Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Brīnumainā Bērdsvila (Birdsville) (1)

Tuksneša ceļojums

Laikraksts Latvietis Nr. 724, 2022. g. 26. okt.
Marija Perejma -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

„Loch Ness“ brālēns. FOTO Marija Perejma.

„Rozā ezera“ apmešanās mājiņas. FOTO Marija Perejma.

Aug vējdzirnavas. FOTO Marija Perejma.

Ūdens tornis Snoutaunā (Snowtown). FOTO Marija Perejma.

Reklāmu siena Kornā. FOTO Marija Perejma.

Haukerī (Hawker) – Džefa Morgana aitu šķūņa māksla. FOTO Marija Perejma.

Marija un Pēters pie Prērī hoteļa (Prairie Hotel). FOTO no Marijas Perejmas personīgā arhīva.

Prērī hoteļa (Prairie Hotel) 12. istaba. FOTO Marija Perejma.

Skats no Prērī hoteļa (Prairie Hotel). FOTO Marija Perejma.

Paračilnas saulriets. FOTO Marija Perejma.

Emu pastēte Prērī (Prairie) hotelī. FOTO Marija Perejma.

Savvaļas paplāte Prērī (Prairie) hoteli. FOTO Marija Perejma.

30. augusts

Bija otrdienas rīts, kad iesēdāmies mazā busiņā un atstājām Adelaides ziemas aukstumu un lietu. Bija agri jāceļas, un no kalnu mājas uz satikšanās vietu pilsētā mūs pavadīja spilgtās ielu spuldzes.

Skatoties caur busa logiem, grūti iedomāties, ka pavasaris, kas nav vēl seju parādījis, ir tik tuvu. Tādēļ esam priecīgi, jo ceļojam uz ziemeļiem, uz Austrālijas iekšzemi, kur vienmēr ir ļoti silts un stingri ieteiktais pretsaules krēms, pretmušu tīkls un saules brilles ir sapakotas atļautā rokas bagāžas lieluma somā, kopā ar piemērotiem apģērbiem.

Mazais busiņš ar 24 seju nomaskētiem ļaudīm – kā šprotes bundžā, ir samērā saspiests, un Pēters ar grūtībām ieloka savas kājas sēdvietā un pēc brīža tās izstiepj ailītē starp sēdekļiem. Braucam ar Aikonik tūrs (Iconic Tours) – mūsu pavalsts, Dienvidaustrālijas ģimenes kompāniju, ar kuru esam iepriekš ceļojuši. Pie stūres bija īpašnieces brāļa sieva Rita. Parastais busiņš ar 20 sēdvietām esot labošanā, un tā kā pēc Covida sērgas ir pieteikušies vairāk ceļotāju nekā parasti, tad vajadzēja lielāku transporta līdzekli.

Ceļojums mums oriģināli bija paredzēts 2 gadus atpakaļ, bet kā ar visiem plāniem, kamēr vīruss ārdījās, dzīve bremzējās.

Apdrošināšanas papīrus parakstījām un saņēmām dāvanā skaistas ūdens pudeles ar kompānijas logo. Bagāža atradās busiņa piekabē.

Izbraucām cauri mūsu pavalsts pārtikas bļodai, ko iesāka itāļu imigranti, starp kuriem arī Ritas vecāki. Dārzeņu lauki ir zaļi, plaši un šogad, pateicoties ar lietus kvantumam, ļoti devīgi.

Daži saimnieki ir savus īpašumus pārdevuši, un vienā vietā gar ielas garo iebrauktuvi atradās sastādītas palmas. Tur veidojas jauns māju kvartāls, kas izskatījās nevietā, jo neesam tropos.

Skotu folkloras briesmonis Loch Nessa brālēns mūs satika Lohīl (Lochiel, ko izrunā Loh-īl) pilsētiņas nomalē pie Bumbunga ezera jeb tā saucamā – rozā ezera. Pēters pasmējās, sakot, ka nez vai ticētu, ka mūsu zutis tā izskatās! (Zutis angļu valodā –eel.) Briesmonis jau 30 gadus dzīvo ezerā, bet bija novecojis un 2021. gada martā to atjaunoja.

Ezera ūdens sāls līmenis kopā ar baktērijām dod rozā krāsu, ko izmanto kā dabīgo ēdiena krāsvielu un antioksidentu. Neredzējām nekādu rozā krāsu, bet briesmonis vismaz noturējās pieklājīgā attālumā.

Nevar izvairīties no tūrisma piedāvājuma. Pretim ezeram, izmantojot skaistos skatus, atradās Rozā ezera nelielās mājiņas. Tās būvētas pēc pasūtījuma un var izīrēt īstermiņam. Tās ir dabai draudzīgas, uz riteņiem, ar verandām un ar visām ērtībām. Tās ir vienīgās pasaulē, kas atrodas pie kāda Rozā ezera.

