|
Laiks Latvijā: |
Laikraksts Latvietis Nr. 93, 2010. g. 9. jūnijā
IN -
Lija Andersone un Šarlote Jakse. FOTO Gunārs Nāgels.
Zaiga Padoma. FOTO Gunārs Nāgels.
FOTO Gunārs Nāgels.
No kreisās: Anita Andersone, Rovīna Dūlane, Karīna Padoma un Daina Leitmane. FOTO Gunārs Nāgels.
Pelēka, apmākusies, auksta un lietaina Melburnas ziemas diena. Saule nerādās sestdienas, 5. jūnija pēcpusdienā, kad jau pēc četriem sāk krēslot... Bet jau atverot Melburnas Latviešu nama durvis, šķiet pati vasara pretim nāk; skan čalas, smiekli, valda rosība. Citreiz tīri plašā priekštelpa kļuvusi par šauru ļaužu pulkam, un pulks kļūst arvien lielāks. Kā jau laikrakstā Latvietis Nr. 90 bija ziņots, MLN mazajā zālē notiek Salsa modes skate par labu Austrālijas latviešu 53. Kultūras dienām. Pie durvīm, laipni smaidot, visus sagaida viena no šī sarīkojuma rīkotājām Karina Padoma. Un ne tikai ar smaidu vien, bet arī ar garšīgām uzkodām, glāzi dzirkstošā vīna vai cita atspridzinoša dzēriena.
Kad vairāk kā 70 skatītāju jau ieņēmuši vietas Hugo Misiņa zālē, t.i., abās pusēs paaugstinājumam – mēlei, kas šķērsām sadala zāli uz pusēm un pa kuru staigās modeļi, Austrālijas latviešu 53. kultūras dienu rīcības komitejas priekšsēde Anita Andersone atklāj sarīkojumu, īsi pastāstot par modes dizaineri, salona Fool īpašnieci Rovīnu Dūlanu (Rowena Doolan). Skan sirsnīgi aplausi, un vadību pārņem Daina Leitmane – otra šī sarīkojuma veidotāja, turpinot stāstījumu par modes mākslinieci.
Šajā pēcpusdienā arī Anitas, Karinas un Dainas tērpi ir no Rovīnas Dūlanas kolekcijas. Un tad, pirmajām salsas taktīm skanot, uz mēles uzdejo Šarlote Jakse; viņa, patiesi, nevis uznāk, bet ļoti izteiksmīgi izdejo šos salsa soļus. Turpmāko modes skates vadību savas rokās pārņem Šarlote, ar aizrautību un atraisītību viņa iedrošina un dejā, varētu teikt, ierauj arī pārējos jaunos modeļus. Un skatītāju reakcija? Pārsteigums un tad tas kļūst arvien lielāks un lielāks, pāriet sajūsmā! Smaidi un sajūsmas izsaucieni! Mūsu acu priekšā tērpi spilgtās, košās krāsās zib un mainās. Tērpu demonstrēšanas priekšnesums ir tik raits, tik dzīvs, tik krāšņs! Ir silta un saulaina sajūta, ko vēl tik pastiprina dzīvespriecīgās salsas mūzikas skaņas. Mazie modeļi kā pasaku tēli krāsainajos un pat es teiktu – teiksmainajos tērpos.
„Krāsainu, kustīgu un dzīvu, tas ir tas, ko mēs gribējām parādīt,“ – pēc sarīkojuma teica Karīna Padoma. Un man jāpievienojas viņas teiktajam par 100%, jo tas izdevās!
Bet atpakaļ pie modes skates. Kad mazākie tērpu demonstrētāji Šarlotes vadībā, skatītāju ovāciju pavadīti, ir šurpu turpu izstaigājuši – izdejojuši, seko salsas dejas demonstrējums, un mums to sniedz dejotāji atturīgi melnos tērpos Līga Baumane un Dāvids Mīds (David Mead). Te nu varam skatīt salsas dejas īpašos soļus un tūres – efektīgi un lietpratēju izpildījumā.
Un pēc sarīkojuma Karina man pastāsta: „...Līga Baumane un Dāvids gada beigās mums palīdzēs ar salsa klasēm, jo mēs taisīsim salsa klases pirms balles; būs divas klases – oktobrī un novembrī, kuras vadīs Līga un Dāvids. Šarlote arī nāks palīdzēt mums un varbūt vēl būs palīgi, lai mēs visi varam iejusties un ballē lai varam nodejot. Tikai pāris solīši jau jāiemācās un labi, ja tie ir. Svarīgi ir tas ritms un pāris tādi gājieni.“
Tad mazie modeļi un jaunākās meitenes ieņem vietu, sasēžoties zāles galā pie kamīna, tā ar saviem spilgtajiem tērpiem veidojot krāsainu puduri.
