Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Austrālijas Latviešu 59. Kultūras dienas (1)

Atklāšanas koncerts

Laikraksts Latvietis Nr. 780, 2024. g. 6. janv.
Aldis Sveilis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
AL59KD

„KamerDzirksteles“: Sofija Kirsanova (vijole), Karmena Drēziņa (flauta), Laima Jansone (kokle); pie klavierēm Džordžīne Lēvisa (Georgina Lewis). FOTO Ojārs Greste.

Jauniešu koris „Ausma“; diriģente Karmena Drēziņa. FOTO Ojārs Greste.

Ansamblis „JĀ“. FOTO Ojārs Greste.

„Tautumeitas“. FOTO Ojārs Greste.

Kultūras dienu komitejas priekšsēži Susan un Pēteris Dārziņi. FOTO Ojārs Greste.

Vīru koris VESERIS, diriģente Sandra Birze. FOTO Ojārs Greste.

Ivars Štubis ar vīru kori VESERIS. FOTO Ojārs Greste.

AL59.KD Atklāšanas koncertā dzied Melburnas latviešu kori „Ausma”, „Daina” un vīru koris „Veseris”; soliste Sandra Karlsberga, diriģē Ivars Cinkuss. FOTO Ojārs Greste.

Kā labāk iesākt sešas dienas, kas piepildītas ar mūziku, deju un kultūras pasākumiem, nekā ar piedāvāto pasākumu izlasi? Tā varētu aprakstīt Austrālijas Latviešu 59. Kultūras dienu Atklāšanas koncertu, kas notika trešdien, 27. decembrī, Sv. Kildas (St Kilda) pilsētas namā un iedvesmoja daudz no tā, kas Kultūras dienās Melburnā bija sagaidāms.

Ar prieku un sajūsmu koncertā ņēma dalību koristi, dejotāji, mūziķi un Latvijas viesi. Skatītājos radās sajūsma visu baudīt, un tas atspoguļojās aplausos un gavilēs. Tiešām varēja izjust, ka iesākušās ilgi gaidītās AL59.Kultūras dienas Melburnā, uz kurām visi organizētāji un dalībnieki bija cītīgi gatavojušies.

Visi varēja būt pateicīgi, ka laika apstākļi bija labvēlīgi; bija skaista Melburnas pēcpusdiena, ar zilām debesīm un mērenu temperatūru. Pilsētas nams ir ļoti piemērojās tik svinīgam pasākumam. Vēsturiskā ēka, kas būvēta vēlajā 19.gs. greznajā Otrās impērijas stilā, bija tiešām iespaidīga ar augstajiem griestiem un labo akustiku. Vēlāk koncertā īpaši izcēlās apgaismošana, kas darīja krāšņākus mākslinieku uzvedumus un arī radīja apbrīnojamu efektu. Tikpat liela uzmanība tehniskam izpildījumam tika vērsta skaņu sistēmai.

Atklāšanas koncerta programmu bija sastādījuši organizētāji Andris un Ingrīda Eimaņi. Andris par programmu izteicās kā – mazliet no visa kaut kā, kas sagaidāms Kultūras dienās, bet tiek apvienots vienā koncertā, kas pats par sevi ir patstāvīgs.

Koncertu atklāja ar Lec, saulīte – koru Daina un Veseris izpildījumā. Diriģēja viesu diriģents Ivars Cinkuss, kuru varam uzskatīt par goda austrālieti, īpaši tādēļ, ka šī ir viņa astoņpadsmitā ciemošanās šeit pēdējos desmit gados. Tautu dejas kopa Ritenītis izdaiļoja kora dziesmu, graciozi vijot deju soli celiņos starp skatītāju rindām.

Sekoja oficiālā daļa, karoga ienešana, kuru svinīgi pavadīja koklētāja Laima Jansone no Latvijas. Latvijas vēstnieks Austrālijā Marģers Krams sniedza KD Atklāšanas uzrunu (skat. LL 779. numuru). LAAJ priešēde Skaidrīte Aguļēviča arī uzrunāja klātesošos, un Kultūras dienas svētīšanu sniedza prāveste Helga Jansone.

Nākamo programmas daļu ievadīja mūziķu grupa – Kamerdzirksteles, ar tautas mūzikas improvizāciju. Sekoja Aija Dragūna un Selga Tuktēna ar latviešu tautas dziesmu Es gulu, gulu (Aijas Dragūnas apdare). Jauniešu koris Ausma un grupa uzstājās ar dziesmu no rokoperas Lāčplēsis. Šo koncerta daļu iespaidīgi nobeidza ārzemju viesi – Tautumeitas ar vairākām savām dziesmām.

Sekoja AL59. Kultūras dienas priekšsēžu Susan un Pētera Dārziņu uzruna (skat. LL 779. numurā). Viņi apstiprināja AL 59. Kultūras dienu tēmu Visi kopā zem vienas saules, īpaši pateicoties visiem, kas bija ieguldījuši daudz laika un pūles, īstenojot Kultūras dienas.

Otrajā koncerta daļā uzstājās kori. Vispirms Melburnas latviešu vīru koris Veseris ar dziesmu Deviņi dēli, Sandras Birzes vadībā. Nākošai dziesmai – Seši jauni bandinieki – Veserim pievienojās Ivars Štubis ar ģitāru un kā solists. Koris Daina un Ausma pievienojās Veserim, dziedot Rīga dimd, Aijas Dragūnas vadībā. Koncertu noslēdza ar dziesmām Saule brida rudzu lauku – soliste Sandra Karlsberga un dziesmu Koki, ko kopkoris izpildīja Ivara Cinkusa vadībā. Īpaši nozīmīga likās dziesma Koki šajā Atklāšanas koncertā, simbolizējot vienību, kas ir gan meža, gan cilvēkiem, sanākot svinēt šīs Kultūras dienas.

Pēc koncerta uz vietas visi apmeklētāji un mākslinieki varēja pakavēties un piedalīties pieņemšanā, kuru organizēja Lija un Edmunds Roņi. Kā jau visās Kultūras dienās, tikās seni paziņas no visas Austrālijas un arī notika jaunas iepazīšanās. Visi priecājās par veiksmīgo Atklāšanas koncertu, un pauda entuziasmu un sajūsmu par to, kas stāv priekšā sekojošā nedēļā – pārējos Kultūras dienu sarīkojumos.

Aldis Sveilis
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com