Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Vaira Vīķe-Freiberga saņem balvu

Par ieguldījumu Latvijas dalībai NATO

Laikraksts Latvietis Nr. 793, 2024. g. 4. apr.
Latvijas Valsts prezidenta kanceleja -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Latvijas Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs pasniedz LATO balvu prezidentei Vairai Vīķei-Freibergai. FOTO Ilmārs Znotiņš - Valsts prezidenta kanceleja.

27. martā Rīgas pilī Valsts prezidentei Dr. Vairai Vīķei-Freibergai (1999–2007) tika pasniegta Latvijas Transatlantiskās organizācijas (LATO) jaunizveidotā balva par sabiedrības iesaisti diskusijās un izpratnes veidošanā par NATO lomu Latvijas un starptautiskajā drošībā.

Balvu par ieguldījumu Latvijas dalībai NATO pasniedza Latvijas Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs. Savā uzrunā Valsts prezidents uzsvēra Dr. Vairas Vīķes-Freibergas sevišķi nozīmīgo lomu ceļā uz iestāšanos NATO, kā arī izpratnes veidošanā Latvijas sabiedrībā par NATO un drošības stiprināšanu.

„1999. gada vasarā par Rīgas pils saimnieci kļuva Vaira Vīķe-Freiberga. Tas bija laiks, kad bija daudz neskaidrību un daudz darāmā. Ļoti daudz bija atkarīgs no tā, kā mūsu valsti pozicionēs starptautiskajā sabiedrībā gan Valsts prezidents, gan valdība. Vīķes-Freibergas kundze pavisam ātri spēja iekarot gan sabiedroto uzticību, gan pārliecināt viņus, ka mēs esam tādi paši kā viņi, ka mums ir tās pašas vērtības un ka Baltijas valstis spēs dot kaut ko kolektīvajai drošībai, ne tikai ņemt. Prezidentes kundze ar savu psihologa izglītību, pieredzi un argumentācijas spējām pavisam īsā laikā kopā ar pārējām valstīm, kas 2002. gadā Prāgas samitā tika aicinātas pievienoties aliansei, spēja panākt to, lai šīs šaubas un maldi zustu.

Šodien mēs pilnīgi noteikti saprotam, ka visi tie grūtie lēmumi, kas tajā laikā likās briesmīgi no iekšpolitiskā un sabiedrības atbalsta viedokļa, bija pats pareizākais, ko mēs varējām darīt. Prezidente Vaira Vīķe-Freiberga nekautrējās teikt skarbus vārdus ne tikai ārpusē, bet arī šeit pat, Latvijā, mudinot grozīt likumus un darīt tā, kā tas ir nepieciešams valsts ilgtermiņa interesēs.

Valsts prezidente tolaik sniedza arī iedvesmu diplomātiem, bruņoto spēku virsniekiem un ierēdņiem, kuri strādāja pie NATO integrācijas procesa. Šī ir tā diena, kad mēs sakām paldies visiem tiem, kuri dažādos laikos un amatos darbojās, lai mūsu valsts kļūtu par pilntiesīgu NATO dalībvalsti,“ savā uzrunā pauda Valsts prezidents E. Rinkēvičs.

Valsts prezidents uzsvēra, ka šodien dalība NATO ir viens no Latvijas drošības garantiem un ļauj pilnveidot valsts aizsardzība spējas. Vienlaikus E. Rinkēvičs atgādināja, ka šogad, svinot Latvijas dalības 20-gadi un NATO 75-gadi, mums atkal jāsasparojas un jāskaidro NATO nozīmi mūsu sabiedrībai, kā arī jāstiprina sava aizsardzība kopā ar sabiedrotajiem: „Šī ir tā diena, kad mēs atgādinām paši sev un sabiedrībai, ka mēs esam visdrošākajā situācijā, kādā vien mēs varam būt – mēs esam gan NATO, gan Eiropas Savienības dalībvalsts. Mēs ļoti labi saprotam, ka mums būs daudz jādara, lai stiprinātu mūsu valsts aizsardzību, jo drošība nav rezultāts – drošība ir process. Par drošību tāpat kā neatkarību ir jārūpējas katru dienu.“

Latvijas Valsts prezidenta kancelejaAtbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com