Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Kultūras dienas Melburnā

Intervija ar Ivetu Samuli

Laikraksts Latvietis Nr. 114, 2010. g. 14. okt.
-


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv
AL53KDH400

SamuleIveta

Iveta Samule. FOTO Gunārs Nāgels.

St-Michaels1

Sv. Miķeļa baznīca. FOTO Roberts Birze.

St-Michaels2

Sv. Miķeļa baznīca.

Austrālijas Latviešu 53. Kultūras dienu Atklāšanas rīkotāja Iveta Samule viesojās laikraksta „Latvietis“ redakcijā 29. septembrī, kur viņu intervēja Ilze Nāgela.

Ilze Nāgela: Esi sveicināta, Iveta, laikraksta Latvietis redakcijā! Strauji tuvojas šī gada lielākie latviešu kultūras svētki Austrālijā – Kultūras dienas, kuras, kā zināms, notiks decembra beigās Melburnā. Laikrakstā Latvietis jau publicētas, kā arī skanējušas latviešu radio stundās gan 3ZZZ, gan SBS intervijas ar Austrālijas Latviešu 53. Kultūras dienu rīcības komitejas priekšsēdi Anitu Andersoni, kā arī ar citiem Kultūras dienu sarīkojumu veidotājiem un vadītājiem.

Tagad ļoti labprāt Tev uzdošu dažus jautājumus. Šajās Kultūras dienās Atklāšanas sarīkojums vai koncerts būs savādāks nekā līdz šim KD atklāšana ir notikusi. Lūdzu Tevi pastāstīt mūsu lasītājiem vairāk par to? Kas tad tajās notiks?

Iveta Samule: Pirmkārt liels paldies par iespēju pastāstīt Jums un jūsu lasītājiem par 53. Kultūras dienu Atklāšanu! Jā, iepriekšējās reizēs šis sarīkojums bija nosaukts par Atklāšanas koncertu. Šoreiz ir mazs grozījums – nosaucām vienkārši par Atklāšanu. Pieturēsimies pie Atklāšanas tradīcijām ar uzrunām un muzikāliem uzvedumiem, bet arī plānojam paplašināt programmu ar citiem uzvedumiem. Atklāšanas programma sniegs apmeklētājiem iespēju iepazīties gan ar mūsu ārzemju viesiem, gan ar vietējiem māksliniekiem. Atklāšanas programma arī sniegs iespēju ieskatīties visā Kultūras dienu programmā, bet būs arī priekšnesumi, kurus nevarēs baudīt citos KD sarīkojumos.

I.N.: Kā Tev radās šāda jauna un oriģināla ideja?

I.S.: Atklāšanas programmu veidojot, mani iespaidojušas vairākas idejas un domas. Pirmkārt, vēlos atbalstīt Kultūras dienu rīcības komitejas priekšsēdes Anitas Andersones domu, ka Kultūras dienām jābūt pieejamām ikkatram mūsu latviešu saimē, neskatoties uz valodas spējām vai gada gājumu. Tātad veidoju programmu, kas visiem interesēs un ies pie sirds. Otrkārt, Atklāšana būs skatlogs, caur kuru varēs ieskatīties citos sarīkojumos, un cerams radīs interesi tos apmeklēt. Tas ir, atklājam publikai – nu daļu, bet arī tādus priekšnesumus, kurus citu KD sarīkojumu laikā nevarēs baudīt. Treškārt, programmā ceru iepīt domu, ka Atklāšana un Kultūras dienas vispār ir laiks, kad mūsu saime atkal sanāk, satiekas un atjauno draudzības.

I.N.: Kur notiks Atklāšana? Kādi bija tie iemesli to rīkot tieši šajā vietā?

I.S.: Atklāšana notiks Sv. Miķeļa baznīcā, Kolinsa ielā, pilsētā. (St. Michael’s Uniting Church, 120 Collins St, Melbourne). Un tas būs pirmdien, 27. decembrī. No sākuma domājām izmantot Latviešu namu, bet tas bija par mazu mūsu iecerētajam apmeklētāju skaitam. Tad domājām par Seintkildas Pilsētas namu, kas atrodas turpat pie Latviešu nama un kur notiks arī kora koncerts. Tā bija tomēr nežēlīgi dārga, jo izrādījās, ka Atklāšanas diena ir publiskā brīvdiena (Boxing Day), un uzreiz visas īres likmes gan zālei, gan nepieciešamajam personālam, iet caur jumtu. Un tad ienāca prāta baznīca, kurā pirms vairākiem gadiem notika notika kora no Latvijas – Daugaviņas koncerts. Esam varējuši šo vietu aizrunāt, pateicoties Sv. Miķeļa draudzes mācītājam, Dr. Francis Maknebam (Dr. Francis Macnab), kuram tuva draudzība ar Anitas Andersones ģimeni. Kad viņš uzzināja, ka meklējam vietu sarīkojumam un ka tas būs latviešu sabiedrības un kultūras labā, tad piedāvāja baznīcu lietošanai ar minimālām izmaksām. Par to mēs esam visi ļoti pateicīgi. Baznīca ir ļoti skaista ēka un arī ar izcilu akustiku. Tā ir būvēta 1860os gados un ir vēsturiska celtne. Tomēr sarīkojumiem ļoti piemērota; sēdvietas izvietotas pusaplī, uz pakāpeniski slīpas grīdas. Ir arī balkons. Tātad no katras sēdvietas varēs gan dzirdēt, gan redzēt! Vieta būs arī viegli pieejama gan ar publiskiem transporta līdzekļiem, piemēram, vilcienu, tramvaju un busu, gan ar automašīnām.