Šeit baudījām mūsu šīsdienas pirmo maltīti, un bija ceļotāju pirmā savstarpējā iepazīšanās. Laiks joprojām turējās vēsi vēss.

Braucot tālāk, redzējām komerciālās vējdzirnavas, kas ģenerē elektroenerģiju. Dzirnavas atradās privātos īpašumos, kur par katru dzirnavu zemes īpašniekiem gadā atlīdzina $10 000. Bija redzami arī saules enerģijas bateriju ciemi, un par tiem katrs zemes īpašnieks gadā saņem $15 000. Sākuma gados bija cīniņš pret instalācijām, un bija sūdzības par kaitējumu veselībai no zemes īpašniekiem, kuriem šo iespēju nepiedāvāja.

Iebraucām Snautaunā (Snowtown) apskatīt ūdenstorni. Pilsētiņa ir vairākkārt pazīstama ar negatīvām ziņām par 1992 – 1999 slepkavām, kad bankas velvē atrada mucās līķus. Pilsētiņai nav nekāds sakars ar sniegu (sniegs angliski – snow); šeit tiek dota priekšroka aitām. 1878. gadā vārds dēvēts ģimenei, kas kalpoja gubernatoram. Vēsturnieki vēl tagad nevar vienoties, tieši pēc kura ģimenes dēla gubernators to kristīja, bet galu galā...

Ūdenstornis ir masīvs, un uz tā ilustrētās sejas, kas sveic un smaida, atspoguļojot pilsētas darbiniekus. Tur redzēju Dženiju, kura 25 gadus strādāja kā ātrās palīdzības medmāsa. Džonu, kurš 30 gadus kalpoja ugunsdzēsēju vienībai, kā arī Bernī un Saimonu, kuri ir izcili sportisti.

Izbraucām caur zaļiem, plašiem laukiem. Tumšie mākoņi deva fantastisku kontrastu ar dzeltenajiem rapšu laukiem. Tikām pie jūras līča – Pirī ostā (Pt. Pirie), kur ir kapara, svina un cinka raktuves. Šī vieta ir pazīstama itāļu izcelsmes ļaudīm, jo Otrā pasaules kara laikā viņus uz šejieni izsūtīja. Pēc kara daudzi, kuri galvenokārt bija zvejnieki, izvēlējās te palikt.

Pa busa logiem labajā pusē parādījās kalniņi, kamēr kreisajā pusē vizēja jūras līcis. Kamēr iebraucam Kornā (Quorn), kalnu galotnes apņēma migla. Apkārtnes plašie zaļumi turpat bija pazuduši, un skatienam pavērās ainava ar brūnām un pelēkām krāsām, un aitu saskaitīšanai vajadzēja vairāk nekā roku un kāju pirkstus.

Pusdienas bija tādā kafejnīcā, kurā šķiet laiks bija apstājies. Aizkari, mēbeles, naudas skaitīšanas aparāti un reklāmas rādīja citu laikmetu. Varētu padomāt, ka mazākās pilsētiņās dzīve būtu lēnāka un mierīgāka, bet ne šeit.

Īpašniece ar ģimeni nākamajā nedēļā gaidīja filmas kompāniju, kuras projekts ir reklamēt starptautiskai R. M. Viljamsa (Williams) kompānijai drēbes. Tas nav nekas neparasts, jo šo pilsētiņu bieži izmanto skata pēc. Šis rajons bija Viljamsam mājas. Viņš bija interesants cilvēks, kas savu laiku dzīvoja pie iedzimtajiem un šoferēja kamieļus. Viņš izgudroja zābakus ar elastīgu sānu daļu, un izveidoja ne tikai zābakus, bet totāli savādāku drēbju līniju – tāda, kas būtu lauksaimniekiem draudzīgāka un praktiskāka, un pats kļuva miljonārs.

Izstaipījām kājas ar īsu pastaigu pa pilsētiņu; pazust nekur nevar, jo viss acu priekšā. Patika senākā laika sienu reklāmas. Atpakaļ, busiņā braucot, redzējām, ka apkārtne paliek ne tikai kalnaina, bet arī akmeņaina. Pavalsts sākuma gados valdība ar naudas pabalstiem veicinājusi ļaudis uzsākt saimniecības un pat uzdāvināja, atbrīvojot uz 7 gadiem no nodokļu maksas. Valdības plāns neizdevās, un ļaudis ar visām pekelēm atstāja akmeņaino zemi, atgriežoties Adelaidē.

