Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Latvieši Pasaulē. Tilts.“

Latvieši 12 pilsētās 5 kontinentos satiekas projektā

Laikraksts Latvietis Nr. 663, 2021. g. 18. aug.
Dace Čaklā -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
TILTS_LP

Kadrs no filmas „Latvieši Sidnejā“; foto kolāža, autori Ojārs Greste un Edgars Greste.

Kopš vasaras sākuma Latviešu Kultūras centrs Birmingemā aicina latviešus pasaulē satikties un projekta Latvieši Pasaulē. Tilts ietvaros veidot videosižetus par savu pilsētu, kurā dzīvo, strādā, atpūšas un svin, iepazīstinot ar vietējām tradīcijām un to mijiedarbību ar latvietību. Aicinājumam ir atsaukušās 12 pilsētas no pieciem kontinentiem – Dublina (Īrijā), Tbilisi (Gruzijā), Odense (Dānijā), Sanfrancisko (ASV), Sidneja (Austrālijā), Stokholma (Zviedrijā), Reikjavika (Islandē), Sjēna (Itālijā), Bergena (Norvēģijā), Nova Odesa (Brazīlijā), Keiptauna (Dienvidāfrikā) un Birmingema (Lielbritānijā).

Trīs augusta sestdienās, 7., 14. un 21. augustā, projekta dalībnieki savstarpēji tiekas Zoom, lai kopīgi noskatītos izveidotos videosižetus, savstarpēji iepazītos un kopīgi sarunātos, veidotu jaunas draudzības, tīklotos un iegūtu noderīgus kontaktus, tādā veidā arī stiprinātu savu nacionālo identitāti un piederību Latvijai. Tad, kad visi dalībnieki būs prezentējuši video stāstus viens otram, tiks veidota kopīga filma, ko būs iespējams noskatīties ikvienam interesentam un projekta ietvaros par to rūpēsies Sociālais medijs Laiva (Lielbritānija).

Jau aizvadīts projekta atklāšanas pasākums, kur klātesošajiem video sveicienu bija nosūtījusi Kristīne Saulīte, Pasaules Brīvo Latviešu apvienības vadītāja, kura uzsvēra to, cik ļoti pozitīvas ir šādas tikšanās un jaunu attiecību veidošana. Uzrunu teica arī Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas Speciālo uzdevumu vēstniece diasporas jautājumos Elita Gavale, slavējot dalībniekus par apņēmību veidot filmas, iegrāmatot vēsturi un nenorimstošu vēlmi darboties un dalīties ar savu latvieša dzīves pieredze savā mītnes zemē.

Par projektu īpaši sirsnīgi priecājās un daudz pozitīva savā uzrunā veltīja Latvieši pasaulē – muzeja un pētniecības centra valdes priekšsēde, Sarma Muižniece Liepiņa (ASV), piebilstot, ka muzejam ir nepieciešami tieši videosižeti, kas rāda patieso dzīvi latviešiem pasaulē, jo koncerti un oficiālie video rāda tikai to spozmi, bet ikdiena diasporā ir maz dokumentēta. Savukārt, Asociētā profesore un Latvijas Universitātes Diasporas un migrācijas pētījumu centra vadošā pētniece Baiba Bela norādīja, ka viņa būs aktīva jautājumu uzdevēja, jo diasporas pētniecība viņai ir gan hobijs, gan darbs, līdz ar to viņa ar lielu interesi apmeklēs šo pasākumu un cer iegūt gan jaunu informāciju, gan arī jaunus kontaktus, lai auglīgāk turpinātu pētniecības darbus.

Pirmajās tikšanās reizēs skatītājiem tika rādīti videosižeti par 4 pilsētām. Latviešu Kultūras fonda Īrijā priekšsēža sekretāre un Latviešu teātra Īrijā Sliedes pārstāve Sandra Bondarevska, kuras vadībā tika veidots video sižets, komentēja: „Šis nebija viegls uzdevums, bet ļoti interesants. Vai tā bija Dublinas latviešu dzīves iedokumentēšana? Ja godīgi, tad nezinu. Taču zinu noteikti, ka katrā no divpadsmit pilsētām, kas piedalās projektā, dzīvo vissuperīgākie un visradošākie latvieši pasaulē!“

