Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Blūmentāla gars

Arvīds nav aizmirsts, bet kaps gan nolaists

Laikraksts Latvietis Nr. 721, 2022. g. 5. okt.
Ināra Strunga -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Arvīda ala. FOTO no Ināras Strungas personīgā arhīva.

Arvīda Blūmentāla kaps Būthila (Boot Hill) kapsētā. FOTO no Ināras Strungas personīgā arhīva.

Ciemiņi, kas bijuši alā. FOTO no Ināras Strungas personīgā arhīva.

Tikšanās ar vietējo vēsturnieku kopu. Astrīda Upīte trešā no kreisās, Ināra Strunga pirmā no labās. FOTO no Ināras Strungas personīgā arhīva.

Krokodilu mednieka Arvīda Blūmentāla (Krokodila Harija) gars vēl joprojām mīt Kūberpedijā (Coober Pedy), lai gan Arvīds nomira 2006. gadā.

Ar draudzeni Astrīdu bijām aizbraukušas pētīt Blūmentāla dzīvi Austrālijas vidienē, kur ir tīrs gaiss, oranža, brūna un smilšaina zeme, spilgti saules rieti un liels tukšums. Pa ceļam uz Kūberpediju baudījām mazas pilsētiņas – Vumeru (Woomera), kur noslēpumaini Gaisa spēka ļaudis (RAAF) izmēģina ieročus un raķetes, un Port Augustu, kur ir brīnišķīgi botāniskie dārzi ar tuksneša stādiem un sarkanām klintīm.

Kūberpedijā Arvīda gars jūtams viņa alā vai „dagoutā“ (dugout), kas nosaukta par Krokodilu ligzdu. Arvīds to atstāja pašvaldībai, kas ir iecēlusi pārvaldnieku, kas alu uzrauga. Eksponāti laikam mazāk, bet vēl redzami ciemiņu paraksti, gleznas, grāmatas, un erotiskas un citas skulptūras (un mazliet sieviešu apakšveļa).

Par otru īpašumu, kas Arvīdam piederēja, laikam vēl strīdas. Cilvēks, kas gribēja saglabāt šo īpašumu, vārdā Fort Kurland, aizmirsa atjaunot savu atļauju tur palikt. Viņš nebija priecīgs, kad pašvaldība pārrakstīja zemi vai „klaimu“ (claim) citam. Šādi strīdi Kuberpedijā var beigties ar šaušanu vai slepkavību.

Katrs Kūberpedijas iedzīvotājs vēl atceras Hariju, ieskaitot vietējā vēsturnieku kopa, ar kuru tikāmies. Viens pēc otra tie stāstīja jautras anekdotes par viņu, par viņa daudziem draugiem un ciemiņiem, par viņa lielo darba spēju, par nesaprašanos ar sievu, „baronesi“, un par jokiem, kas izstrādāti, piemēram, zosu solis Anzaka dienā. Visi bija pārliecināti, ka viņš bija barons. Lai gan viņš provocēja, neviens viņu neienīda, jo pamatā esot bijis jauks cilvēks.

Arvīds nav aizmirsts, bet kaps gan nolaists un bez pilna vārda. Plāksni ar kārtīgiem datiem un aprakstu vajadzētu kā kapsēta tā arī alā. Tur mums bija jāizskaidro itāļu tūristam un jaunai austrāliešu ģimenei, ka Arvīds bija latviešu krokodilu mednieks, rakstnieks, opālu racējs, zaldāts un patriots.

Arvīda radi vēlas uzlabot kapu. Tas varētu būt grūti un dārgi nokārtot, jo kapakmens jāieved no Adelaides, kas ir 850 km attālumā. Varbūt latviešu sabiedrībai interesētu palīdzēt? Tad Arvīda Blūmentāla unikālais gars varētu vēl ilgāk mīt Kūberpedijā.

Ināra Strunga
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com