Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Māra Branča skatījums

Sasaukšanās Pasta salā

Laikraksts Latvietis Nr. 762, 2023. g. 30. aug.
Māris Brancis -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Ilze Emse-Grīnberga. „Dziedami mēs māsiņas“. FOTO Māris Brancis.

Tīna Kaljuste. „Satikšanās zem jumta“. FOTO Māris Brancis.

Una Mjurka. „Kopā“. FOTO Māris Brancis.

Īsi pirms Jāņiem Jelgavas Pasta salā, gada īsākajā naktī, liesmām spoži izgaismojot, ar krāšņu rituālu tika nodotas skatītāju vērtējumam četras jaunas šamota skulptūras, tā atzīmējot, ka jau vienpadsmito reizi pilsētā pie Lielupes norisinājās starptautiskais šamota skulptūru simpozijs. Šīgada tēma Sasaukšanās, ko Jelgavas mākslinieces Ilzes Emses-Grīnbergas vadībā materiālā īstenoja pieci keramiķi – no Šauļiem Irēna un Viļus Šļužeļi (Lietuva), kuri bieži strādā kopā, Tallinas keramiķe Tīna Kaljuste (Igaunija) un Una Mjurka no ASV.

Gan jelgavniece Ilze Emse-Grīnberga, gan abi Šauļu mākslinieki šajos simpozijos ir strādājuši daudz un allaž ir gaidīti dalībnieki. Viņiem ir zināms, kas darāms, lai radītu divmetrīgos tēlus šamotā un kā pareizi veidojamas figūras, lai izdedzinot tās saglabātu autora ieceri. Turpretim abas pārējās viešņas tik lielas skulptūras līdz šim nebija radījušas, tādēļ viņām šis bija liels pārbaudījums, ko, jāteic, viņas lieliski izturēja.

Sasaukšanās ir lielisks vārds dažādu kultūru līdzāspastāvēšanai un mijiedarbei. Mēs jau esam pieraduši, ka trīs Baltijas valstis gadsimtiem ilgi pastāv cita citai kaimiņos, viena otru iepazīst un pat strādā kopā. Jelgavas sadraudzības pilsētas Šauļi un Pērnava katru gadu satiekas mākslinieku saietos un kopā kaut ko dara. Vienīgi šīgada simpozijā Pērnavu aizstāja Tallina. Karš Ukrainā arī akcentē, cik būtiska ir tautu, nāciju, valstu sasaukšanās, kas visus stiprina un palīdz pastāvēt. Arī 150 gadu jubilejas dziesmu svētki apliecināja, cik būtiska ir visu cilvēku mijiedarbe, kopā dziedot, dejojot un spēlējot.

Tallinas keramiķe Tīna Kaljuste ir starptautiski pazīstama māksliniece, kura rada galvenokārt nelielas formas autordarbus (bet ne ikdienā lietojamus priekšmetus, teiksim, bļodas un podus). Viņas šamota skulptūra Satikšanās zem jumta ir veltīta pasaulē pazīstamajam latviešu keramiķim Pēterim Martinsonam, kurš bija 2013. gadā aizsākto šamota simpoziju iedvesmotājs un atbalstītājs un kura pēdējais darbs togad tapa tieši Jelgavā. Tīnas Kaljustes darbs simboliski runā par garīgu tikšanās zem viena jumta lielo nozīmi radošu personību dzīvē.

Šauļu keramiķi Viļus un Irēna Šļužeļi, Jelgavas tuvākie draugi un kolēģi, bija iecerējuši radīt divu mīlētāju satikšanos tango izdejošanas laikā, kad, kā vajadzētu būt, tango ritmā rodas ne tikai vīrieša un sievietes fiziskā, bet arī, kas ir visbūtiskāk, garīgā tuvība. Abi Šauļu mākslinieki darbā Tango veiksmīgi sapludinājuši tēlniecisko sākotni ar keramikai raksturīgo dekoratīvismu. Jau pagājušā gada Madonā viņi šīs abas sākotnes bija centušies saliedēt vienā veselumā, bet šogad šī saliedēšanās sasniegusi savu augstāko punktu, uzvaras galotni.

Sadziedami trīs māsiņas saucas Ilzes Emses-Grīnbergas jaunākais veikums šamota simpoziju vēsturē. Šis darbs sasaucas ar šīgada lielo notikumu Dziesmu svētku 150 –gadi, un tas formu valodā runā par radīšanu, kad apvienojas visas tautas jaunradē.

Viešņa no ASV Una Mjurka ir profesore, keramikas nodaļas vadītāja Fresno Universitātē Kalifornijas štatā. Te gan jāatklāj noslēpums – ceru, ka Kalifornijas latviešu sabiedrība vismaz viņas vārdu ir dzirdējuši – Una Mjurka ir latviete, kura savulaik mācījusies Latvijas Mākslas akadēmijā, Erasmus apmaiņas programmas ietvaros aizbrauca uz ASV un tur palika, kļūdama par pedagogu. Viņa ļoti saspringti strādā, sarīkodama ne vienu vien izstādi. Tik lielu darbu, kāds ir Kopā, viņa nav veidojusi, tādēļ, piekrizdama un atbraukdama uz dzimteni, viņa izaicināja sevi. Unas Mjurkas darbi bieži ir saistīti ar dabas formām, teiksim, augļi, dārzeņi. Šoreiz viņa izvēlējusies attēlot koku puduri vai birztalu, kuri turas kopā, balstot viens otru un tā sevi apliecinot un pastāvot. Tā būtu jāturas kopā arīdzan cilvēkiem, īpaši tādos brīžos, kā karš, kas plosās Ukrainā, vai Dziesmu svētkos, kur tauta apliecina savu radošo garu.

Četri jaunie darbi kopā ar pagājušajā gadā tapušajiem no šīs vasaras iemitinājušies jaunā vietā – parkā pie Valdekas pils, kur veidojas jau otrais šamotu skulptūru parks Jelgavā.

Māris Brancis
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com