Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Aicinājums atbalstīt

muzeju un pētniecības centru „Latvieši pasaulē“

Laikraksts Latvietis Nr. 777, 2023. g. 13. dec.
Sarma Muižniece Liepiņa un Uldis Dimiševskis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
LaPa-muzejs-2v

Latviešu bēgļu nometnēs darinātie tautastērpi izstādē „Uzvilkt Latviju. Latvieša tautastērps pasaulē“. FOTO Mārtiņš Zīders.

Digitālās izstādes „Uzvilkt Latviju. Latvieša tautastērps pasaulē“ ekrānuzņēmums. FOTO Ekrānuzņēmums.

Muzeja un pētniecības centra galvenā kuratore Marianna Auliciema (no kreisās) saņem Muzeju gada balvas nomināciju no Latvijas muzeju biedrības valdes locekles Elīnas Bērziņas 2023. gada 22. augustā. FOTO Valters Lācis.

Gēteborgas latviešu koris ar diriģentu Kārli Kareli Zviedrijā 1958. gada 18. novembrī. Likvidētā Vaiņodes muzeja dāvinājums muzejam un pētniecības centram „Latvieši pasaulē“.

Mīļie muzeja un pētniecības centra „Latvieši pasaulē“ biedri, draugi un atbalstītāji!

Daudzveidība. Tā mūsu vizītkarte. Sešpadsmitajā darbības gadā ar vienreizējo, krāšņo, vienlaikus vēsturisko un mūsdienīgo, vairāk par 12 000 apmeklētāju piedzīvoto netradicionālo izstādi Uzvilkt Latviju. Latvieša tautastērps pasaulē 2023. gadā atkal spilgti apliecinājām plašai publikai ārzemju latviešu pieredzi kā vērtīgu un neatņemamu daļu no Latvijas vēstures un kultūras mantojuma.

Šai Dziesmu svētku vasarā Rīgā, Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) lielajā izstāžu zālē izcēlām 40 muzejam dāvinātos un deponētos tautastērpus, ģimeņu stāstos aprakstītos un fotogrāfijās redzamos tērpu sarūpētājus, šuvējas, audējas un valkātājus. Tērpus muzeja krājumam saņēmām no salta klimata zonām un no saules un tveices pusgadsimteņa garumā karsētām istabām. Visdažādāko valstu apmeklētāji izstādē apbrīnoja skarbos un trūcīgos laikos ar lielu izdomu un mīlestību māšu, krustmāšu un vecmāmiņu no aizkaru, armijas segu un pat karogu drēbes pārkrāsotos un izšūtos tērpus un no pēckara laika pieejamiem lūžņiem un lidmašīnas daļām izkaltās saktas. Rokdarbnieki un etnogrāfi rūpīgi pētīja trimdas daiļamatnieku, mājamatnieku un entuziastu darinātos darbus. Jauniešus intriģēja koristu un tautas deju dejotāju sev šūtie tērpi, kurus, tālu, tālu no Latvijas valkājot, no bērnības latviešu sestdienu skolās iepazītie latviskie raksti un to maģiskais greznums palīdzēja jaunajiem tērpu šuvējiem ieaugt latviskā identitātē, vienlaikus daloties stāstos par Latviju un tās likteni ar saviem vienaudžiem un savu mītņu zemju līdziemītniekiem.

Muzejs un pētniecības centrs Latvieši pasaulē – www.lapamuzejs.lv ir sabiedriska organizācija – privāts, LR Kultūras ministrijas akreditēts profesionāls muzejs. Muzeja krātuve ar vairāk kā 28 000 fiziskām un digitālām izceļošanas liecībām atrodas Rīgā, LNB telpās, un mūsu birojs ar nelielu tematisku izstāžu zāli un pasākumu telpu jau trešo gadu atrodams Rīgas centrā – ļoti viegli sasniedzamajā Berga bazārā.

Muzeja ikdienas darbu veic spēcīga komanda: izpilddirektors Uldis Dimiševskis, kuratore Marianna Auliciema, krājuma glabātāja Guna Dancīte, muzejpedagoģe Danute Grīn­felde, divi daļēja laika darbinieki, brīvprātīgie palīgi un 5 personu valde, kas strādā bez atlīdzības. Izstāžu veidošanā, krājuma saglabāšanā, pasākumos un ikdienā augstu vērtējam materiālu ilgtspējības (atkārtotas izmantošanas) principus. Aktīvi strādājam, lai mūsu projektiem piesaistītu atbalstu no Kultūras un Ārlietu ministrijām, Valsts kultūrkapitāla fonda, Rīgas domes, Latviešu fonda, Sabiedrības integrācijas fonda u.c. institūcijām. Tomēr muzeja darbību uztur un atbalsta galvenokārt ZIEDOTĀJI.

Mums ļoti nepieciešami $40 000 jeb €37 000, lai arī nākamajā gadā varam sekmīgi turpināt inovatīvus un ietekmīgus projektus, pasākumus un izstādes, ar ko muzejs un pētniecības centrs Latvieši pasaulē ir pazīstams, saņemot arī Latvijas muzeju profesionāļu vairākkārtīgu atzinību. No šīs summas ¼ daļa jeb $10 000 ir nepieciešami mūsu stūrakmens – nepārtraukti augošā muzeja krājuma – telpu nomai LNB.

