Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Pārtikas atkritumu mazināšana

Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere izstrādājusi pilotprojekts

Laikraksts Latvietis Nr. 760, 2023. g. 16. aug.
Ineses Vaideres birojs -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Inese Vaidere konferencē „Kā samazināt pārtikas nonākšanu atkritumos?“

Inese Vaidere konferencē „Kā samazināt pārtikas nonākšanu atkritumos?“

Ik gadu katrs Eiropas Savienības (ES) iedzīvotājs atkritumos vidēji izmet vairāk nekā 130 kg pārtikas. Kopumā tā ir aptuveni trešdaļa no visas saražotās pārtikas – 132 miljardu eiro jeb gandrīz viena ES gada budžeta vērtībā. Turklāt jaunākie dati rāda, ka pārtikas atkritumi ir atbildīgi par 7% visu ES izmešu. „Tā ir nepieņemama situācija. Pārtikas ražošanā ieguldīts liels daudzums cilvēku darba, tiek tērētas izejvielas, nevajadzīgi radīti izmeši un nauda galu galā izkaisīta vējā,” uzsver Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere, kuras izstrādātais pilotprojekts rezultējies praktiskos ieteikumos, kā pārtikas atkritumus mazināt.

Pilotprojektus ES budžetā var iesniegt EP deputāti, lai piesaistītu līdzekļus jaunām svarīgu problēmu risināšanas metodēm, taču tikai neliela daļa iesniegto priekšlikumu tiek atzīti par tik labiem, lai tiem piešķirtu finansējumu. I. Vaideres pilotprojekts guva deputātu atzinību, un tajā ietverto problēmu risināšanai eksperti saņēma 650 tūkstošus eiro. „Vairāk nekā pusi pārtikas atkritumu rada tieši mājsaimniecības un patērētāji, tādēļ izvēlējāmies problēmu sākt risināt šajā līmenī. Ekspertu izstrādātie risinājumi ir praktisks ieguvums Latvijai un visai Eiropai, jo palīdzēs īstenot veiksmīgākas pārtikas atkritumu samazināšanas programmas gan nacionālā, gan vietējā līmenī, piemēram, mājsaimniecībās un skolās. Tas nozīmē ekonomiska, vides un sociāla rakstura ieguvumus,“ norāda deputāte.

Konferencē Kā samazināt pārtikas nonākšanu atkritumos? Briselē tika izklāstīti risinājumi, kas kalpos par ceļa karti ikvienam pārtikas ķēdē iesaistītajam, tostarp vietēja un nacionāla mēroga lēmumu pieņēmējiem, medijiem, izglītības iestādēm, pētniekiem, uzņēmējiem, un arī mājsaimniecībām individuāli.

16 ekspertiem no dažādām valstīm, pateicoties finansējumam, izdevās izveidot Eiropas forumu patērētāju pārtikas atkritumu samazināšanai (European Consumer Food Waste Forum). Tika radīts piedāvāto risinājumu efektivitātes novērtēšanas modelis, kā arī apkopoti labās prakses piemēri, kas jau pierādījuši savu efektivitāti.

Viens no būtiskākajiem ekspertu secinājumiem – pārtikas atkritumu mazināšanas rīki jāpielāgo vietējam kontekstam, paradumiem un kultūras normām. Savukārt izglītības saturā jāfokusējas uz konkrētām, gana vienkāršām ikdienas rīcībām. Mājsaimniecībās jāvērš uzmanība uz katru no pieciem pārtikas aprites posmiem mājas apstākļos – pārtikas plānošanu, sagādi, uzglabāšanu, pagatavošanu un patēriņu. Attiecīgi jāpielieto tādas metodes kā iepirkšanās sarakstu veidošana, produktu izvietojums ledusskapī pēc derīguma termiņa, mērtrauku izmantošana, sarakstu uzturēšana par ledusskapja un pieliekamā saturu.

Galvenie projekta secinājumi ikvienam interesentam pieejami arī latviešu valodā: https://t.ly/s1H- Drīzumā būs pieejams arī izvērstais pētījuma dokuments. „Aicinu Latvijas Vides ministriju, pašvaldības un izglītības iestādes šos risinājumus aktīvi izmantot un ieviest! Galu galā – nedrīkst vienkārši izmest atkritumos tik daudzu cilvēku darba rezultātus. Cienīsim pārtiku, kas ir katra cilvēka dzīvības pamats,“ aicina I. Vaidere.

Paredzēts, ka Eiropas Komisija, balstoties uz izstrādāto pētījumu, nāks klajā ar priekšlikumu par saistošiem pārtikas atkritumu samazināšanas mērķiem Eiropas dalībvalstīm.

EP deputātes Ineses Vaideres birojsAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com