Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Balva Austrālijas latvietei

Andra Ritmaņa radošas nākotnes piemiņas balva 2023. gadā

Laikraksts Latvietis Nr. 781, 2024. g. 10. janv.
PBLA Kultūras fonds un Padome -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Anita Andersone (no kreisās) pasniedz Aijai Dragūnai PBLA KF&P apbalvojumu – 2023. gada Andra Ritmaņa radošās nākotnes piemiņas balvu. FOTO Raitis Freimanis.

Aija Dragūna ar saņemto 2023. gada Andra Ritmaņa radošās nākotnes piemiņas balvu – putniņu. FOTO Anita Andersone.

Andris Ritmanis.

Dr. Andris Ritmanis (1926-2018) pēc amata bija ārsts, bet sirdī – varens latvietis: rīkotājs un dzejnieks ASV rietumu krastā. Viņam īpaši mīļi bija jaunieši (viens no Divreizdivi kustības pamatlicējiem 1962. g., starp rīkotājiem arī prezidente Vaira Vīķe-Freiberga). Andris Ritmanis saprata, ka jaunieši ir mūsu nākotnes cerība ārpus Latvijas.

Triju zvaigžņu ordeņa virsnieks, ilggadēja Rietumkrasta Dziesmu svētku dvēsele un Atmodas laika himnas Manai dzimtenei vārdu autors Andris Ritmanis tomēr pazemīgi par sevi un savu darbu teica „Es to darīju vienkārši tāpēc, ka tā likās pareizi – visu kas ir iespējams, Latvijas labā.“

Pēc Andra Ritmaņa nāves ģimene un labvēļi saziedoja līdzekļus nodibināt Andra Ritmaņa radošās nākotnes piemiņas fondu, kurš piešķir balvas radītājiem ārpus Latvijas dzejā un mūzikā. Vēl pēc nāves Andris Ritmanis turpina atbalstīt nākotnes daiļradi. Balva atrodas PBLA Kultūras fonda un padomes paspārnē (PBLA KF&P), un par laureātu izraudzīšanu gādā Ritmaņu ģimene kopā ar pārstāvjiem no PBLA KF&P. Bez diploma un naudas balvas laureāti saņem ASV rotkaļa Andra Rūtiņa darināto nozīmi sudrabā.

Uz balvas diploma atrodas Andra Ritmaņa nozīmīgie vārdi no 1988.g. dzejoļa Daugavas krastā, kuri burvīgi raksturo viņa būtni:

„Lai netrūkst tai dēlu un meitu, Kas karogu augsti cels;
Ar karstām sirdīm un darbiem, Mūsu tauta ziedēs un zels.“

Pirmās balvas tika pasniegtas XV Latviešu Dziesmu un Deju svētku Kanādā (2019. g.) kopkora koncertā komponistam/čellistam/rīkotājam Jurim Ķeniņam (Kanāda) un dzejniecei/māksliniecei/sabiedriskai darbiniecei Sarmai Muižniecei Liepiņai (ASV), 2021. gadā komponistei Ellai Mačēnai (Austrālija) Austrālijā un 2022. gadā dzejniekam Larim Krēsliņam (ASV) Minesotā.

2023. gada balva ir piešķirta Austrālijas Latviešu 59. Kultūras Dienās Melburnā komponistei/diriģentei Aijai Dragūnai.

Komponiste un diriģente Aija Dragūna (1999) ir dzimusi un uzaugusi Sidnejā, Austrālijā. Aija ir studējusi kompozīciju un diriģēšanu Sidnejas Konservatorijā, kur šobrīd turpina studijas maģistra grādam kompozīcijā. Savā daiļrades procesā Aija ir izmantojusi latviešu tautas mūzikas bagāto mantojumu un nozīmīgu vietu Aijas daiļradē ieņem vokālā, īpaši kora, mūzika.

Kopš bērnības Aija ir bijusi saistīta ar latviešu kultūras dzīvi Austrālijā, piedalījusies Austrālijas Latviešu Kultūras dienās un Jaunatnes dienās, bijusi 35. Jaunatnes dienu līdzvadītāja (Sidnejā, 2017) un 2023.g. saņēma PBLA KF&P Atzinības rakstu, kalpojot Austrālijas latviešu 37. Jaunatnes dienas Rīcības komitejā. Divas reizes viņa bijusi dalībniece Latvijas Dziesmu un deju svētkos. Vairākus gadus ir vadījusi mūzikas programmu un kori Annas Ziedares Vasaras vidusskolā Adelaidē, kur izskanējuši viņas pirmie darbi korim. No 2022. gada Aija ir Sidnejas Latviešu vīru kora diriģente, kas ir kļuvis par viņas īpašu sirds darbu. Pēc Kultūras dienu pasūtījuma Sidnejā 2021 gada nogalē izskanēja Aijas darbs Puķes un zvaigznes ar Aspazijas dzeju, ko izpildīja Sidnejas filharmonijas kamerkoris VOX. Ar PBLA KF&P atbalstu, 2022. gadā tika pasūtīts skaņdarbs trompetei: Mēnesī raugoties, kas piedzīvoja pirmatskaņojumu Melburnā, Ingrīdas Dārziņas izpildījumā. Kaut Aija ir sava radošā darba sākumā, pirmizrādi Sidnejas Operā ir piedzīvojusi arī viņas pirmā kameropera bērniem Makss un Morics. Patlaban, maģistra studiju ietvaros, top nākošā opera!

Balva tika pasniegta AL59. Kultūras dienas Noslēguma koncertā, KS Atklāšanas koncertu pirmatskaņojumu piedzīvoja oriģināldziesmas Rīga dimd izpildījums, laureātei pie pults.

PBLA Kultūras fonda un padomes un Ritmaņu ģimenes vārdā apsveicam apdāvināto jauno mūziķi un novēlām turpinātu iedvesmu un ražotspēju.

PBLA Kultūras fonds un padomeAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com