Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Latvijā izdoto grāmatu un brošūru skaits

Tas atgriezies pirmspandēmijas līmenī

Laikraksts Latvietis Nr. 707, 2022. g. 22. jūnijā
Ansis Garda un Elza Ungure -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
LNB

2021. gadā palielinājies Latvijā izdoto grāmatu un brošūru skaits un tirāža, rādītājiem atgriežoties pirmspandēmijas līmenī, liecina Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) apkopotie oficiālās statistikas dati. Pagājušajā gadā izdotas 2108 grāmatas, kuru kopējā tirāža sasniegusi 2,4139 miljonus eksemplāru. Salīdzinājumam – 2020. gadā saskaņā ar oficiālo statistiku tika izdotas vien 1805 grāmatas un brošūras, kuru kopējā tirāža sasniedza 1,9574 miljonus eksemplāru, pirmo reizi kopš neatkarības atjaunošanas nepārvarot divu miljonu kopiju robežu.

Turpretī laikrakstu un žurnālu tirāža turpina samazināties, lai arī, salīdzinot ar 2020. gadu, kritums vairs nav tik straujš. 2021. gadā izdoti 236 laikraksti, to kopējā tirāža sasniedza 41 miljonu eksemplāru, no tiem Masu informācijas līdzekļu reģistrā reģistrēts 101 laikraksts, kuru kopējā tirāža – 36 miljoni eksemplāru. Pagājušajā gadā izdoti 257 žurnāli, to kopējā tirāža sasniedza 16,1 miljonu eksemplāru, no tiem Masu informācijas līdzekļu reģistrā reģistrēts 201 žurnāls, kuru kopējā tirāža – 15,4 miljoni eksemplāru.

„Oficiālās statistikas dati par 2021. gadu liecina, ka kopumā izdevējdarbības nozare ir spējusi pielāgoties pandēmijas radītajiem izaicinājumiem, tai skaitā politiķu un mediju dienaskārtībā veiksmīgi aktualizējot jautājumu par atbalstu nozarei, kā rezultātā pēc ilgām diskusijām ir panākts, ka no šī gada PVN likme grāmatām, presei un citiem izdevumiem noteikta 5 procentu apmērā. Tas noteikti ir nozīmīgs signāls nozarei, apliecinot, ka ir veicināta politikas veidotāju izpratne par to, ka grāmatas un citi izdevumi tik mazā tirgū kā Latvija ir īpašas, sabiedrībai nozīmīgas preces un to radīšanai nepieciešami valsts atbalsta mehānismi,“ uzskata LNB pētniece Elza Ungure.

Kā norāda pētniece, vēl 2021. gada otrajā pusē provizoriskie dati liecināja, ka 2021. gadā izdoto grāmatu un brošūru skaits varētu būt līdzīgs kā 2020. gadā, tomēr tieši 2021. gada nogalē salīdzinoši strauji palielinājies oficiālajā statistikā iekļauto grāmatu un brošūru skaits.

Vienlaikus sakarā ar straujo preču un pakalpojumu sadārdzinājumu, kā arī papīra deficītu, kā rezultātā pieaug arī grāmatu un citu izdevumu izmaksas, E. Ungure ir piesardzīga, prognozējot turpmākos izdevējdarbības rādītājus pēc izdoto nosaukumu un eksemplāru skaita. Viņa pieļauj, ka tuvākajā laikā arvien mazāk patērētāju varēs atļauties iegādāties izdevēju produkciju, jo arvien lielāka ienākumu daļa būs jānovirza maksājumiem par komunālajiem pakalpojumiem, pārtikas preču iegādei u.tml.

Plašāka informācija par izdevējdarbību Latvijā 2021. gadā pieejama LNB krājumā Latvijas izdevējdarbības statistika 2021.

Ansis Garda,
Latvijas Nacionālā bibliotēkas Krājuma veidošanas nodaļas vadītājs

Elza Ungure,
Latvijas Nacionālā bibliotēkas Informācijas speciāliste – pētnieceAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com