Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Mākslas ievirzes 3x3 saietā Kanberā

Mūsu pašu divas mākslinieces

Laikraksts Latvietis Nr. 486, 2017. g. 8. dec.
Iveta Laine -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
3x3_Sarkans

Lelde Vītola. FOTO no Vītolu ģimenes arhīva.

Anda Banikos. FOTO no Banikosu ģimenes arhīva.

Ar lielu steigu gads skrien uz beigām, un līdz ar to ar arī visi 3x3 valdes locekļi ar steigu veic pēdējos organizēšanas darbus, lai 35. 3x3 saiets Austrālijā noritētu pēc iespējas gludi. Man gan jāsaka, ka 3x3 organizēšana nav tik vienkārša. Visi mūsu palīgi, ieviržu un puduru vadītāji ir brīvprātīgi darbinieki, un, lai gan daudziem vēlēšanās ir, apstākļi reizēm mainās un līdz ar to piedalīšanās arī nav iespējama. Tas nozīmē, ka reizēm plānotās izdarības visas ir jāizmaina un jāpielāgo apstākļiem. Nākamā 3x3 plāni gada gaitā jau ir vairākas reizes mainīti, un plānotās ievirzes un puduri ir pārkārtoti. Tomēr ar lielu uzmanību strādājam pie tā, lai 3x3 nodarbības būtu vispusīgas un piesaistītu tautiešus ar dažādām interesēm.

Esam jau rakstījuši par mūsu Latvijas viesiem. Šoreiz pastāstīšu par mūsu pašu divām māksliniecēm Leldi Vītolu un Andu Banikos.

Lelde Vītola ir dzimusi un uzaugusi Dienvidaustrālijā, kā piektais bērns sešu bērnu ģimenē. Viņa izstudēja inženieru zinātni Adelaides Universitātē, bet līdz tam ir dzīvojusi, strādājusi un studējusi, galvenokārt, Kanberā. Lelde darba gaitas uzsāka kā inženiere, zināšanas papildināja Anglijā ar maģistra grādu Birminghamas Universitātē. Īsu laiku vēl nostrādāja kā inženiere, bet drīz pārgāja uz padomdevējas darbu Austrālijas valdībai dažādos valsts departamentos ļoti dažādos plašos jautājumos. Pat Jaunzēlandes valdībai Lelde ir bijusi padomdevēja.

Leldei bija spīdoša nākotne valsts dienestā, bet viņa no tā izstājās, jo bija noilgojusies pēc radoša darba. Kanberas Mākslas skolā izstudēja mākslu un dažus gadus tur nostrādāja kā digitālās mākslas pasniedzēja. Lelde ne dzīvē, ne mākslā nestāv uz vietas. Dejo tango, airē un ceļo. Mākslā caur visvisādām tehnikām izrāda savu mīlestību dabai. Leldei ir bijušas izstādes Sidnejā, Rīgā, Kanberā un tās apkārtnē.

Lelde 3x3 saietā ir uzņēmusies vadīt Mākslas ievirzi –rakstu iespiedumi audumā. Šajā ievirzē dalībniekiem būs iespēja veidot izvēlēta raksta trafaretu un tad to pārnest uz auduma. Audumi un visi vajadzīgie materiāli tiks sagādāti; ja vēlaties raksta iespiedumu veidot uz T-krekliņa, lūdzu, to paņemiet līdzi.

Anda Banikos ir dzimusi Austrālijā, bet abi viņas vecāki dzima Latvijā. Ģimenē tika runāts tikai latviešu valodā, un, kaut Anda uzauga Austrālijā, viņā tomēr izveidojās ļoti stipra latvietība. Anda stāsta, ka viņai ir liels prieks, ka arī visi četri viņas bērni izjūt piederību Latvijai un visiem ir radušās izdevības Latvijā kopīgi pavadīt laiku. Pastāvīgā dzīvesvieta Andai ir Viktorijā, netālu no Vilsona Zemesraga (Wilson's Promontory).

Darba lauks Andai ir bijis plašs; pēc izglītības Anda ir skolotāja, kā austrāliešu, tā latviešu skolās. Viņa ir pasniegusi valodas mācības, mākslu un dabas zinātnes. Anda ir arī strādājusi kā pasniedzēja bērnu vasaras nometnēs Latvijā.

