Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Intervija ar vēsturnieci Maiju Drēziņu

Par Kultūras dienu simbolu izrādi

Laikraksts Latvietis Nr. 771, 2023. g. 1. nov.
Ilze Nāgela -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
AL59KD

Maija Drēziņa. FOTO no Maijas Drēziņas personīgā arhīva.

Dažādu Austrālijas Latviešu Kultūras dienu vadoņi.

Nesen laikrakstā Latvietis Nr.762 (https://laikraksts.com/raksti/12279) lasījāt manu sarunu ar vēsturnieci Maiju Drēziņu, kura šajās – AL59.KD – gatavo Kultūras dienu simbolu izstādi. Ir daudz uz ko atskatīties jau notikušajās 58 KD! Šīs izstādes veidošanu atbalsta Latvijas ārlietu ministrija un Latvijas vēstniecība Austrālijā.

Ilze Nāgela: Maija, lūdzu pastāsti mums kā veidojas izstāde? Kā Tu paredzi izrāde notiks?

Maija Drēziņa: Doma ir, ka visa viela būs digitāli nofotografēta un ievietota elektroniskā datu bāzē – sarakstā. Šo elektronisko datu bāzi katrs lietotājs varēs atvērt un tajā apskatīt dažādas lietas. Ja kādam interese, to varēs caurskatīt, meklējot simbolus, vai arī meklējot īpašus gadus, vai arī par attiecīgu sarīkojumu.

IN: Vai Tev kāds palīdz ar šo projektu?

MD: Jā, man ir lieli palīgi – Lūkas Elberts, kurš izkārto fotografēšanu, un Ronans Lārmanis, kurš palīdz ar datubāzi. Un darbs mums iet ļoti labi uz priekšu.

IN: Aptuveni cik priekšmetu vai cik vienības jau ir sagatavotas un nofotografētās?

MD: Tieši no galvas pateikt to es nevaru, bet man ir atsūtītas dažādas interesantas lietas. Mums ir programmas no visām Kultūras dienām, dalībnieku saktas, grāmatzīmes... utt. Šogad svinēsim jau Austrālijas Latviešu 59. Kultūras dienas, un mums ir viela vācama no iepriekšējām 58 Kultūras dienām.

IN: Kas ir visinteresantākā lieta, ko līdz šim esi saņēmusi?

MD: Vismīļākā lieta, ko esmu saņēmusi, ir vinila skanu plate no 1957. g. Atklāšanas koncerta. Es nedomāju, ka šī vēl skan, bet kas par labu atradumu!

IN: Vai ir kaut kas, kas Tevi īpaši pārsteidzis?

MD: Protams! Es ļoti gribēju saņemt biļetes no iepriekšējām Kultūras dienām, un ir pārsteidzoši, cik lielas bija dažas norises vietas! Piemēram, notika tautas dejas koncerts Sydney Myer Music Bowl.

IN: Bet tagad pats svarīgākais jautājums: kas Tev tagad vēl pietrūkst? Ar ko Tev tautieši vēl varētu palīdzēt?

MD: Jā, ir lietas, ko vēlētos aizņemties, lai tās nofotografētu. Pašlaik man galvenokārt trūkst fotogrāfiju un video no iepriekšējām Kultūras dienām. Ja varētu atsūtīt skenētus fotoattēlus vai  oriģinālus, tas būtu fantastiski. Laika vairs nav daudz, bet, ja kādam ir kaut kas no pagājušā gadsimta 90. gadu beigām līdz 2000. gadu sākumam, tas būtu ļoti noderīgi. Lūdzu, sūtiet fotogrāfijas līdz Kultūras dienām, bet, lai iekļautu fiziskus priekšmetus, man tie būtu vajadzīgi līdz 19. novembrim. Man arī ļoti patiktu, ja visi varētu padomāt par to, ko Kultūras dienas jums nozīmē, un atsūtīt man dažus teikumus no jūsu atmiņām un domām.

Kolekcijai mums derētu parastas un arī neparastas lietas, ja kādam tādas būtu. Vienalga, kas aizkrauts kaut kur skapju dibenā, man tas droši vien derētu.

IN: Ja kādam šīs lietas ir mājās un viņi būtu gatavi tās Tev aizdot, lai tās nofotografētu, kas viņiem darāms?

MD: Man var atsūtīt e-pastu uz mdrezins@gmail.com. Tad mēs varam lietas izkārtot tālāk.

IN: Paldies par sarunu. Maija, es novēlu Tev sekmes, lai lietas iet raiti uz priekšu! Šis tiešām ir ļoti vērtīgs projekts. Atkārtoti arī aicinu laikraksta „Latvietis“ lasītājus būt atsaucīgiem Tavam lūgumam. Uz tikšanos izstādē. Kā jau minēju, šo projektu atbalsta Latvijas Republikas Ārlietu ministrija no diasporas atbalsta projektu programmas līdzekļiem. ■Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com