|
Laiks Latvijā: |
Laikraksts Latvietis Nr. 819, 2024. g. 30. okt.
Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija -
Digitālās pārveides un pārvaldes modernizācijas tematiskās komitejas sēde. FOTO Publicitātes foto.
22. oktobrī viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministres Ingas Bērziņas vadībā notika Digitālās pārveides un pārvaldes modernizācijas tematiskās komitejas sēde. Tajā nozares ministri un ministriju pārstāvji vienojās atbalstīt Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) redzējumu par Nacionālā Mākslīgā intelekta centra izveidi, MI akta nosacījumiem un tā ieviešanas gaitu.
Ministre Inga Bērziņa: „Visas iesaistītās puses ir vienisprātis par to, kādam šim centram ir jāizskatās un kādi ir tā darbības uzdevumi. Iesim ar straujiem soļiem uz priekšu, lai jau no 2025. gada janvāra Nacionālais Mākslīgā intelekta centrs Latvijā varētu uzsākt savu darbību. Centra galvenais uzdevums būs attīstīt kompetenci un risinājumus Mākslīgā intelekta izmantošanai valsts drošībai un ekonomikas izaugsmei. Centrs tiks veidots kā dibinājums sadarbojoties universitātēm, uzņēmumiem un ar publisko pārvaldi. Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija un Valsts Digitālā attīstības aģentūra nodrošinās centra izveides vadību.“
Komitejā VARAM informēja par Nacionālā Mākslīgā intelekta centra izveides gaitu. Ministrija uzsvēra, ka centrs tiek veidots par centrālo platformu mērķtiecīgai sadarbībai starp akadēmisko vidi, publiskajām institūcijām un uzņēmējiem. Potenciāli Latvijas mākslīgā intelekta centrs veidotu sadarbību arī ar līdzīgiem centriem Ziemeļvalstu reģionā un Vācijā, par ko ir bijušas jau pirmās viedokļu apmaiņas Ziemeļvalstu digitālo ministru formātā un saziņā ar Vācijas digitālo ministru.
Nacionālā Mākslīgā Intelekta centra pamatuzdevums būs inovatīvu produktu un pakalpojumu attīstība un ieviešana nozarēs, īstenojot pētniecības un pilotēšanas projektus tādās jomās kā valsts pārvaldes procesu automatizācija, informācijas telpas uzticamības veicināšana, kā arī nacionālā drošība un aizsardzība. Latvijā ir virkne uzņēmumu, kas jau sekmīgi attīsta inovatīvus mākslīgā intelekta risinājumus, vienlaikus mūsu augstskolās ir spējas attīstīt praktisko pētniecību šajā jomā un valsts pārvalde ir motivēta pārskatīt novecojošos regulējumus, lai tie neradītu šķēršļus uzticamu Mākslīgā intelekta inovāciju ieviešanai. Apvienojot uzņēmumu, pētniecības iestāžu un valsts pārvaldes iesaisti, tiks radīti priekšnosacījumi mērķtiecīgai un straujai Mākslīgā intelekta iespēju izmantošanai izaugsmei.
Vienlaikus tiks stiprinātas kompetences un sniegts atbalsts Mākslīgā intelekta akta ieviešanā, kas nosaka augsta riska un aizliegto Mākslīgā intelekta risinājumu ieviešanas nosacījumus.
VARAM sadarbībā ar citām nozaru ministrijām turpina darbu pie Mākslīgā intelekta centra izveides un finansējuma apzināšanas. Centra finansēšanai tiks piesaistīti struktūrfondu līdzekļi un privātais kapitāls, vienlaikus ministri atzina, ka, lai nodrošinātu centra ilgtspēju, tā darbībai būtu nepieciešams arī pastāvīgs budžeta finansējums. Daļēji valsts budžetu varētu piesaistīt centram deleģējot atsevišķu valsts funkciju īstenošanu MI jomā. Komitejā ministri vienojās operatīvi apzināt iespējamās funkcijas un uzdevumus, kuras būtu lietderīgi nodot šāda centra pārziņā.
Turpmākās darbības paredz izstrādāt un jau šogad iesniegt Ministru kabinetā Nacionālā Mākslīgā intelekta centra izveides un darbības nodrošināšanas informatīvo ziņojumu.
Komitejas galvenais uzdevums ir veicināt mūsdienu digitālo tehnoloģiju izmantošanu, attīstīt sabiedrības un valsts pārvaldes spēju efektīvi izmantot digitālo tehnoloģiju iespējas, paaugstinot valsts un tautsaimniecības konkurētspēju.
Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija
Sabiedrisko attiecību nodaļa