Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Pandēmijas gadā spītīgie latvieši...

...izveido pasaules latviešu amatieru teātru savienību

Laikraksts Latvietis Nr. 648, 2021. g. 4. maijā
Taira Zoldnere -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

PLATS pilnsapulce 2021. gada 27. martā. FOTO Ekrānuzņēmums.

PLATS pilnsapulces dalībnieki Teātra dienas koncertā. FOTO Ekrānuzņēmums.

Dzied mūziķis Īsais Mārtiņš. FOTO Ekrānuzņēmums.

Ko dara latvieši pandēmijas gadā, kad slēgti teātri visā pasaulē? Par spīti vīrusam, mājsēdei un visām prognozēm, nodibina Pasaules latviešu amatieru teātru savienību un vairākus jaunus amatieru teātrus!

Pandēmijas gads, kas bijis grūts ikvienā nozarē, arī latviešu amatieru teātriem visā pasaulē atnesa lielu vilšanos – nepabeigtas izrādes, tukšas zāles, neiespējami iecerētie mēģinājumi un projekti. Tomēr liekas, ka katru vilšanos iespējams pārvarēt ar optimismu un darbu! Jau pavisam drīz, sākoties dažādām mājsēdēm, amatieru teātri pārslēdzās uz lugu un grāmatu lasījumiem un izspēlēm virtuālās platformās. Turpat iesākās arī tikšanās un radošu ideju apmaiņa amatieru teātru režisoru un entuziastu starpā, kas likumsakarīgi noveda pie domas par diasporas latviešu kopienu amatieru teātru savienības dibināšanu.

2021. gada 16. janvārī tika dibināta Pasaules latviešu amatieru teātru savienība jeb PLATS, pārstāvot 21 amatieru teātri trīs kontinentos. No Eiropas piedalījās 17 teātri: Apvienotajā karalistē (7), Norvēģijā (2), pa vienam – Īrijā, Dānijā, Somijā, Vācijā, Itālijā, Islandē, Beļģijā un Zviedrijā. ASV darbojas divi teātri un tāpat divi teātri ir arī Austrālijā. Tika izveidota PLATS valde 7 locekļu sastāvā, par valdes priekšsēdētāju tika ievēlēta Māra Luisa (Lewis) no Sanfrancisko Jaunā teātra (ASV), bet priekšsēdētājas vietnieks ir Ingmārs Čaklais no Birmingemas Mazā teātra (Apvienotā karaliste). Jāpiebilst, nesen Eiropā dibināts vēl viens teātris, un tagad PLATS sastāvā ir 22 teātru kopas. PLATS reģistrēta Apvienotajā karalistē kā bezpeļņas organizācija.

PLATS valdei čakli vien ķeroties pie darba, jau 27. martā, Starptautiskajā teātra dienā, notika PLATS biedru pilnsapulce Zoom platformā. Paužot atbalstu jaundibinātajai organizācijai, pilnsapulces dalībniekus uzrunāja Latvijas vēstniece Apvienotajā karalistē Ivita Burmistre un Speciālo uzdevumu vēstniece diasporas jautājumos Elita Gavele.

Vēstniece Ivita Burmistre sacīja, ka teātris un teātra spēlēšana ir cilvēku kopības un prieka izpausme, un novēlēja, lai latviešu amatieru teātriem vienmēr būtu prieks gan spēlēt, gan prieks, ko dot skatītājiem.

Vēstniece Elita Gavele vēlēja teātriem rūpēties par savas vēstures saglabāšanu un veidot jaunu lapu Latvijas nacionālajā enciklopēdijā par latviešu amatieru teātriem ārpus Latvijas. Viņa arī atgādināja latviešu teātra tēva Ādolfa Alunāna vārdus: „Katrai tautai, kas vēlas virzīties uz priekšu pretī gaismai, ir vajadzīgs teātris.“

Var tikai piekrist Eiropas latviešu apvienības (ELA) Kultūras nozares vadītājai Leldei Vikmanei, kura sacīja, ka teātra vējš aizrauj visus! Patiesi, jebkurš, kas kaut reizi spēlējis teātri, zina, ka šim vējam (varbūt pat viesulim) nav iespējams pretoties.