Nu seko lielo modeļu tērpu skate. Strauji iedejo meitene dzeltenajā tērpā, viņa patiesi virpuļo, svārki plīvo, kājas un rokas zib dejā. Meitene dzeltenā sagaida nākamo modeli – meiteni sarkanā un tā atkal nākamo – meiteni rozā, tad violetais, koši zaļais... Tik daudz par krāsām, bet pēdējais laiks pastāstīt lasītājiem par tērpu dizainu, bet te noteikti fotogrāfijas būs sekmīgākas vēstītājas. Jāsaka, ka māksliniece tērpus veidojusi ar tādu pat dzīves prieku un azartu, kā izvēlējusies krāsas. Viss veidots ar pārāko pakāpi: ja svārciņš ir kupls, tad tiešām kupls ar kārtu, kārtām un plīvo un plivinās. Interesantā detaļa, kas gandrīz visos tērpos kaut kādā veidā parādās ir krāsainie bumbulīši: gan lieli, gan mazi; gan ap kaklu, gan uz galvas. Un zeķes tik mākslinieciski papildina tērpus – tās bija vai nu ļoti pieskaņotas tērpa krāsai, vai kontrastā – pilnīgi pretējā krāsā.
Pēc sarīkojuma Karīna min: „Tērpi ir ļoti ekstrēmi un domāti modes skatei. Protams, ar tādiem krāsainiem bumbuļiem nestaigāsi pa ielu, bet kādā speciālā „pārtijā“, vai mājas ballītē, kādēļ ne?“ Un man atkal jāpievienojas Karinas teiktajam, jā, patiesi, kādēļ ne?
Jautāta, kā radās šī ideja rīkot modes skati, Karina stāsta: „Ideja radās no balles. Kad mēs sākām domāt par kultūras dienu atbalstu – naudas vākšanas akcijām un tieši ballei, tad Anitai radās šī ideja. Rovīna – viņas draudzene – varbūt vēlētos kaut ko parādīt no savu tērpu kolekcijām, un tā tas viss iesākās. Šī ideja kļuva arvien lielāka. Mēs ar Dainu un Anitu aizgājām uz Loreala (L’Oreal) modes skati, un tur viss bija pelēks, pelēks un melns, un tad nāca Rovīnas drēbes – tas bija tāds košums, ka jāņem saules brilles! Tas bija tāds kontrasts!“
Par sadarbību ar modes mākslinieci Karīna saka: „Mēs tikāmies pāris reizes, bet jāsazinās mums bija milzīgi daudz, jo tas ir liels pasākums. Rovīna ir ļoti pretimnākoša un ļoti profesionāla. Viņas prasības bija: modelēm jābūt 6 pēdu garām un 10. lieluma. Tā, lūk! Viņa sarunāja arī savas modeles, bet no visiem modeļiem pusi uz pusi bija vietējie bērni. Rovīnai ir T-krekliņi kolekcijā, un tad mums radās ideja, ja mēs to (skati) darītu sestdienas pēcpusdienā, tad varētu Daugavas skolu iesaistīt – bērnus un vecākus. [...] Un kolekcijā bija daudz tērpu: 10 modeles un viens puisis trīs reizes ( t.i. 33 tērpi), un tad jaunākās meitenītes vienreiz un maziņie vienreiz. Kopā, es teiktu, tuvu pie 50 tērpu. Un arī frizieri un grima mākslinieku viņa pati to sarunāja, kā arī viņa pati piemeklēja mūziku modes skatei.“
Jautāju, vai šīs modes skates tēma bija tā, kādēļ Vecgada ballei to izvēlējās, vai otrādi? Karina atbildēja: „Nē, ideja par balli jau sen bija izdomāta. Kad Anita mani uzaicināja rīkot balli, tad man bija jāsāk domāt, kādu tēmu es gribu, kāda veida balli. Tāpēc, ka es izvēlējos salsa, tad šī skate no tās idejas arī izauga. Tagad ir feini, kad ārā ir tumšs un pelēks, slapjš un auksts utt., un atnākt šeit un dabūt tādu riktīgu siltumu un tās krāsas.“
Vaicāta, vai ir apmierināta ar to, kā šī modes skate izdevās, Karina sacīja: „Jā, es esmu ļoti apmierināta, un tas galvenokārt ir pateicoties Rovīnas pretim nākšanai un ar viņas iesaistīšanos. [...] Atbalsts bija labs, ap 70 cilvēku publikā. Es būtu gribējusi dabīgi vairāk, jo izdevumi ir tādi kādi viņi ir. Bet galvenais tā ir reklāma, un tas ir tas, kā mēs skatāmies uz to. [...] Visu gatavojām mēs pašas ar Dainu: uzkodas, šampānieti, sulu – nopirkām, sagādājām – mēs bijām divas un mums bija viegli sastrādāties – vai nu tu vai es – un viss bija vienkārši. [...] Un kāds jau minēja, ka tie, kas neatnāca, tiem būs žēl, ka neizkustējās un neatnāca. Galvenie, kas jāpiemin Rovīna un Daina Leitmane un Anita Andersone, kurai ir pirksts uz visiem pulsiem, kas notiek. No bērniem jāpiemin Šarlote, kas bija ļoti burvīga, dabīga un atraisīta un pastaigāja ar mazajiem, iedrošināja viņus, tas bija burvīgi.“
Pēc modes skates mums, skatītājiem, droši vien gandrīz visiem jau piemirsusies pelēkā, apmākusies, drēgnā diena, jo dodamies mājup sasildīti un sasildīti ne tikai no košajām krāsām, saulainās mūzikas, bet galvenokārt ar to sirds siltumu un sirsnību, ko saņēmām no vakara veidotājiem, no viņu daudzajiem čaklajiem palīgiem! Atkal viens neatkārtojami jauks vakars, kas mūs ved tuvāk kultūras dienām, pavadīts; paldies rīkotājiem un gaidīsim nākamos!
I.N.