Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Dāvanu maiņas skapjos

Visbiežāk ievietotas grāmatas, sveces un svečturi

Laikraksts Latvietis Nr. 784, 2024. g. 31. janv.
Alise Zvaigzne -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
LatvZalaisPunkts_ecoBaltia

Ziedojumi „Otra elpa“. FOTO Publicitātes foto.

Pagājušā gada nogalē vides resursu apsaimniekošanas uzņēmums Eco Baltia vide un Latvijas Zaļais punkts kopā ar partneriem aicināja svētkus svinēt ilgtspējīgi – izvēlēties dāvanas apdomīgi, kā arī nodot citiem tās, kas pašiem ikdienā nenoder, tāpēc ierīkoja trīs vietās Latvijā dāvanu maiņas skapjus. Tajos iedzīvotāji varēja atstāt pašiem nevajadzīgās lietas un apmaiņā izvēlēties sev tīkamākas dāvanas. Kā novērojuši akcijas rīkotāji, visvairāk dāvanu maiņas skapjos mainītas grāmatas, sveces un svečturi, taču gadījušies arī prāvāki „ķērieni“.

Saskaņā ar aptaujas datiem 90% Latvijas iedzīvotāju kaut reizi ir saņēmuši nenoderīgu, sev neatbilstošu dāvanu. Lielākoties (44%) šādas dāvanas tiek uzglabātas bez pielietojuma vai pat izmestas atkritumos (4%)*. Lai to novērstu, iedzīvotāji tika aicināti doties uz kādu no trim dāvanu maiņas skapjiem, kas no 12. decembra līdz 15. janvārim atradās TC Domina Shopping (Rīgā), TC Šokolāde (Siguldā) un TC Rietumu centrs (Liepājā).

„Kopējo skapjos ievietoto dāvanu skaitu varam tikai minēt, taču, raugoties uz novēroto dāvanu apriti, lēšam, ka tās bijuša vairāk nekā 1000 lietas. Taču mūsu mērķis nebija panākt, lai dāvanu skapji ir pilni, bet gan veicināt sabiedrības informētību par iespējām sev nevajadzīgo atdāvināt kādam citam. Ja reiz kāds ir ieguldījis dabas resursus un enerģiju šo lietu ražošanā, būtu ļoti skumji, ja tās vienkārši nonāktu atkritumos. Daudz draudzīgāk videi un ilgtspējīgāk pašiem ir dot tām otro dzīvi, turklāt iepriecināt kādu, kam kādas nevajadzīgās lietas var izrādīties noderīgas,“ saka vides resursu apsaimniekošanas uzņēmuma Eco Baltia vide valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts.

„Jau daudzus gadus un pat gadu desmitus Latvijas sabiedrība mācās rūpīgi šķirot atkritumus dažādos konteineros, taču kā pirmajam solim ikdienas paradumos vajadzētu būt – radīt mazāk atkritumu jau pašā aprites cikla sākumā. Šim nolūkam esam definējuši pavisam vienkāršus principus, ko katrs var aizgūt savā dienas ritmā. Tos saucam par „5P“: „pateikt nē“, atsakoties no nevajadzīgu lietu iegādes, „pielietot vēlreiz“, „pārskatīt“ savas izvēles, dodot priekšroku videi draudzīgām alternatīvām, „pārveidot“ un „pārstrādāt“. Sev nevajadzīgo dāvanu atdošana kādam citam ir viens no 5P piemēriem un labs atgādinājums, ka ilgtspējīgs dzīvesveids nav nekas sarežģīts,“ uzsver Latvijas Zaļā punkta direktors Kaspars Zakulis.

Visvairāk dāvanu maiņas skapjos mainītas grāmatas, sveces un svečturi, taču gadījušās arī lielas un dārgas dāvanas, ko skapjos nemaz nebija iespējams ievietot. Piemēram, TC Domina Shopping kāds iedzīvotājs vēlējies atbrīvoties no gaisa mitrinātāja. Tāpat skapjos bija manāmi senlaicīgi trauku komplekti, bērnu apģērbs un rotaļlietas, daudz un dažādi suvenīri, kā arī pa kādam bižutērijas izstrādājumam – rokassprādzes, auskari u.c.

„Esam gandarīti, ka šī fantastiskā iniciatīva rada mājvietu arī pie mums – TC „Domina Shopping“. Tā kā šis bija pirmais gads, kad šādas aktivitātes tiek veiktas, brīžiem bija jūtams apmeklētāju mulsums, taču ir skaidrs, ka tas ir darbs ar sabiedrības paradumiem, panākot, ka nevajadzīgu lietu apmaiņa var kļūt par ierastu praksi,“ saka Renāte Vītola, TC „Domina Shopping“ mārketinga vadītāja.

Ņemot vērā, ka dāvanu aprite dāvanu maiņas skapjos notikusi raiti un kvalitatīvi, pāri palikušo dāvanu skaits ir neliels. Galvenokārt pāri palikuši dažādi suvenīri – dizaina zīmuļu trauciņi, vairākas dažādu materiālu figūriņas u.c. Tāpat otro dzīvi skapī pagaidām nav atradušas izejamās sieviešu kurpes, krūzīšu paliktņi, olu trauciņi un grāmatas. Labās un vēl lietojamās dāvanas tiks novirzītas labdarības biedrībai Otra elpa, pirms tam izvērtējot organizācijai nepieciešamās lietas, lai tās būtu patiešām izmantojamas un nenonāktu atkritumos. Savukārt tas, kas tomēr nav lietojams vai ir pietuvināts atkritumu statusam, tiks novirzīts atkritumu poligonā, pirms tam sašķirojot dāvanu iepakojumu, lai tas varētu nonākt pārstrādē.

Otrā elpa valdes locekle Eleonora Beržinska: „Mēs kā labdarības organizācija ikdienā redzam, ka cilvēki ir gatavi sev nevajadzīgās lietas nodot tālāk tiem, kuriem tās vēl var noderēt. Tam gan ir arī savi izaicinājumi, jo itin bieži cilvēki labdarībai nodod to, kas jau pavisam drīz būs atkritumi vai tādi jau ir. Patiess prieks par šo sirsnīgo dāvanu maiņas iniciatīvu, jo tā ir vērtīgs virziens, lai sabiedrību veicinātu sev nevajadzīgās lietas nodot tālāk, un tikpat svarīgi – darīt to atbildīgi, atdodot nākamajam lietotājam to, kas vēl ir derīgs. Galu galā būtiski padomāt – vai paši gribētu lietot to, ko kāds cits jau pavisam novalkājis?“

*Aptauja veikta 2023. gada novembrī sadarbībā ar Snapshots, ar interneta palīdzību aptaujājot 702 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Alise Zvaigzne,
SIA „Eco Baltia vide“ sabiedrisko attiecību projektu vadītājaAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com