Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Elektroenerģijas tirgus likums

Aizliegti darījumi ar Krieviju un Baltkrieviju

Laikraksts Latvietis Nr. 748, 2022. g. 20. apr.
Beate Barkāne -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
KEM

Otrdien, 11. aprīļa, Ministru kabineta sēdē tika apstiprināti Klimata un enerģētikas ministrijas sagatavotie grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā. Tie paredz divas būtiskas izmaiņas – pirmkārt, aizliegumu veikt elektroenerģijas tirdzniecības darījumus ar Krievijas Federāciju un Baltkrievijas republiku, otrkārt, noteikt obligātos tirgus ieņēmuma griestus – 180 EUR/MWh elektroenerģijas ražotājiem. Šie grozījumi tiek virzīti arī izskatīšanai Saeimā.

Krievijas Federācijas militārā agresija pret Ukrainu, ir veicinājusi gan elektroenerģijas cenu kāpumu visā Eiropā, gan Baltijas elektroenerģijas apgādes drošuma izaicinājumus. Rezultātā ir noteiktas starptautiskās sankcijas, kuras liedz turpināt finansiālu sadarbību ar virkni Krievijas Federācijā reģistrētu uzņēmumu.

Atbilstoši situācijai tiek papildināts Elektroenerģijas tirgus likums ar aizliegumu veikt elektroenerģijas tirdzniecības darījumus ar Krievijas Federāciju un Baltkrievijas Republiku, kā arī elektroenerģijas piegādi tirdzniecībai, izmantojot Krievijas Federācijas un Baltkrievijas Republikas elektroenerģijas sistēmu.

Vienlaikus likumprojektā noteikts, ka pārvades sistēmas operatoram ir atļauts veikt balansēšanas elektroenerģijas apmaiņu ar Krievijas pārvades sistēmas operatoru vai tirgotāju, izmantojot Krievijas elektrotīklus, lai nodrošinātu elektroapgādes balansēšanu un stabilitāti Latvijas pārvades sistēmā, līdz brīdim, kad Latvija pievienosies kontinentālās Eiropas tīklu zonai. Tāpat tiks nodrošināts, ka  no Krievijas pārvades sistēmas operatora vai tirgotāja  saņemtās balansēšanas elektroenerģijas apjoms nav lielāks par Krievijas pārvades sistēmas operatoram vai tirgotājam nodoto balansēšanas elektroenerģijas apjomu.

Tāpat, lai mazinātu augsto enerģijas cenu ietekmi un nodrošinātu, ka pašreizējā krīze nerada ilgstošu kaitējumu lietotājiem un ekonomikai, un vienlaikus saglabātu fiskālo ilgtspēju, Elektroenerģijas tirgus likumā, balsoties uz ES regulu, tiek noteikti obligātie tirgus ieņēmuma griesti 180 euro/MWh elektroenerģijas ražotājiem no 2022. gada 1. decembra līdz 2023. gada 30. jūnijam.

Šis regulējums attiecās uz visiem elektroenerģijas ražotājiem, kuri reģistrēti elektroenerģijas ražotāju reģistrā, izņemot ražotājus, kuri ražo elektroenerģiju no biometāna vai dabasgāzes un, kuri no 2022. gada 1. decembra līdz 2023. gada 30. jūnijam elektroenerģiju pārdeva par cenu, kas pārsniedza 0,180 euro par vienu kilovatstundu saskaņā ar Padomes 2022. gada 6. oktobra regulu.

ES regula paredz, ka dalībvalstīm būtu jāiekasē kā nodoklis elektroenerģijas ražotāju 2023. gada pirmā pusgada virspeļņa (virs 180 euro/MWh), un šī nodokļa ieņēmumus jāizmanto galalietotāju labumam. Ņemot vērā, ka Latvijā ir salīdzinoši neliels elektroenerģijas ražotāju skaits, administratīvās izmaksas jauna nodokļa vai cita virspeļņas iekasēšanas mehānisma finansēšanai neattaisnotos pret salīdzinoši mazo ieguvumu un īso mehānisma īstenošanas laika periodu. Tādēļ Latvija un Igaunija ir panākusi vienošanos par regulas interpretāciju. Tā paredz, ka lielāku labumu elektroenerģijas galalietotājiem sniegtu šo virsieņēmumu ieguldīšana ražotāju atjaunojamo energoresursu ražošanas iekārtu ieviešanā un modernizēšanā, kā arī energoefektivitātes veicināšanā. Uzņēmumu veicināšanas pasākumus uzraudzīs BVKB. Ja plāns netiks ieviests, tad šī virspeļņa tiks ieskaitīta valsts budžetā.

Beate Barkāne
Klimata un enerģētikas ministra padomniece stratēģiskās komunikācijas jautājumos
11.04.2023Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com