Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Stāsti, kurus vecmāmiņas man nestāstīja

Andra Putnis stāsta par divu sieviešu ceļojumiem no kara plosītās Eiropas uz jaunu dzīvi Austrālijā

Laikraksts Latvietis Nr. 798, 2024. g. 8. maijā
-


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Grāmatas „Stories My Grandmothers Didn’t Tell Me“ vāks.

Grāmatas autore Andra Putne (Putnis).

Andra Putnis ir austrāliešu rakstniece ar latvisko mantojumu un dzīvo Kanberā ar savu partneri un diviem bērniem. Andra 2001. gadā ieguva bakalaura grādu mākslā/tiesībās Austrālijas Nacionālajā universitātē vēstures specialitātē un pabeidza maģistra grādu, specializējoties kvalitatīvā pētniecībā un stāstu izstāstīšanā.

Andra uzauga tuvu savām abām latviešu vecmāmiņām, taču viņas bija atturīgas, lai pilnībā runātu par to, kas ar viņām notika Otrā pasaules kara laikā, un viņa baidījās uzdot pārāk daudz jautājumu. Jaunībā Andrai bija iespēja beidzot apkopot viņu stāstus un labāk izprast savu latvisko mantojumu. Andra turpina apgūt latviešu valodu un kultūru Adelaides Latviešu skolā un Kanberas latviešu biedrībā.

Austrālijā iznāk Andras Putnis grāmata „Stories My Grandmothers Didn't Tell Me“ („Stāsti, ko manas vecmāmiņas man nestāstīja“). Kad Andra pārkāpj neizteiktu ģimenes likumu neiedziļināties pagātnē, viņa tiek ierauta drūmajā Otra pasaules kara padomju un nacistu okupācijas Latvijā un vecmāmiņu slepenajā dzīvē.

„...Būdami bērni, mēs ielavījāmies vecmāmiņas guļamistabā slepenās misijās. Viņas skapis bija piepildīts ar veciem kažokiem, dīvainiem, austiem tautas tērpiem un maziem kvēlojoša dzintara kalniem. Mēs bijām mazliet nobijušies, mūsu atklājumi aizrāva elpu, bet zinājām, ka neesam vēl visu redzējuši, nesapratām, kas tur īsti bija paslēpts.

Pusaudze Alīna tiek šķirta no vecākiem un nosūtīta uz Vāciju darba dienestā. Ar tik ļoti nīsto padomju armiju uz sliekšņa, grūtniece Milda kopā ar savu mazo dēlu ziemas laikā uzsāk izmisīgu bēgšanu. Viņas abas saskaras ar sirdi plosošiem lēmumiem un iztur gadiem ilgas grūtības, pirms beidzot dodas ceļojumā uz Austrāliju.

Starp saliedētajām latviešu bēgļu kopienām Alīna un Milda veido jaunas dzīves. Bet pat tur atgādinājumi par kara laika skandālu un bēdām apdraud viņu dzīves...“

„Elegants, aizraujošs stāsts par vienkāršiem cilvēkiem, kuri nonākuši ārkārtas krīzē, un to, kā viņi izmanto savas mīlestības, spēka un izturības rezerves, lai izdzīvotu. Šīs vecmāmiņas ir vienlaikus gan atpazīstamas, gan mīļas, bet arī varonīgas savā apņēmībā izvest savas ģimenes cauri vienam no traumatiskākajiem mūsdienu vēstures satricinājumiem.“ Pēteris Greste, akadēmiķis, rakstnieks, publicists un žurnālists.

„Ikviens, kura DNS plūst neskaitāmi stāsti, šeit atradīs mājas un sapratni. Es jutu, ka mana vecmāmiņa runā ar mani...“ atzīst Eimija (Amy) Remeikis, žurnāliste, The Guardian.

„Austrālijā dzimusi mazmeita, atklājot savu latviešu vecmāmiņu stāstus un viņu dzīves, dzīvoja ļoti dažādos laikos un apstākļos. Personīgais, emocionālais un mīlestības pilnais saturs saplūda ar tautas vēsturi kritiskos laikos... aizraujoša lasāmviela visām paaudzēm.“ Ilze Tomasa (Thomas), Adelaides Latviešu skolas skolotāja. ■

Grāmatu var pasūtīt internetā: https://www.booktopia.com.au/stories-my-grandmothers-didn-t-tell-me-andra-putnis/book/9781761471322.html

Autores mājas lapa: https://www.andraputnis.com.au/Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com