Ko paveicām 2023. gadā, liekot lietā visa pagājušā gada laikā saziedotos $70 100 jeb €65 900 un dažādos projektu konkursos papildus piesaistīto finansējumu?

8. jūnijā – LNB telpās atklājām jau pieminēto vērienīgo un vēl nebijušu izstādi Uzvilkt Latviju. Latvieša tautastērps pasaulē. Tajā 40 latviešu tautastērpi atklāja to darināju un valkāju pieredzi Eiropā, Austrālijā un abās Amerikās. Šī bija visveiksmīgākā izstāde muzeja 16 gadu pastāvēšanas laikā – apmeklētāju iecienīta, preses atspoguļota un aizkustinošu dzīvesstāstu piepildīta. Izstāde bija apskatāma klātienē trīs mēnešus, bet tagad ir pieejama digitāli visā pasaulē gan latviešu, gan angļu valodā muzeja interneta lapā. Īpaša pateicība Ritas Grīslis Sējas ģimenei par nozīmīgo finansiālo atbalstu izstādes tapšanā!

Maijā mūsu izstāde Nyet, nyet, Soviet! Politiskie protesti un demonstrācijas ārpus Latvijas 1945–1991 saņēma Latvijas Muzeju gada balvas nomināciju! Izstāde kā iedvesma, kā aicinājums, kā lūgums pēc drosmes. Šādiem vārdiem mūsu izstādi raksturo Latvijas Muzeju biedrības Gada balvas žūrijas komisija, kas mūsu darbu atzinusi par vienu no 12 labākajām izstādēm Latvijā.

Muzeja izstāžu zālē Berga bazārā izveidojām trīs izstādes. Pavasarī izstādē Bēgļu gaitās piedāvājām skolēniem domātu nodarbību par latviešu bēgļiem Otrajā pasaules karā. Vasarā izstāde Dziesmusvētki ārpus Latvijas stāstīja par ārzemju latviešu daudzveidīgo kultūras dzīvi, uzturot un godājot šo nozīmīgo tautas tradīciju. Pašlaik un līdz februāra beigām izstādē Skaistākais vārds. Ārzemju latviešu redzamās un neredzamās saites ar Latviju emocionālu saikni ar dzimteni atklāj šķietami ikdienišķi priekšmeti: atslēgas, rotaļlietas, jūras smiltis u.c., kurus papildina 18. novembra foto liecības un svētku programmas no valsts svētku svinībām ārpus Latvijas. Papildus izstādes apmeklētājus aicinām piedalīties nodarbībā, lai sirsnīgi un svinīgi nosvinētu Latvijas neatkarību, balstoties ārzemju latviešu tradīcijās.

Mūsu mājīgajās telpās Berga bazārā Rīgā piedāvājām tematiski raibu sarīkojumu programmu dažādām interesēm: lekcijas, sarunas, filmu izrādes, zolītes vakarus, sadziedāšanos un izlasīto trimdas autoru grāmatu apspriešanu. Kopumā šogad būs notikuši 32 sarīkojumi. Tiešraidē notikušo sarīkojumu ierakstus var redzēt muzeja interneta lapā.

Rūpējoties par muzeja ilgtspējīgu nākotni, stiprinām sadarbību ar Latvijas valsts pārstāvjiem. 29. augustā ar muzeja darbību iepazīstinājām Saeimas Diasporas sadarbības grupas vadītāju – deputāti Irmu Kalniņu. 13. septembrī piedalījāmies Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijas sēdē un iepazīstinājām deputātus ar muzeja līdzšinējo darbību un nākotnes iecerēm. Savukārt 1. decembrī muzejā viesosies kultūras ministre Agnese Logina, lai iepazītos ar muzeja sasniegumiem un izaicinājumiem.

Muzeja krājums šogad audzis par teju 2400 vienībām, paldies par to priekšmetu dāvinātājiem! Vairāk kā 6500 muzeja priekšmetu, tostarp ļoti nozīmīgā Latvijas bēgļu DP nometņu fotokolekcija, šobrīd publiski pieejama interneta datu bāzē digitalabiblioteka.lv. Ar muzeja krājumu regulāri iepazīstinām pētniekus un interesentus. Ik mēnesi LNB ātrijā izrādām savu īpašo Mēneša priekšmetu. Piedalāmies radio raidījumos, uzstājamies sarīkojumos un semināros – par to visu var lasīt mūsu interneta lapā.

Ar savu ziedojumu lūdzam Jums palīdzēt mums turpināt muzeja un pētniecības centra Latvieši pasaulē krājuma apstrādi, izstāžu un dažādu interaktīvu nodarbību un skolu programmu attīstību. Sirsnīgs paldies!

Brīvību Ukrainai!

Sarma Muižniece Liepiņa,
muzeja valdes priekšsēde

Uldis Dimiševskis,
muzeja izpilddirektors
2023. gada novembrīAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com