Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Vispārējie latviešu Dziesmu svētki

Sākušās koklētāju ansambļu repertuāra pārbaudes skates

Laikraksts Latvietis Nr. 748, 2022. g. 20. apr.
Linda Ertmane -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
2023-XXVII-DziesmuSvetki

Koklētāji. FOTO Publicitātes foto.

2023. gada 16. aprīlī sākās XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku kokļu mūzikas koncerta Laika upe koprepertuāra pārbaudes skates. Kopā svētkiem gatavojas 68 koklētāju ansambļi.

XXVII Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkiem gatavojas apmēram 500 koklētāji no 68 ansambļiem. Ikviens interesents aicināts vērot skates un atbalstīt koklētājus. Ieeja skatēs bez maksas.

Repertuāra pārbaudes skates norisināsies Rīgā, Kultūras pilī Ziemeļblāzma. 16. aprīlī skatē uzstājās Kurzemes, Zemgales, Vidzemes, Latgales kolektīvi, 22. aprīlī savas prasmes demonstrēs Aizkraukles, Ādažu, Ķekavas, Salaspils, Ropažu un Mārupes novadu koklētāju ansambļi. 23. aprīlī žūriju un klausītājus priecēs Rīgas valstspilsētas ansambļi. Visās dienās skašu sākums plkst. 10.00. Ansambļu sniegumu vērtēs žūrijas eksperti. Ikviens interesents aicināts vērot skates un atbalstīt mūziķus. Ieeja skatēs bez maksas.

Repertuāra pārbaudes skatē A grupas (augstākā grūtības pakāpe) koklētāju kolektīvi atskaņos obligāto skaņdarbu no XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku kokļu mūzikas koncerta Laika upe koprepertuāra un brīvas izvēles skaņdarbu. B grupa (vidējā grūtības pakāpe) un C grupa (zemākā grūtības pakāpe) – obligāto skaņdarbu no koprepertuāra, izvēles skaņdarbu no izvēlētās grūtības pakāpes grupas koprepertuāra un brīvas izvēles skaņdarbu. D grupa (bērnu kolektīvi bez vecuma ierobežojuma) – obligāto skaņdarbu no koprepertuāra un brīvas izvēles skaņdarbu.

Latvijas Nacionālā kultūras centra pūtēju orķestru un kokļu mūzikas eksperts Dainis Vuškāns stāsta: „Koklētāju ansambļi uzcītīgi un ar pilnu atdevi gatavojas lielajam šī gada kultūras notikumam, to pierādīja arī rudenī aizvadītais modelēšanas koncerts. Esmu pārliecināts, ka repertuāra pārbaudes skatēs ansambļi skanēs krāšņi un demonstrēs labu gatavību Dziesmu svētku Kokļu mūzikas koncertam „Laika upe“.

Koklētāju ansambļi XXVII Vispārējos latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkos:

2023. gada 6. jūlijā Ķīpsalas starptautiskajā izstāžu centrā Kokļu mūzikas lielkoncerts „Laika upe”

Laika upe plūst starp diviem krastiem – mūžīgo un laicīgo. Tautas dziesmas izteiktais vārds un melodija ir kā pārcēlāji vai laivenieki laika upē, kas plūst cauri laikam – garām laikmeta lielajiem notikumu lokiem, cauri vasarām, ziemām un rudeņu vētrām, vienmēr saglabājot sava pār-cēlāja un tālākvedēja patību.

Kokles skanējums vienmēr ir skanējis līdzās tautasdziesmai, tāpēc koncerts balstās uz pamatvērtībām – tautasdziesmu, dabu un koklētāju; tā pamatā ir skaņdarbi, kas parāda kokles skanējuma daudzpusību, atskaņojot dažādu laiku latviešu komponistu opusus.

2023. gada 3. jūlijā Rīgas Domā Kokļu mūzikas nakts koncerts „Gaismas dārzs“

Koncerts iecerēts kā latviešu akadēmiskās oriģinālmūzikas koncerts, kurā skanēs dažādu paaudžu latviešu komponistu mūzika, kas radīta tieši koklētāju ansambļiem. Koncertu veidos atsevišķu ansambļu solo priekšnesumi, bet noslēgumā iecerēts vērienīgs kopskaņdarbs – visiem koncerta dalībniekiem kopīgi atskaņojot Valda Zilvera kompozīciju Zvanu spēles, kurai speciāli šim koncertam tiks veidota otrā redakcija iekļaujot ērģeļu skanējumu. Koncertu bagātinās komponistes Lienes Batņas speciāli šim koncertam radīts jaundarbs koklētāju ansamblim un korim.

2023. gada 3. jūlijā Torņakalna baznīcā Kokļu mūzikas nakts koncerts „Nakts dziesma“

Koncertā Torņakalna baznīcā skanēs latviešu populārās mūzikas pārlikumi un aranžijas koklētāju ansambļiem, atsevišķos skaņdarbos kokļu skanējumu bagātinās citu instrumentu tembri un cilvēka balss. Koncerta gaitā klausītājiem būs iespēja dzirdēt Latvijas koklētāju ansambļu solo priekšnesumus, kuros izpaudīsies koncertkokles plašās tehniskās un radošās iespējas, bagātais un daudzveidīgais kokles skanējums, kas koncerta noslēgumā izaugs līdz visaptverošam priekšnesumam apvienotā koklētāju ansambļa izpildījumā.

XXVII Vispārējie latviešu Dziesmu un XVII Deju svētki Rīgu pieskandinās no 2023. gada 30. jūnija līdz 9. jūlijam, to galvenais akcents būs Dziesmusvētku tradīcijas 150 gadu jubileja. Svētkus organizē Latvijas Nacionālais kultūras centrs, kas ir Kultūras ministrijas padotībā esošā valsts iestāde, atbalsta lieldraugi Latvijas Mobilais Telefons (LMT) un Elektrum, kā arī atbalstītāji Swedbank, Rimi, Food Union un Kārums, Mangaļi, Circle K Latvia, Latvijas Finieris, Dzintars, Spice, Bolt, Laima, Spilva, DHL, Coffee Address, padomdevējs – Pasaules dabas fonds.

Linda Ertmane,
Latvijas Nacionālā kultūras centra Sabiedrisko attiecību vadītājaAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com