Savukārt, Māras Lēvisa (Lewis) no Sanfrancisko Jaunā teātra, kas uzņēmās videosižeta veidošanu, stāstīja: „Zinot mūsu milzīgo brīvprātīgo darbu slodzi, izsūtīju visiem aktīvākajiem Ziemeļkalifornijas Latviešu biedrības pārstāvjiem e-pastu par šo projektu, un biju pārsteigta par interesi tieši no vecākās paaudzes, kas, pandēmijas laikā mājās nosēdējušies, bija gatavi skriet un darīt. Koristi bija visaktīvākie, un līdz ar to filmas muzikālais ietērps piedeva šim pasākumam odziņu. Daži koristi pat bija braukuši 2 stundas no Sacramento. Visi bija vienisprātis, ka iemūžināt vecāko paaudzi ir svēts darbs. Bet arī pašiem par sevi bija prieks un gribējās redzēt galarezultātu. Daži netika uz pasākumu Zoom un vēl joprojām pacietīgi gaida, kad šo filmiņu varēs redzēt publiski“.

Aija Bērzkalne-Pedersena no Dānijas, kura vadīja videosižeta procesu un sevi pieteica kā Latviešu kopas Odensē oratore, ar pārliecību vēstīja: „Gatavojot projektu sapratām, ka Odenses latvietis lielos vilcienos dzīvo gandrīz pilnvērtīgu latvieša dzīvi. Viņš makšķerē, iet sēnēs, skābē kāpostus, kūpina gaļu, audzē dilles podiņos, sien sieru uz Jāņiem, cep pīrāgus uz Ziemassvētkiem ...iet pirtī, kas ir sauna trešā stāva dzīvokļa virtuvē... Kopīgi esam veiksmīgi importējuši un pielāgojuši latvieša vajadzības vietējiem apstākļiem. Vienīgais, kas pietrūkst, tā ir ģimene – mammas, tēti, omītes un opīši – māsas un brāļi, kas mīt Latvijā vai citur.“

Savukārt, Gruzijas Latviešu biedrības Avesol valdes priekšsēdētāja Dace Javashili ar pārliecību saka: „Šis ir ļoti labs projekts. Ar lielu aizrautību skatījos visas filmiņas un klausījos komentāros. Sākumā domāju, ka trīs stundas pie ekrāna un ZOOM mazajā lodziņā veroties būs pārāk gari, bet laiks paskrēja nemanot. Filmiņas bija ļoti dažādas, bet tāpēc jo interesantāk!“

Latviešu Kultūras centra vadītājs Ingmārs Čaklais pateicās visiem projekta dalībniekiem par negaidīti lielo atsaucību un ieinteresētību un uzsver: „Šis virtuālais ceļojums apkārt pasaulei ar pieturas vietām 12 pilsētās pie latviešiem augustā, kad ir ceļojumu laiks, iederas vislabāk. Vēl jo vairāk, ka daudzi latvieši savus iecerētos ceļojumus nevar realizēt ierobežojumu dēļ. Taču visvairāk par visu ir izdevies iegrāmatot laiku, dzīves veidu un latvieti šodien. Svarīgi, ka ir panākts projekta galvenais mērķis – satuvināt latviešus, apzināt latviešus ne tikai lielajās, bet arī mazajās kopienās, un tīkloties. Šī projekta ietvaros tie ir 12 pasaules punkti, bet mēs ticam, ka šādu punktu ir daudz, un mēs ceram šo projektu turpināt arī nākotnē.“

Nākamajās tikšanās reizēs – 14. augustā savus video stāstus prezentēja Sidnejas, Reikjavikas un Stokholmas latvieši, savukārt, 21. augustā – tautieši no Keiptaunas, Nova Odesas, Bergenas un Birmingemas.

Latviešu Kultūras centrs Birmingemā ir bezpeļņas labdarības organizācija, kas saglabā, uztur, attīsta un veicina latviešu kultūru Lielbritānijā un pasaulē. Vairāk informācija https://www.facebook.com/LatviesuKulturascentrs un www.kulturascentrs.com.

Pasākums norisinās projekta „„Latvieši Pasaulē. Tilts.“ – 12 videostāsti Zoom tikšanās ar tautiešu kopienām pasaulē 3 pasākumu ciklā“ ietvaros. Projektu finansiāli atbalsta Latviešu Kultūras centrs Birmingemā, Sociālais medijs LAIVA, Latvijas Republikas Ārlietu ministrija un Latvijas Republikas vēstniecība Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotajā Karalistē.

Dace Čaklā
Latviešu Kultūras centra Birmingemā Projektu koordinatore
2021. gada 13. augustā



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com