Busiņam vajadzēja dzinējspēka dzērienu. Uz īsāku brīdi apstājāmies Haukerī (Hawker) un apskatījām Džefa Morgana (Jeff Morgan) 2017. gada veidoto mākslas galeriju. Džefs ir izveidojis dažādas Flindersa kalnu apkārtnes panorāmas, un tās esot atrodamas pasaules panorāmu reģistrācijā. Visas ir iespaidīgas. Pašreiz mākslinieks piestrādā pie darba, kas ataino aitas cirpšanu kūtī, to iedzīvinot ar vizuāliem raksturiem. Kad bijām šeit 2020. gadā, tad kūts bija tik vārdu plānā.

Ar atjaunotu spēku vēlā pēcpusdienā busiņš ierullējās pie Prērī hoteļa (Prairie Hotel), kas atrodas Patačilnā (Patachilna); iedzimto valodā tā ir vieta, kur aug piparmētru eikalipti. Nevarēja to saukt par ciemu vai par miestu, ne arī par pilsētiņu, jo viss, kas ir palicis no senās vietas, ir krogs un divas mājas.

Hoteli vada ceturtās paaudzes Flindersa kalnu ģimene – Ros ar sievu Džainu (Ross and Jane) un abiem dēliem. Netālu atrodas viņu liellopu saimniecība. Krogu nopirka 1991. gadā, un pēdējos 30 gados tas ir pārbūvēts, ēkas modernizētas, un šodienas izskats un sajūta ir burvīga. Apmešanās istabas skaisti apvieno kroga telpas, kas ir ļoti ekoloģiski iebūvētas zemē līdz logu malām. Pa vidu starp krogu un apmešanās istabām ir viesistaba, kur var satikties un aprunāties. Ārā vietas arī izveidotas mājīgi ar skaistiem skatiem. Arhitektūra iederas un pieder zemei un tās apkārtnei gan krāsās, gan izskatā. Istabas lielie logi sniedz sajūtu, ka tiešām esi viens ar dabu. Tālumā ir kalni un apkārt smilšu takas. Jūtos, ka esam tuksneša oāzē, kur valda klusums.

Nesenajā Outback žurnālā īpašnieki graciozi grezno vāku ar virsrakstu par 20 leģendāriem cilvēkiem Austrālijas bušā. Nav tikai ēdiens un izskats, kas pievelk cilvēkus. Vietai ir sava slava, jo 30 minūšu braucienā atrodas 500 miljonus gadus vecas fosilijas, kas intriģē pasaules pētniekus. Cik zināms, tās ir pirmās pasaulē, kas atzīmē mūsu planētas dzīvību. Starp pazīstamiem pētniekiem bijis Sērs Dāvids Atanbara (Sir David Attenborough); viņš esot gulējis 12. istabā.

Kad mums izsniedza istabas atslēgas, kas bija policistu iecirkņa lielumā, mums laimējās 12. istaba. Glauna, skaista, uz grīdas pat bija govsādas paklājs; ērta sajūta, un es piedomāju par pētnieka klātbūtni. Visiem atgādināja, ka ēkas aizmugures durvis, kas mums bija blakus, pa nakti jātur ciet, lai apkārtnes dzīvnieki nebūtu nākamie kundes. Tā kā es baiļojos no čūskām, es cerēju, ka nevēlamie rāpuļi paliks ārpusē.

Saulriets bija ar mainīgām krāsām, ko novēroja visi krogus apmeklētāji. Bija uzstādīts metāla jātnieks un pat pajumte, lai var sakombinēt fotografēšanai saules krāsas ar priekšmetu.

Pēc saulrieta mēs piesēdamies pie viesistabas spēļu galda un uzspēlējam dambreti. Varēja arī šahu, bet zinājām, ka drīz solīja vakariņas, un tad spēli noteikti nepabeigtu.

Kad apsēdāmies ēdamtelpā, pie sienām, kā mākslas galerijā, bija izstādītas iedzimto gleznas; visas bija pērkamas, bet manam makam par sālītu. Uz paplātes mums pasniedza ēdienu kopā ar pašceptu maizi, kas izkusa mutē; bija ķengura gaļas galerts, kazas siers, emu pastēte un kamieļu gaļas desa. No dažu ēdāju sejas vaibstiem sapratām, ka ne visiem šis mielasta sākums šķita garšīgs, bet mēs tik sukājām iekšā. Liekas, ka esam vienīgā zeme, kas ēd savas valsts emblēmas dzīvniekus – ķenguru un emu.

Nakts bija vējaina un auksta, un lai gan bija regulēts sildītājs mūsu gultai, vajadzēja vēl uzmest segu.

Esam nobraukuši 470 km, un laiks turas auksts. Nevaru sagaidīt, kad tiksim iekšzemes siltumā!

Marija Perejma
Laikrakstam „Latvietis“

Turpmāk vēl



Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI




Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija




SLUDINĀJUMI


BookDepository.com