Anda interesējās par latviešu tautas teiku tulkošanu/ilustrēšanu, zīmēšanu, dabas novērošanu, apzinātības iegūšanu. Brīvo laiku Anda bieži velta sabiedriskiem darbiem kā latviešu, tā arī austrāliešu sabiedrībā – visbiežāk ar saistību vizuālā mākslā.

Anda stāsta: „Patlaban, kopā ar filces mākslinieci Zettu Kantu veidojam projektu „Tējas koki sarunājās“ (“Tea Trees Talking”). Šo pasākumu veidojam, iesaistot Austrālijas latviešus un pašus austrāliešus.

2018. gada maijā Viktorijā notiks iecienītais Fish Creek Tea Cosy Festival ar devīzi InTEAnational, un mēs esam aicināti to kuplināt ar slavenām latvju zāļu tēju tradīcijām.

Austrālijas latviešu daiļamatnieki, sadarbojoties ar Fish Creek iedzīvotājiem veidos instalāciju (no filca), kas attēlos latvju bērzu birzi Austrālijas Tee-tree mežā. Bērzu tēliem būs kroņi, kas atsauksies uz dažādām latvju zāļu tējām. Piedāvāsim arī zāļu tējas garšošanai, skandināsim latvju mūziku un sagaidīsim izstādes apmeklētājus tērpušies latviešu tautas tērpos. Sadarbosimies arī ar Fish Creek skolas bērniem, kuri jau vairāk nekā gadu sarakstās ar latviešu skolas bērniem Latvijā. Bērni ļoti interesējas par Latviju, tās kultūru un parašām; šī ir vienreizēja izdevība viņiem arī ko konkrētu parādīt. Izstāžu telpa būs sabiedriskajā dārzā, kur tiks arī audzētas dažādas zāļu tējai. Esam uzsākuši pārrunas un ceram arī sadarboties ar Austrālijas latviešu skolām.

Labprāt kādā brīdī 3x3 nometnes laikā ierosinātu pārrunas – gudrības izmaiņu, kas kuram zināms no zāļu tēju tradīcijām. Būtu vērtīgi ar tādām atmiņām/tautas pieredzi dalīties. Zāļu tēju pasākums ir iekļauts Latvijas simtgades kalendārā, un sākot ar 2018.g maiju, tas tiks arī plašākā sabiedrībai pasniegts ceļojošās mākslas izstādēs.“

Kanberras 3x3 Anda pasniegs kroņu veidošanas ievirzi. Pateicoties lielā mērā bijušai melburnietei Brigitai Strodai, Latvijā kroņi ir ieguvuši lielu popularitāti. Tradicionālo vainagu iedvesma tiek ievīta mūsdienu aksesuāros un mākslas objektos. Būs iespēja kroņus darināt no dažādiem materiāliem.

Lielu darbu Anda arī veiks ar bērniem, veidojot dažādus mākslas darbus. Vienā no vakara nodarbībām runāsim par dažādām tējām, un tās būs iespējams nogaršot. Anda vadīs arī pārrunas/puduri Latviešu valodas uzlabošana!

Pārrunāsim bieži pieļautas kļūdas mūsu sarunvalodā, centīsimies paši savu valodu uzlabot un pilnveidot. Dalīsimies ar savu valodas pieredzi un parašām; baudīsim savu skaisto valodu! Šīs stundas ir domātas ikvienam 3x3 dalībniekam, vienalga kādā līmenī mēs valodu pārvaldām, visi varam dalīties un ko iegūt!

Esam pateicīgi abām māksliniecēm, ka viņas ir piekritušas dalīties ar savu māksliniecisko talantu un pieredzi. Ar nepacietību gaidīsim Jūs visus mūsu 2018. gada 3x3 saietā Kanberā. Pieteikšanās lapas ir pieejamas mājas lapā www.3x3.lv

Varat rakstīt uz e-pastu Iveta_lainis@hotmail.com vai zvanīt uz tālruni 0421018063.

Pateicamies par lielo atbalstu Austrālijas latviešu organizācijām. Pateicamies arī Latvijas Republikas Kultūras ministrijai.

Iveta Laine, 3x3 vadītāja
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com