Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Senā piekrastes ceļa vēsturiskie krogi

Publicēti apraksti un attēlu galerijas

Laikraksts Latvietis Nr. 816, 2024. g. 9. okt.
Valters Grīviņš -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Blusu krogs un bijusī bode (Gaitnieki) skatā no D. Skultes pagasts, Limbažu novads. 2023. g. 6. maijs. FOTO Valters Grīviņš.

Zinātnes un vēstures popularizēšanas biedrība Apvārsnis ar VKKF atbalstu ir īstenojusi projektu, kura ietvaros sagatavoti un Latvijas vēstures materiālu brīvpieejas krātuvē un novadpētniecības platformā Historia.lv publicēti 22 Vidzemes jūrmalas senā piekrastes ceļa vēsturisko krogu apraksti un attēlu galerijas.

Projekta ietvaros tika apzināti, pētīti un fotodokumentēti vēsturiskie krogi posmā no Lilastes līdz Ainažiem.

Lai arī piekrastes ceļa krogu pamatfunkcijas neatšķīrās no citviet Latvijā pastāvošiem krogiem – patvēruma un naktsmāju vieta ceļiniekiem un, vēlākā posmā, arī vietējā pagasta ļaužu sabiedriskās kopābūšanas, atpūtas, darījumu slēgšanas un jaunumu uzzināšanas vieta, tomēr katram krogam ir sava īpašā vēsture.

Lilastes veco krogu apbēra ceļojošā kāpa; Bātciema krogs, lai izvairītos no tāda pat liktens, tika pārcelts līdz ar visu ciemu uz attālāku vietu; Pēter­upes Bīriņu muižas krogā baroniete Pistolkorsa 20. gadsimta sākumā ierīkoja kristīgu patversmi un bezmaksas bērnudārzu zemnieku bērniem; Āķu un Plades krogs ir neatņemama daļa no Neibādes, vēlāko Saulkrastu, vēstures; stāstā par Skultes baznīckrogu un Skultes Blusu krogu uzzinām, cik bieža un kāpēc notika krogu degšana 19. gadsimtā, tāpat arī – kādi bija jūrmalas krodzinieku blakus amati; Duntes muižas kroga aprakstā – kāds bija kroga bodes preču sortiments 1875. gadā, turklāt Duntes krogs ir īpašs arī ar to, ka tajā savulaik darbību uzsāka Limbažu novadpētniecības muzejs un visas Latvijas ievērību ieguva tajā atklātā barona Minhauzena ekspozīcija; un visbeidzot – Pernigeles jeb Jelgavkrogs – viens no jūrmalas senākajiem krogiem, par kura pastāvēšanu vēstures avoti liecina jau 1467. gadā.

Ar minēto un citu Lilastes-Ainažu krogu aprakstiem un attēlu galerijām var iepazīties Historia.lv sadaļās „Vietas“ un „Attēli“.

https://www.historia.lv/vietas
https://www.historia.lv/galerija/foto

Valters Grīviņš
Ilgtermiņa projekta „Latvijas vēsturisko krogu katalogs“ vadītājs



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com