Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Daudzas Balsis... doma viena.... (1)

Jauniešu koris Liepājā

Laikraksts Latvietis Nr. 457, 2017. g. 2. maijā
Ilona Brūvere -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Balsis

Koris, video ieraksts un atmosfēra... FOTO Ilona Brūvere.

Koncerts izskanējis. FOTO Ilona Brūvere.

Jauniešu koris Balsis ir priecējis, aizkustinājis un apbūris klausītājus jau 30 gadus. Tātad šogad notika iespaidīgs jubilejas koncerts, taisnību sakot, divi koncerti, kas bija veltīti jubilejai, lai gan visādi notikumi vēl turpināsies visu gadu.

Balsis daudz ceļo gan ārzemēs, gan Latvijā. Tāpēc nebija pārsteidzoši, ka tagadējie un bijušie koristi, diriģenti, gaismotāji, scenogrāfs, video mākslinieki, pieteicējs un DJ devās uz Liepāju, kur svētku koncerts notika 8.aprīlī Lielā Dzintara koncertzālē.

Tagadējie koristi turp devās jau piektdienā, bet bijušajiem koristiem un ģimenes locekļiem bija iespēja doties uz Liepāju sestdien ar ārpus reisa vilcienu, kas vakarā atkal visus nogādāja atpakaļ Rīgā. Par visu bija padomāts!

Dzīvespriecīga atmosfēra pārņēma vilcienu. Koristi ar smaidiem sejā runāja par iespēju atkal dziedāt kopā un par gaidāmo koncertu. Ieva un Inguna pieminēja pazīstamo Mazās Ģildes smaržu, kad atkal ieradās uz koncerta mēģinājumiem, un kā tā tūlīt lika viņām atcerēties bijušos mēģinājumus ar diriģentu, kuram bija augstas prasības, kas atmaksājās. Viņas uzskata, ka korim ir kaut kāds liels un nozīmīgs kosmisks skats.

Lielā Dzintara koncertzālē bija ne tikai iespēja noklausīties koncertu, satikties ar paziņām, bet arī pakavēties atmiņās, apskatot izstādi ar kora bijušo koncertu plakātiem, kuros zīmējumi rotaļājās ar publiku – bilžu spēle vārdu spēles vietā.

Koncerta pirmo daļu izpildīja tagadējie koristi ar tagadējo diriģentu Intu Teterovski. Sākums kluss, ar minimālām gaismām, visa uzmanība pievērsta koristu balsīm. Pamazām koristi sanāk kopā, un skatuve izmainās, gaismas kļūst nedaudz spožākas, bet vēl zilie toņi un musturi, plūstošie dūmi (Pēteris Bīriņš), atstāj tādu teatrālu iespaidu. Tad gaismas kļūst vēl spožākas un rada baroka perioda gleznu iespaidu, kurā izceļas meiteņu sarkanās kleitas. Mūzika – Ešenvalda, Brāmsa, Butāna, Sisaska, Plakida – plūst pa skatuvi, daž­brīd dinamiska, dažbrīd it kā tev ausī čukstētu. Tad liek atcerēties, ka šis koris ne tikai skanīgi, precīzi dzied, bet prot pasniegt koncertu kā vispusīgu skatuves baudījumu, kurā ir iesaistītas gaismas, skatuves iekārta (A. Ozoliņš).

Oresta Silabrieža erudītā pieteikšana un video ieraksti – viss, kas atbalsta dziedāšanu. Pirmajā daļā vēl izskan tautas dziesmas: latviešu (E. Rusova apdarē), lībiešu (Vaivoda apdarē), latgaliešu (Pūces apdarē) un citas dziesmas. Un tikpat teatrāli kā sākās, tā arī beidzās – ar video ierakstu, kas gaumīgi saskaņots ar dziesmu Vindo – dziesma nekādā valodā. Ierakstā parādās koristi purvos, pie tiltiem, tirgos, mežos, pie ēkām utt., bet iespaids nav, kā skatoties tūrisma ceļvedi, bet gan video, kas sakarīgi savīts ar dziesmu, kas paceļ gan koristus, gan dziedāšanu.

Pēc starpbrīža skatuve vēl pilnāka. Bijušie un tagadējie koristi atrodas balkonā, uz skatuves visi diriģenti pēc kārtas dodas pa trepēm uz ļoti augsta podesta. Tur parādās Ints Teterovskis, Māris Kupčs  viens no kora dibinātājiem – Agita Ikauniece, Armands Zavadskis, Valdis Tomsons  visi saistīti ar kora izaugsmi un pilnveidošanos. Otro daļu vēl kuplināja mākslinieces Antas Priedītes video dzīvie ieraksti, kuri sekoja mūzikai, auga un draiskojās pa ekrānu, katrai dziesmai radot savu fonu. Savu noskaņu koncertam piešķīra arī MC Orķestris un DJ Monsta, jo viss priekšnesums bija saliedēts un kalpoja dziesmai. Šajā daļā dziesmas bija sakārtotas pa pāriem. Bija interesanti klausīties, kā katrs komponists izprot tās pašas dzejas rindas, piemēram, izskan Kaminska Mūžu mūžos būs dziesma ar Ziedoņa vārdiem, bet tūlīt tai seko Kalniņa versija, tie paši vārdi, bet rodas pavisam cita sajūta, citas emocijas. Tāpat turpinājās visa otrā daļa. Un it kā jau nepietiktu – Čaka dzejoli Rīgai (Stabulnieks, Maskats) ne tikai nodziedāja divās versijās, bet publika varēja noskatīties un noklausīties, kā Maskats pats pie klavierēm pavada kori.

Esmu dzirdējusi, ka cilvēka balsi nosauc pa visfantastiskāko no instrumentiem. Tad jāsaka, ka šajā koncertā parādījās šī instrumenta spējas. Vēl jāpiemin, ka bijusī koriste izteicās, ka Teterovskim ir lielas idejas, un koncerts pierādīja, kas var sanākt, ja šīs idejas īsteno! Pēc koncerta beigām aplausi beidzās tikai tad, kad visi atkal sāka dziedāt, bet nevarēja jau ilgi kavēties, jo daudziem bija jāsteidzas uz vilcienu, kas jau gaidīja, lai dotos atceļā uz mājām.

Otrā dienā Svētki! Turpinājās,...bet par to nākamajā rakstā.

Ilona Brūvere
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com