Ziņojumu par PLATS valdes paveikto sniedza valdes priekšsēdētāja Māra Luisa. Viņa minēja, ka valdē visi patiesi strādājuši kā zirgi, tiekoties divu līdz sešu stundu garās sanāksmēs vairākas reizes nedēļā dažādās darba grupās.

Darbojoties pēc definīcijas, ka PLATS ir organizācija, kas grib attīstīties, sadarboties un mācīties individuāli un kopā, tapuši PLATS mērķi: veicināt savstarpējo teātru komunikāciju un sadarbību, celt teātru māksliniecisko kvalitāti, uzturēt un saglabāt saites ar Latviju, nodrošināt informācijas apriti, izglītību, teātru vēstures arhivēšanu. Svarīgs uzdevums ir iesaistīt latviešu jauniešus teātru kopās – gan kā skatītājus, gan kā dalībniekus.

Izveidotas ārējās komunikācijas platformas Facebook, Twitter un Instagram medijos, notiek darbs pie mājas lapas izveidošanas. Jau marta sākumā iznāca pirmā PLATS Ziņu lapa ar jaunumiem un aktualitātēm, kā arī notikumu kalendāru. Regulāri tiek nosūtītas preses relīzes Latvijas Nacionālajai informācijas aģentūrai LETA, laikrakstiem un interneta portāliem. Notiek sadarbība ar Latvijas televīzijas ziņu portālu, un Latvijas Radio raidījumu Kultūras rondo. Izveidots raidījumu cikls Uz skatuves, sadarbībā ar sociālo mediju Laiva.

PLATS turpinās attīstīt arvien labāku sadarbību ar Latvijas valsts iestādēm un organizācijām. Šogad sagatavoti un finansiālam atbalstam iesniegti seši projekti. Latvijas Ārlietu ministrija jau atbalstījusi četrus projektus, vēl tiek gaidītas atbildes no Latviešu fonda un Sabiedrības integrācijas fonda (SIF).

M. Luisa atzīmēja, ka ļoti daudz kas jau padarīts, bet darāmā netrūkst arī turpmāk. „Ceru gan, ka mums atliks laiks spēlēt arī teātri!” sava ziņojuma beigās optimistiski bilda valdes priekšsēdētāja.

Pilnsapulces turpinājumā PLATS nākotnes vīziju iezīmēja arī viens no amatieru teātru savienības idejas autoriem, valdes priekšsēdētājas vietnieks un PLATS kopsapulces vadītājs Ingmārs Čaklais. Debatēs dažādu teātru pārstāvji izteica savus priekšlikumus PLATS nākotnes darbam.

Kā jau katras organizācija pilnsapulcē, notika Statūtu un Kārtības ruļļa apstiprināšana, PLATS budžeta apstiprināšana, kā arī Revīzijas un Ētikas komisijas vēlēšanas.

Oficiālo daļu teātrinieki tomēr garumā nevilka, lai ar lielāku prieku un entuziasmu varētu ķerties pie muzikāli sabiedriskā izklaides vakara. Mēs, dalībnieki tikām lūgti saģērbties atbilstoši Teātra dienas garam – tā, lai nevar atpazīt! Teātra mīļotājus ar koncertu priecēja mūziķi Īstais Mārtiņš un jaunais talants Jānis Zemņickis. Vakara turpinājumā Īstais Mārtiņš izpildīja dziesmas pēc dalībnieku pasūtījuma, un likās, ka mākslinieka repertuāram nav robežu. Savukārt publika* aizrautīgi dziedāja līdzi labi pazīstamas un iemīļotas dziesmas.

Lai teātra entuziastiem spēks, enerģija un radošo ideju piepildījums! Tiksimies pēc gada nākošajā PLATS kopsapulcē!

Taira Zoldnere
Laikrakstam „Latvietis“

*Red.: Publika – katrs sava mājā, pie sava datora.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com