Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Lūdzu Ludzā!

2023. gada vasaras pirmais 3x3 saiets – „Tauta“

Laikraksts Latvietis Nr. 734, 2023. g. 9. janv.
Ludzas 3x3 saieta vadība -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Ludza.

Ludzas Amatnieku centrā Saļimons Ķipļuks ierādīs, kā pīt peternes jeb auklu vīzes un veidot skalu grozus.

Jolanta un Ansis Bogustovi kopā ar saviem bērniem Martu, Ritu, Dāvi un Sofiju Annu.

Nākamās vasaras pirmais 3x3 saiets no 9. līdz 16. jūlijam norisināsies Ludzā. Tā vadmotīvs būs tauta.

Meklēsim atbildes kopā un katrs sev – kas ir Latvijas tauta? Kas esmu es? Kas palīdz būt saķerē (sadzīvošana) ar ko lielāku par mani? Kas palīdz neizšķīst (mans kodols), vairot latvisko un vienlaikus saglabāt unikālo mani? Es un mana tauta – manas saknes un robežas, ģerboņi, vērtības un simboli, mans tautas tērps, mani senči, es un mani bērni, mana ģimene, mans stāsts un manas pasakas, un teikas. