Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Redakcijā

Klimats, vīruss vai karš?

Laikraksts Latvietis Nr. 674, 2021. g. 3. nov.
Gunārs Nāgels -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Sveicināti, lasītāji!

Mūsu civilizācijai ir trīs eksistenciāli draudi – globālā sasilšana, vīrusa pandēmija un kodolkarš. Par pirmajiem diviem daudz runā, bet pēdējais ir palicis ārpus karstākām populārām pārrunāšanas tēmām kopš Aukstā kara beigām. Bet tas nekur nav pazudis, un tagad notiekošais progress ieroču attīstībā liek atkal bažīties.

Kā mēs vispār tiekam galā ar draudiem? Var būt trīs veidu rīcības – noliegt drauda esamību, krist panikā un bezjēdzīgi spārdīties visos virzienos, vai mērķtiecīgi darboties, lai novērstu draudu. Tikai pēdējā rīcība dod cerības sekmīgi pārvarēt draudu.

Par globālo sasilšanu ir gan noliedzēji, gan tie, kuri ir gatavi rīkoties. Noliedzējus var pa daļai saprast, jo katastrofālās sekas vēl būs nākotnē, bet rīcība ir vajadzīga uzreiz. Lai saprastu aprēķinus, uz kuriem balstās klimata prognozes, ir vajadzīgi daudzi gadi, studējot matemātiku, fiziku, ķīmiju, bioloģiju, un vajadzīga sadarbība starp dažādu jomu speciālistiem. Zināšanas un aprēķini par klimatu visu laiku uzlabojas, bet jau labu laiku ir bijis skaidrs, ka draud katastrofālas klimata maiņas, kuras izraisa cilvēku darbība.

Par spīti zinātniskai vienprātībai par globālo sasilšanu, tiek izplatīti visādi vienkāršoti un dažreiz acīmredzami kļūdaini argumenti kāpēc nenotiekot tas, kas notiek. Tāpat ar bieži acīmredzami kļūdainiem apgalvojumiem tiek mēģināts bremzēt atrisinājumus, tostarp pāreju uz atjaunojamiem enerģijas avotiem.

Ja globālā sasilšana ir nākotnes problēma, kura prasa šodienas rīcību, tad kovida pandēmija ir šodienas problēma. Cilvēki reāli mokas un mirst šodien. Latvijas slimnīcas jau ierobežo palīdzību, ko var sniegt citiem slimniekiem, un nevakcinēto dēļ noteikti mirs cilvēki ar citām kaitēm. Ja var kāds uzkāpt uz paaugstinājuma un ar megafonu blakus smaidošam Aināram Šleseram dziedāt „Pandēmija kā tāda neeksistē“ ar vēl tekstu „esam visi dzīvi un veseli“*, tad rodas jautājums – kurā realitātē dzīvo visi aplaudējošie klātesošie.

Ja ir daudzi pandēmijas noliedzēji, bieži ar detalizētiem, bet kļūdainiem pamatojumiem, tad no otras puses dažreiz liekas, ka atrisinājumus veido panikā kritušie, nepielietojot vēso saprātu. Diemžēl, mēģinājumi loģiski paskaidrot lietas par pandēmiju var pazust starp runātāju un medijiem. Piemēram, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas infektologa, Latvijas Universitātes profesora Uga Dumpja centieni paskaidrot, kāpēc pakāpeniski pieaugs arī vakcinēto īpatsvars starp Covid-19 inficētajiem** LETA ziņojumā bija zaudējis savu spēku, ko arī liecina daudzie komentāri.

Pandēmijas drauds, protams, nav tikai kovids. Var paredzēt, ka būs arī citi, jauni vīrusi, un jācer, ka mēs būsim iemācījušies kā efektīgāk cīnīties pret tiem.

Kodolkara drauds nav nekur pazudis, ko arī liecina aizdomas, ka Padomju laikā radītā „Perimetra“ sistēma (Система «Периметр») varētu vēl būt aktīva šodienas Krievijā. Angliski to nosauca par „Mirušo roku“ (Dead Hand), jo tā ļāva gandrīz automātiski palaist visas kodolraķetes, ja sensoru sistēma secinātu, ka ir noticis kodoluzbrukums un pārtrūkusi komunikācija ar valsts vadību. Jaunie hipersoniskie ieroči un iespējamie ieroči orbītā virs zemes var tikai veicināt nestabilitāti.

Kurš tad būs – lēnā, neatvairāmā globālās sasilšanas nāve, iznīcinošā vien- vai divgadīgā pandēmija ar jaunu vīrusu, vai pēkšņais kodolkarš? Ja esam prātīgi, tad neviens no minētajiem. Bet, ja neesam...

GN
2021. g. 3. nov.

* https://www.youtube.com/watch?v=l2-2I4J7h0U

** https://www.la.lv/dumpis-skaidro-kapec-pieaugs-vakcineto-ipatsvars-starp-inficetajiemAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com