Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Beņķu ģimene dibina stipendijas

Reginas Rubenes piemiņai un Irmas Beņķes un Laimas Lindiņas piemiņai

Laikraksts Latvietis Nr. 664, 2021. g. 25. aug.
Vītolu fonds -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Regina Rubene. FOTO no Beņķu ģimenes arhīva.

Laima un Irma Rīgā. FOTO no Beņķu ģimenes arhīva.

Juris un Selga Beņķi ar mazbērniem. FOTO no Beņķu ģimenes arhīva.

Zināms, ka vecāku acīs bērni vienmēr ir mazi, tāpat arī bērnu sirdīs mīlestība pret vecākiem ar gadiem uzzied aizvien vairāk un vairāk, pat ja par mīļotajiem stāsta vairs tikai siltas atmiņas un fotogrāfijas dzimtas albumos. Augustā, godinot savus tuvos, stipendijas dibinājusi Beņķu ģimene.

Juris un Selga ir īsteni Latvijas patrioti, kas mīlestībā pret vecākiem, nolēmuši dot cerības jauniem un apņēmīgiem studentiem. Ģimene ir koks ar plašu vainagu, kurā daudzi zari saaug vienā stumbrā. Selgas mammas Reginas Rubenes un Jura mammas ar māsu – Irmas un Laimas likteņpavedieni nu kopā saplūst un savienojas ne tikai Selgas un Jura ģimenē, bet arī vienotā mērķi.

Regina Rubene (dzim. Medne) uzaugusi Cēsīs, kur mācījusies Cēsu Draudzīgā aicinājuma ģimnāzijā. Studiju gados Regina nokļuva Rīgā, bet bēgļu gaitas viņu aizveda uz Vāciju, kur Ķīles Universitātē tika pabeigtas Latvijā aizsāktās medicīnas studijas. Tad ceļš Reginu aizveda uz Austrāliju, kur tika nodibināta ģimene ar Ķīlē sastapto ķīmijas studentu Guriju Rubeni. Ģimenē izauga un tika izskoloti divi bērni: Selga un Juris, kuri bērnības dienās daudz laika pavadīja Melburnas latviešu sabiedrībā. Selga Melburnā studēja farmāciju, bet Juris, sekodams mātes pēdām, medicīnu. Ģimenē vienmēr tika pieminēta un svēta turēta Latvija un latviešu valoda, tāpēc drīz pēc Latvijas neatkarības atgūšanas – 1995. gadā Regina kopā ar meitas ģimeni atgriezās Latvijā.

„Regina bija cilvēks, kas jau septiņu gadu vecumā izdomāja, kā grib savu dzīvi vadīt, ka grib kļūt par ārstu. Par spīti kara laika apstākļiem viņa ļoti mērķtiecīgi uz to gāja, un tāpēc vēl jo vairāk pārdzīvoja, ka pēckara Austrālijā viņas Vācijā iegūto grādu medicīnā neatzina un ārstes darbs bija liegts. To visu ņemot vērā, ģimenei liekas svarīgi atbalstīt tieši medicīnas studentu, lai, Reginu pieminot, tiek dota iespēja kādam jaunam cilvēkam īstenot savus sapņus tieši šajā, arī Reginas kādreiz izvēlētajā, profesijā,“ savu lēmumu dibināt stipendiju pamato Beņķu ģimene.

Māsas Irma Beņķe, dzim. Bruģētāja (1909-2001) un Laima Lindiņa, dzim. Bruģētāja (1922-2020) dzimušas un izaugušas Rīgā. Irma studēja tautsaimniecību Latvijas Universitātē, bet pēc kara nonāca Anglijā, kur viņai ar vīru Sergeju piedzima dēls Juris. Ģimene dzīvoja Līdsas pilsētā, kur viņiem piederēja vietējo latviešu un citu eiropiešu iecienīts pārtikas veikals, nosaukts zīmīgā vārdā – Rīga. Jaunākā māsa Laima Latvijā paspēja iesākt zobārstniecības studijas, tās turpinot Vācijā un pēc kara pabeidzot Anglijā. Arī Laima ar vīru Sigurdu apmetās Līdsas pilsētā. Tur viņa atvēra zobārstniecības kabinetu, kā arī iesaistījās vietējā Ziemeļanglijas politiskajā dzīvē. Abas māsas ļoti aktīvi darbojās studenšu korporācijā Imeria, kā arī Daugavas Vanagu organizācijā.

Pēc tam, kad Irmas dēls Juris salaulājās ar Austrālijas latvieti Selgu Rubeni, māsas nolēma pārvākties uz Melburnu. Kaut gan abas jau bija pensijas gados, viņas ļoti labi iedzīvojās turienes latviešu sabiedrībā un vēl daudz gadus turpināja tajā aktīvi darboties. Taču Irmai bija lemts vēl vienu reizi mainīt savu mītnes zemi – 1995. gadā kopā ar dēlu Juri un viņa ģimeni pārceļoties atpakaļ uz Latviju.

Tik bieži bija sanācis, ka abas māsas nonāk tajās pašās vietās, bet šoreiz Laima nesekoja vecākai māsai un nolēma palikt Melburnā. Tomēr katru vasaru viņa devās uz Latviju, apciemoja Irmu un aktīvi sekoja līdzi ģimenes notikumiem. Šajās ciemošanās reizēs māsas vairākkārt apciemoja Neretas pusi, ar kuru abām saistījās visskaistākās bērnības atmiņas. Tieši tur, pie Susejas upes, tika pavadītas jaunības vasaras, un par tām bieži tika ar lielāku mīlestību runāts nekā par ikdienas skolas gaitām Rīgā.

„Tā nu arī, māsas Bruģētājas pieminot, izvēlējāmies atbalstīt studentu ar saknēm Neretā. Gan Irma, gan Laima savās dzīvēs pārvarēja daudz grūtības, lai sasniegtu to, ko bija cerējušas, un bija pārliecinātas par labas izglītības lomu tajā. Domājam, ka viņas ar lielu prieku un lepnumu noskatītos kā Beņķu ģimenes atbalsts palīdz studentam no Neretas sasniegt nospraustos mērķus kā izglītībā, tā arī dzīvē,“ teic stipendijas dibinātāji Beņķu ģimene.

2011. gadā tika dibināta Beņķu-Rubeņu ģimenes stipendija, priecājamies, ka arī pēc desmit gadiem sadarbība ar fondu turpinās, un nu Beņķu ģimenes vārdā administrētas tiek jau divas stipendijas.

Sirsnīgs paldies Beņķu ģimenei par stipendiju dibināšanu!

Vītolu fonds
www.vitolufonds.lv
18.08.2021.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI

Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com