā 1980. gadā. Jaunības gados viņa aizrāvās ar dejošanu, un gleznošana nemaz nebija prātā. Prasmīgi liekot vietā savus dabas dotos talantus, Biruta nu jau daudzus gadus glezno ar lielu aizrautību un iepriecina vizuālās mākslas cienītājus. Gleznošanas pamatus Biruta ir apguvusi pie vairākiem privātskolotājiem, kā arī dažādos kursos un daudzās mākslas vasaras skolās, ko organizēja Charles Stuart Universitāte, Kamberas Universitāte, Sidnejas Universitāte un Dienvidkvīnslandes Universitāte.

Šobrīd Biruta turpina aktīvi piedalīties dažādās izstādēs un bieži vien iegūst pirmās, otrās vietas vai arī citāda veida atzinības balvas. Šeit prātā nāk viņas uzgleznotais brīnišķīgais melnais sacīkšu zirgs, kas ieguva pirmo godalgu kādā Benkstaunas klubā. Nesen viesojoties pie Birutas, man bija vienreizēja iespēja redzēt, kā top viena glezniņa, un Biruta man pat atļāva iekrāsot tai maliņas, un paspēju vēl arī pašā viducī pielikt savu pirkstu!

Birutai patīk dažāda veida glezniecības stili un tehnikas. Pēdējos gados ir tapuši arī vairāki darbi tehnikā kādā glezno Austrālijas aborigēni, lai gan tur esot jāievēro visādi nosacījumu, kas attiecas uz aborigēnu reliģiskajiem simboliem. Jautāju – kā viņai rodas iedvesma un kad vislabāk padodas gleznošana. Biruta pastāstīja, ka bieži vien pamostas vēl pirms rītausmas, un galvā sāk skraidīt visādas idejas... tad nu atliek tik celties un sākt to visu uzlikt uz audekla. Citreiz iedvesma atnākot vēlu vakarā, ejot caur darba istabu; tad nu miegs un nogurums esot kā ar roku noņemts: viss tiek aizmirsts, un Biruta sāk dzīvot un radīt savā gleznu pasaulē.

Lai izdodas radīt vēl daudz skaistu gleznu, priecēt skatītājus un saņemt pārsteidzošas balvas!

Marita Lipska
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com