Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Maestro Gidons Krēmers un „Kremerata Baltica“

Koncerts Melburnas Latviešu namā

Laikraksts Latvietis Nr. 23, 2009. g. 10. febr.
Mūzikas cienītājs -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
KB1

Eva Bindere. FOTO Gunārs Nāgels.

KB2

Andrejs Goļikovs. FOTO Gunārs Nāgels.

KB3

Daniels Grišins un Pēteris Čirksis. FOTO Gunārs Nāgels.

KB4

Kristīne Saulīte (no kreisās) intervē Evu Binderi. FOTO Gunārs Nāgels.

KB5

Melburnas Latviešu nama pagalmā. FOTO Rita Kauliņa.

KB6

Kliņģeris nāk. FOTO Gunārs Nāgels.

Pasaules slavenais kamerorķestris Kremerata Baltica un tā dibinātājs un vadītājs Gidons Krēmers – droši var teikt viena no spožākajām zvaigznēm pasaules vijolnieku zvaigznājā ir uzstājušies nupat jau gandrīz visos kontinentos un slavenākajās, ievērojamākās un labākajās pasaules koncertzālēs. Mūzikas cienītāji visā pasaule viņus klausās, apbrīno un par viņiem jūsmo. Un ar katru savu uzstāšanos viņi nes pasaulē slavu vārdam Kremerata Baltica, tātad arī Igaunijas, Latvijas un Lietuvas vārdam. Tiem, kas piemirsuši, atgādināšu, ka pirms 12 gadiem Gidons Krēmers izveidoja orķestri un tieši 9. februāri 1997. gadā Kremerata Baltica pirmo reizi uzstājās publikai Rīgā.

Laikraksta Latvietis 20. numurā stāstīts par Gidonu Krēmeru, kā arī par Kremerata Baltica, kuru viņs dibināja sev kā dāvanu savā 50. dzimšanas dienā. Sākumā orķestris bija paredzēts vienai sezonai, bet sadarbība ar jaunajiem, talantīgajiem Baltijas valstu mūziķiem nu jau pārvērtusies 12 gadu ilgā, ciešā vienībā ar nu jau 12 sezonas kopīgi spēlēto koncertu bagāžu.

Vai nu ticiet, vai ne, bet 8. februāra vakarā mēs ar viņiem tikāmies Melburnas Latviešu namā! Un ne tikai tikāmies, bet Melburnas latviešiem bija arī tā privilēģija savā namā klausīties stīgu kvarteta Eifonija (Euphonia) priekšnesumā Ludviga van Bēthovena kvartetu fa minorā Opus 95, Serioso. Šajā stīgu kvartetā spēlē četri Kremeratas Baltica mūziķi: Eva Bindere – pirmā vijole, Andrejs Goļikovs – otrā vijole, Daniels Grišins – altvijole un Pēteris Čirksis – čells. Par to, ka svētdienas vakarā dzirdējām pasaules augstākā līmeņa muzikantus, domāju diezin vai kāds šaubīsies. Viņi tiešām spēlēja lieliski! Pēc koncerta bija klusuma mirklis, un tad aplausi nogranda un turpinājās ilgi.

Mazliet par stīgu kvartetu Eifonija (Euphonia) – Daiļskaņa. Pirmo reizi kvartets publikai uzstājās Rīgā, 2004. gadā. Nenoliedzami visi tā dalībnieki ir personības ar spilgti izteiktu muzikālu individualitāti. Eifonija ļoti labprāt spēlē Franča Šūberta darbus, kā arī iepazīstina savus klausītājus ar mazpazīstamiem krievu komponistiem kā Taņejevs, Veinbergs, Borodins un mūsdienu komponistu Šnitkes un Gubaildulina skaņdarbiem. Eifonija sadarbojas ar pazīstamo latviešu komponistu Pēteri Vasku. G. Kančelli ļoti augstu novērtējis sava kvarteta Nakts lūgšanas kvarteta Eifonijas izpildījumā. 2007. gadā Eifonijai tika piešķirta Latvijas Lielā mūzikas balva, kas ir valsts augstākā godalga klasiskās mūzikas laukā.

Pirms koncerta Latviešu nama pagalmā rīkotāji, Austrālijas latviešu 53. kultūras dienu 2010 rīcības komiteja, visus cienāja ar vīnu, šampanieti un karstiem pīrāgiem. Ar šo sarīkojumu tika ievadīta atbalstu programma jaunajiem Latvijas mūziķiem 2010. gada KD programmā.

Pēc koncerta Kristīnes Saulītes vadībā sekoja intervija ar kvarteta Eifonija (Euphonia) pirmo vijoli Evu Binderi. Es domāju, ka ikvienam bija interesanti dzirdēt Evas sirsnīgās atbildes uz ļoti labi pārdomātajiem jautājumiem.

Laiks bija aizsteidzies nemanot, un, lūk, klāt jau arī pats maestro Gidons Krēmers, kurš tikko nospēlējis Melburnas jaunās koncertzāles – Melbourne Recital Centre atklāšanas koncertā. Neskatoties uz vēlo vakara stundu un to, ka tikko spēlēts koncertā, ienākot zālē Gidons Krēmers visus apbūra ar savu patiesi sirsnīgo smaidu un bija gatavs tūdaļ atbildēt uz vairākiem visus interesējošiem jautājumiem. Viņš sāka ar to, ka atvainojās klātesošiem par negludo latviešu valodu, kuru viņam kopš 1965. gada atstājot Rīgu, ir ļoti maz nācies lietot, bet tas nu bija lieki. Lai nu katrs, kas dzirdēja, spriež par to pats, bet, manuprāt, viņa latviešu valoda nav cietusi un bija raita un līdzena.

Pēc intervijas ar Gidonu Krēmeru apsveicām viņu un Kremerata Baltica 12. dzimšanas dienā, kuru svinējām kopā ar orķestri Kremerata Baltica Melburnas Latviešu nama dārzā, nodziedot Daudz baltu dieniņu orķestrim, un muzikanti nopūta kliņģerī iedegtās 12 sveces. Mielojoties ar kliņģeri un baudot glāzi šampānieša vai vīna vēl brīdi kavējāmies sarunās ar mūziķiem. Un kā jau dzimšanas dienā, sekoja dāvanas jubilāriem, kuras bija sagādātas un izvēlētas katram īpaši. Piemēram, Gidonam Krēmeram dāvināja bumerangu, lai drīz atgriežas. Kvarteta Eifonijas dalībnieki katrs saņēma pudeli Austrālijas vīna Eifoniums (Euphonium)!

Paldies Anitai Andersonei, kas šo sarīkojumu izsapņoja un sapni pārvērta realitātē; paldies viņas čaklo palīgu pulkam, pateicoties kuriem Melburnas latvieši patiesi baudīja šo neatkārtojamo vakaru – būt kopā ar Gidonu Krēmeru un Kremerata Baltica mūziķiem. Un novēlēsim viņiem ne tikai spīdošu nule iesākto koncertturneju Austrālijā, bet vēl ilgus gadus priecēt mūzikas draugus visā pasaulē!

Mūzikas cienītājs



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com