Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


„Svētki dziesmai“ ieskaņa

Kultūras dienu priekšnojautas

Laikraksts Latvietis Nr. 106, 2010. g. 2. sept.
Ojārs Greste -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
AL53KDH400

SD7

Diriģents Aldis Sils mēģinājumā. FOTO Ojārs Greste.

SD8

Uldis Ozoliņš gatavo koristiem zupu. FOTO Ojārs Greste.

Šī gada 27.-29. augustā Melburnā notika pirmais Austrālijas Latviešu 53. Kultūras dienu kora kopmēģinājums, koristu un diriģentu salidojums un ievada koncerts. Ap 30 koristiem no Melburnas, Adelaides un Sidnejas bija reta izdevība trīs dienas sastrādāt ar diviem talantīgiem diriģentiem – Aldi Silu no Adelaides un Latvijas Dziesmu svētku virsdiriģenti Agitu Ikaunieci.

Piektdien un sestdien, 27-28. aug. no plkst. 10 rītā līdz plkst. 8 vakarā intensīvi mācījāmies pusi no Kultūras dienu kora koncerta 24 dziesmām. Abi diriģenti iedvesmoja koristus ar spilgtu sajūtu un emociju par dziesmu izpratni.

Aldis ar daudzveidīgiem sejas vaibstiem – bargiem, smaidošiem, dusmīgiem, priecīgiem, bēdīgiem – un ar spēcīgi izteiktām roku kustībām; viņš sīki paskaidroja, kur vajag dziedāt īsāk, garāk, klusāk, skaļāk, maigāk, traģiskāk. Vadot dziesmas, viņš bija kā Samuraja karavīrs kaujas gatavībā, kā mīlētājs, kā lauva, kā traģiskais Pagliači, kas dzīvi iztēloja dziesmas izpratni.

Agita ar humoru, nenogurstošu enerģiju un lielisku iztēli mums rādīja ne tikai kā stalti sēdēt, stāvēt, ieraut elpu, ievilkt vēderu, plaši atvērt muti. Viņa mudināja mūs dziedāt saulaini, gaiši, bravūrīgi, kaķiski, lunkani, pat žurciski. Agita dejoja, lidoja viegli kā taurenis, cēli kā ērglis, vijīgi kā slēpotāja, kas laižas lejā no kalna ar sniega dēli. Viņas vijīgās rokas bija kā spārni, un līdz ar viņu dziesmas lidoja un kļuva dzīvas!

Bija kolosāli piedalīties šajā sadziedāšanā ar abiem šiem brīnišķīgajiem diriģentiem. Iedziļinoties vārdos, saprotu, cik aizraujošas ir visas dziesmas šī gada Kultūras dienu repertuārā. Svētdienas koncertā man bija it sevišķi liels prieks dziedāt Saule brida rudzu lauku, kuru vadīja Agita, jo labi atceros šo dziesmu no 2008. gada Dziesmu svētkiem Rīgā, kad Agita diriģēja piecpadsmit tūkstošu balsu kori Noslēguma koncertā. Mani spēcīgi uzrunāja arī Martiņa Brauna komponētā Saule, Pērkons, Daugava ar Raiņa vārdiem. Un Pētera Butāna burvīgais četru dziesmu cikls ar Friča Bārdas vārdiem – Manas rokas, Brālis mēness, Plaukstošas meitenes dzied un Mīlestības dziesma būs pirmo reizi atskaņotas Austrālijā. Butāna/Bārdas dziesmās dzīvība, nāve, dvēsele un mīlestība ir ietvertas oriģinālā tēlainībā un ritmikā. Šīs dziesmas jums ir obligāti jādzird (un vēl labāk – jādzied pašiem)!

Silti iesaku ikvienam, kas mīl dziesmu, nākt dziedāt šajā ārkārtīgi interesantajā programmā un izbaudīt šos zelta cilvēkus – Aldi un Agitu. Dziesmas varat klausīties kompaktdiska ierakstā gan atsevišķās balsīs, gan visas balsis kopā un mācīties mājas ērtībā, vai pat ar austiņām, kad ejat pastaigāties.

Liels paldies abiem diriģentiem un klavieru pavadītājai Zanei Riterei! Paldies arī kopmēģinājuma un koncerta organizētājām Jolantai Lārmanei un Anitai Andersonei un viņu daudziem palīgiem! Bija vērts atbraukt no Sidnejas un piedzīvot šīs foršās trīs dienas.

Notiks vēl otrs kopmēģinājums ar koncertu 1.-3. oktobrī, Melburnā, kad piedalīsies citi kopkora diriģenti un atskanēs citas Kultūras dienu dziesmas.

Ojārs Greste
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com