Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Jūlijam Straumem 150

Mākslinieka 150. gadadienas atzīmēšana Gruzijā

Laikraksts Latvietis Nr. 809, 2024. g. 24. jūlijā
Imants Ļaviņš -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja direktore Valda Dārgais un Gulbenes mākslas skolas direktore Sandra Dikmane pie jaunatklātā Jūlija Straumes krūšutēla.

Gruzijā izdotais J. Straumes darbu zinātniskais katalogs. FOTO Sasha Komarova.

Viens no izcilākajiem latviešu lietišķās mākslas meistariem ir tekstilmākslinieks Jūlijs Straume (1874–1970). Šogad tiek atzīmēta mākslinieka 150. jubileja. Mākslinieka darba mūžs un veikums tiek sumināts gan Latvijā, gan arī ārpus tās robežām. 2. jūlijā Gruzijas galvaspilsētā Tbilisi notika virkne pasākumu, kas pieskaņoti un veltīti mākslinieka atcerei. Gruzijas Mākslas pilī tika atvērta izstāde Jūlijs Straume 150 un prezentēts monogrāfisks Straumes darbu katalogs ar apjomīgu zinātnisku pētījumu ievadā un bagātu ilustratīvu materiālu. Turpat, pils pagalmā, tika atklāts Straumes bronzas krūšutēls.

Latvijā Straumi labi zinām kā paklāju dizaina autoru, kas šeit iedzīvināja un popularizēja persiešu aušanas tehniku, kura gan pārsvarā tiek izmantota Tuvajos un Vidējos Austrumos. Mazāk zināma Latvijā ir viņa neizsīkstošā darbība pedagoģijas un etnogrāfijas laukā. Ievērojamu daļu dzīves – no 1907. līdz 1923. gadam – viņš pavadīja Kaukāzā, vācot, apkopojot un studējot Kaukāza tautu tradicionālo mākslu un amatniecību, tai skaitā arī paklājus.

1907. gadā Kaukāza Mājamatniecības komiteja nolemj aicināt darbā aušanas instruktorus un mākslinieku, kura galvenais uzdevums ir atjaunot senās ornamentālās kultūras tradīcijas paklāju darināšanā. Ar šādu uzdevumu Kaukāzā nonāk Jūlijs Straume. Kā Mājamatniecības komitejas māksliniekam, viņam bija jāpiedalās etnogrāfisko materiālu vākšanas ekspedīcijās, kuru laikā tika iegādāti vai kopēti augstvērtīgākie mājamatniecības izstrādājumi. Šie artefakti tika reģistrēti un kataloģizēti topošā Kaukāza Mājamatniecības muzeja vajadzībām, par kura dibinātāju tiek uzskatīts tieši Jūlijs Straume. Šodien Straumes ekspedīcijās apzinātais reģions skar piecu dažādu valstu – Krievijas, Azerbaidžānas, Armēnijas, Gruzijas un Turcijas teritorijas.

Jūlijs Straume ir pirmais profesionālais mākslinieks, kas ar zinātnisku pieeju sistemātiski apkopoja Kaukāza tautu etnogrāfisko mantojumu, tostarp lietišķo mākslu. Pirms tam artefakti tika iegūti no gadījuma uz gadījumu, netika apkopoti, kā arī nebija tādas atmiņas institūcijas (muzeja), kur visu šo krājumu glabāt. Etnogrāfiskā materiāla fiksācijas un izpētes nolūkos Straume izpildījis krāsainus ornamentu zīmējumus, kā arī izgatavojis miniatūru kopijas no X–XI gs. evaņģēlijiem dažādos Gruzijas klosteros. Pētīti un pārzīmēti daudzi keramikas, sudraba un akmens mākslas priekšmeti.

Līdz šim brīdim mākslinieka Kaukāza periodā paveiktais nebija apkopots un izdots atsevišķā monogrāfijā.

Šogad publicētais, jaunais zinātniskais izdevums ar Straumes savākto etnogrāfisko mantojumu – zīmējumiem un fotogrāfiskajām liecībām ir ārkārtīgi nozīmīgs, īpaši, ja ņemam vērā to, ka Kaukāza mājamatniecības muzejam vāktās kolekcijas, sākoties 1. Pasaules karam, tika evakuētas uz Krievijas iekšieni un tur nezināmos apstākļos gāja zudumā.

Izstādi un to pavadošos pasākumus atklāja Gruzijas premjerministra pirmā vietniece, kultūras ministre Tea Culukiani, Latvijas vēstniece Gruzijā Edīte Medne un muzeja ģenerāldirektors Georgijs Kalandija. Ar svinīgu runu uzstājās Gulbenes novada vēstures un mākslas muzeja direktore Valda Dārgais un Gulbenes mākslas skolas direktore Sandra Dikmane, kuras projektā pārstāvēja Latvijas pusi. (Izstādē ir redzami arī Straumes darbi no Gulbenes muzeja krājuma, kā arī Gulbenes Mākslas skolas pēc Straumes darbu motīviem izstrādātie audzēkņu radošie darbi.) Atbalstu šī notikuma sagatavošanā nodrošināja arī Gruzijas Latviešu biedrība Ave Sol! un tās pētnieces Regīna Jakobidze un Nonna Gabilaja.

Atzīmēta arī mākslinieka Dzimtenē Latvijā

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja (DMDM) pastāvīgā ekspozīcija papildināta ar apmeklētājiem vēl neredzētiem Straumes kolekcijas darbiem un sagatavots video stāsts par mākslinieka dzīvi un radošo darbību. Muzejā Lielajā izstāžu zālē ir apskatāma daļa no Straumes Azerbaidžānas teritorijā apzinātā un pētītā etnogrāfiskā mantojuma – paklāju raksti un ornamentālie motīvi, kuri tapuši jau pēc mākslinieka atgriešanās Latvijā.

Gulbenē 26. jūlijā un 27. jūlijā norisināsies jau 7. Starptautiskais mākslas festivāls un zinātniskā konference Divi Jūliji, kas tradicionāli veltīta diviem Latvijai un novadam nozīmīgiem māksliniekiem – Jūlijam Straumem un Jūlijam Maderniekam.

Imants Ļaviņš Dr. hist.
Ekonomikas un kultūras augstskola (EKA)
speciāli laikrakstam „Latvietis“



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com