I.N.: Tas ir ļoti ērti. Atklāšanā būs daudz un dažādi dalībnieki, būs izpildītājmākslinieki, būs aktieri, dziedātāji, diriģenti... un lai šis sarīkojums norisinātos raiti un gludi, Tev vajadzīgi arī palīgi; lūdzu, pastāsti par viņiem!

I.S.: Jā, mums ir vajadzīgi tehniskie palīgi. Protams, bez palīgiem koncerts nevar izdoties. Šajā sakarībā mums palīdzību sniegs Sv. Miķeļa darbinieki, bet tomēr lielāko atbalstu un padomu droši vien sniegs rīcības komitejas priekšsēde Anita Andersone, kā arī Sandra Birze šajā laikā, par ko es sirsnīgi pateicos.

I.N.: Droši vien arī Atklāšanas norisē publikai būs kādi pārsteigumi, kurus Tu pagaidām vēlētos arī paturēt kā pārsteigumu publikai, bet varbūt kaut ko Tu vēlētos jau tagad īpaši pieminēt?

I.S.: Atklāšanā būs daudz un dažādu pārsteigumu! Programmā paredzēts iepazīstināt publiku ar mūsu Latvijas viesiem, tajā starpā Tango sin Quinto, kuri spēlēs latviešu klasiskās mūzikas skaņdarbus, kuri citos sarīkojumos netiks atskaņoti. No Jaunzēlandes piedalīsies trombonists Dans Bendrups, pašreizējās Otago Universitātes mūzikas fakultātes mācību spēks. Būs arī izcilais čellists Jānis Laurs, un mēs ceram, ka viņš saspēlēs ar jaunās paaudzes čellisti Saskiju Tilleru, mākslinieka Imanta Tillera meitu. Un arī būs mūsu vietējā mūziķe un komponiste Sandra Birze, kura gatavo oriģināldarbu īpaši komponētu Atklāšanai! Ir paredzēts arī fragments no lugas Trimda un Tēvzeme, kuru sarakstījis un iestudējis Austrālijas latviešu dramaturgs Jānis Balodis. Būs arī daudz kas cits, bet to būs publikai jāgaida līdz Atklāšanai.

I.N.: Tik daudz oriģinālas lietas! Pašiem savs skaņdarbs un pašiem sava izrāde! Bet te vēl praktiskas dabas jautājumi: cik maksās piedalīšanās šajā Atklāšanā, un vai vietu skaits ir ierobežots Sv. Miķeļa baznīcā?

I.S.: Biļešu cenas būs: $25 pilnas biļetes cena un $20 – pensionāriem un jauniešiem zem 26 gadu vecuma un KD dalībniekiem, bet skolas bērniem ieeja brīva. Vietu skaits nav īpaši ierobežots un vietas nebūs numurētas.

I.N.: Tātad, ja grib sēdēt pirmajās rindās, tad jānāk savlaicīgi. Bet tagad jautājums, ko es uzdodu visiem jau līdz šim intervētajiem Kultūras dienu rīkotājiem – personīgs jautājums; Tu esi dzimusi un augusi Austrālijā, un kā lielākai daļai latviešu bērnu, arī Tev dzīve jau no bērnu dienām ir bijusi saistīta ar būšanu latviešu sabiedrībā: sestdienas skolas, bērnu un jauniešu pulciņi, koris, deju pulciņi, vasaras saieti un vasaras vidusskolas un, protams, Austrālijas Latviešu Kultūras dienas... Tātad, kādas ir Tavas pašas pirmās atmiņas par Austrālijas latviešu Kultūras dienām?

I.S.: Man paliek atmiņā tas, ka Kultūras dienas bija ļoti svarīgas, un to nozīme pārsniedz citus kultūras festivālus. Kultūras dienas deva iespēju ikkatram latvietim parādīt pasaulei, ka latvieši vēl pastāv un zeļ. Es atceros, ka mēs kā bērni, tautas tērpos ģērbušies, pēc KD dievkalpojuma Katedrālē, devāmies pa Melburnas ielām lielā gājienā uz tautas deju sarīkojumu, kurā piedalījās simtiem dejotāju, nu vismaz man tā likās. Tas bija varens skats un lika man sajust lepnumu par savu tautību.

I.N.: Ko Tu vēlētos vēl piebilst par Atklāšanu bez manis jau jautātā?

I.S.: Vēlreiz paldies par iespēja pastāstīt laikraksta lasītājiem par Atklāšanu! Aicinu visus sanākt, satikties un baudīt unikālus sniegumus. Atklāšana sniegs iespēju visiem iejusties AL 53. KD gaisotnē. Tātad, uz redzēšanos 27. decembrī!

I.N.: Sirsnīgs paldies Tev, ka atlicināji laiku intervijai un pastāstīji par Kultūras dienu Atklāšanu! Lai Tev daudz čaklu palīgu! Lai mums visiem izdodas krāšņas un atmiņā paliekošas Austrālijas latviešu 53. Kultūras dienas! Paldies Tev! ∎Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com