Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Skaistie iebraucēji no Baltijas

Muzeja „Latvieši pasaulē“ mēneša priekšmets – „Miss USA“ uzvarētājas plecu lenta

Laikraksts Latvietis Nr. 798, 2024. g. 8. maijā
Danute Grīnfelde -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
LaPa-muzejs-2v

Plecu lenta, dāvināta Mārītei Ozerei, skaistumkonkursa „Miss USA“ uzvarētājai 1963. gadā. Dāvinājusi Mārīte Ozere. FOTO Muzejs „Latvieši pasaulē“.

Mārīte Ozere, skaistumkonkursa „Miss USA“ uzvarētāja 1963. gadā. FOTO no avīzes „The Baltimore Sun“ arhīva (Wikimedia Commons).

Mārīte Ozere Captive Nations (Apspiesto tautu) parādē Čikāgā 1964. gadā. FOTO no Mārītes Ozeres personīgā arhīva.

Pirmie „skaistie baltieši“ ierodas Melburnā, Austrālijā 1947. gada decembrī. Lietuviete Konstancija Brundzaite tiekas ar Austrālijas imigrācijas ministru Artūru Kaldvelu (Arthur Caldwell) uz kuģa klāja. FOTO no Austrālijas Nacionālā kuģniecības muzeja (Australian National Maritime Museum).

Pēc Otrā pasaules kara bija nepieciešams atrast jaunas mājas tiem daudzajiem bēgļiem, kuri atradās Eiropas bēgļu nometnēs, bet nebija ar mieru atgriezties okupētajā dzimtenē. Latviešu bēgļi pakāpeniski izceļoja uz Lielbritāniju, Austrāliju, Kanādu, ASV, Brazīliju un citur. Katra jaunā mītnes zeme piekopa politiku, lai pēc iespējas drīzāk asimilētu jaunos iebraucējus – lai viņi ātrāk iekļautos tās sabiedrībā, pieņemtu kultūru un valodu.

Daudziem latviešiem palīdzēja viņu ziemeļeiropeiskais izskats – par asimilācijas veiksmes atslēgu tika uzskatīti gaiši mati un zilas acis. Baltiešu bēgļi bija pirmie, kurus Austrālijas valdība savervēja kā jaunus darbiniekus pēc Otrā pasaules kara cerībā, ka viņi ātrāk spēs asimilēties. Piemēram, aprakstot pirmo pēckara ieceļotāju ierašanos Fremantlē, Rietumaustrālijā, 1947. gadā, žurnālisti pievērsa īpašu uzmanību tieši baltiešu fiziskajiem dotumiem. Avīzēs un ziņu raidījumos dominēja sajūsma, ka ir ieradušies „skaistie baltieši“!

Miss USA

Mārīte Ozere piedzima Latvijā Otrā pasaules kara laikā, 1944. gadā. Gada nogalē Ozeru ģimene devās bēgļu gaitās. Pēc vairākiem gadiem bēgļu nometnēs Vācijā, Mārīte ar ģimeni ieradās ASV. 1963. gadā Mārīte kļuva pazīstama visā Amerikā, jo tika atzīta par valsts skaistāko sievieti. Viņa piedalījās un uzvarēja skaistumkonkursā „Miss USA“. Šī bija pirmā reize, kad konkursa balva tika piešķirta naturalizētai ASV pilsonei.

Kā „Miss USA“ uzvarētājai, Mārītei bija pienākums uzstāties dažādos sarīkojumos, katru reizi pāri tērpam valkājot kādu no vairākām viņai uzdāvinātām plecu lentām. Dažreiz Mārīte to vilka kopā ar savu Rucavas tautastērpu, nevis ierasto skaistumkaralienes balles kleitu, izceļot savu saikni ar Latviju un tās kultūru.

Turpmākajos gados Mārīte izmantoja savu skaistumkaralienes un modeles publisko tēlu, lai aktīvi darbotos Latvijas labā, vēršot dažādu ASV mediju uzmanību uz Latvijas okupāciju un nosodot to. Atmodas laikā – 20. gadsimta 80. gadu beigās un 90. gadu sākumā – Mārītes uzstāšanās vairākās televīzijas, kā arī Nacionālā sabiedriskā radio Detroitas raidītāja programmās sasniedza vairākus miljonus skatītāju un klausītāju.

Danute Grīnfelde,
Muzejs un pētniecības centrs „Latvieši pasaulē“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com