Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Maestro Gidons Krēmers un „Kremerata Baltica“

Melburnas Latviešu namā

Laikraksts Latvietis Nr. 23, 2009. g. 10. febr.
Ivars Mirovics -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
Kremers

Gidons Krēmers FOTO Rita Kauliņa.

Melburnas Latviešu namu 8. feb. vakarā ar savu klātieni pagodināja pasaules slavenais vijolnieks Gidons Krēmers kopā ar gandrīz visiem kamerorķestra Kremerata Baltica mūziķiem. Četri no tiem, stīgu kvarteta Eifonija (Euphonia) sastāvā, Misiņa zālē 70 klausītājiem nospēlēja Bēthovena Serioso kvartetu fa minorā.

Pusstundu intensīvais un spēcīgais kvarteta izpildījums sagrāba klausītājus kā lamatās. Mazās zāles telpa neļāva noklausīties priekšnesumu kā parasts pa gabalu vai no sāniem. Šeit katrs jutās ierauts straumes virpulī; padots stīgu skaņu pilnīgai varai. Bija neizbēgami vairākkārt satrūkties pie pēkšņiem, asiem, stipriem lociņu kreščendo rāvieniem. Bija tāda sajūta, ka esi padots pilnīgā mūzikas varā; nav vērts ne pretoties, ne padoties. Šādu spēcīgu iespaidu varbūt pastiprināja mazā Misiņa zāles telpa.

Atslābumu pēc Bēthovena kvartetu guvām, noklausoties Kristīnes Saulītes interviju ar Evu Binderi – Kremerata Baltica orķestra vadītāju un pirmo vijolnieci.

Kulmināciju vakars sasniedza ar Maestro Gidona Krēmera ierašanos. Īsu iepazīšanās interviju ar Maestro noturēja Jāna Andersone.

Slavenais vijolnieks ar savu personību jau no pirmā vārda ieguva klātesošo simpātijas. Viņa atvainošanās par latviešu valodas runāšanas ierobežojumiem nebija vajadzīga – valoda izrādījās nevainojama. Atvainošanās šinī gadījumā liekas tikai iezīmēja lielā mūziķa rakstura īpašību nesamierināties ne ar ko, ja nav sasniegta augstākā pakāpe tehnikā, izjūtā un sniegumā. No mūsu puses varam tikai brīnīties, kā viens, kurš 12 gadu vecumā atstājis Rīgu, aizbraucis uz Maskavu, tur nodzīvojis 30 gadus, var runāt skaidrā latviešu valodā bez krievu akcenta.

Sarīkojuma otrā pusē klausītājiem bija iespēja pabūt kopā ar Maestro un viņa mūziķiem, nosvinot orķestra 12 gadu pastāvēšanas jubileju, kas sakrita ar viesošanās datumu Latviešu namā. Kā jau latviešiem pienākas, tas tika atzīmēts ar Daudz baltu dieniņu un kliņģeri. Sarīkojuma organizētāja Anita Andersone – 53. Kultūru dienu rīcības komitejas priekšsēde – pateicās ciemiņiem par mums parādīto lielo godu, apmeklējot Latviešu namu Melburnā, ziedojot savu laiku un savu priekšnesumu, un par lielo pretīmnākšanu, izkārtojot šo satikšanos.

Tā kā starp klausītājiem bija daļa sveštautiešu, Anita veikli, savā vakara vadīšanas lomā, pārsviedās no latviešu uz angļu valodu; ar lielu humoru mēģinot atrast pareizo angļu nozīmi vārdam pretīmnākšana, – tā pievēršot uzmanību katras valodas īpatnējai bagātībai. Ar lielu gaumi un izpratni Anita bija sagādājusi un pasniedza viesu mūziķiem interesantus, bet vieglus, lidmašīnu lidojumam piemērotus, Austrālijas suvenīrus, ko aizvest mājās.

Paldies ciemiņiem un vakara rīkotājiem par mūziku un jauko tikšanos – papildinātu ar pīrāgiem, kliņģeri, augļiem un vīnu – jaukā vasaras vakarā Latviešu nama dārzā.

Ivars Mirovics
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com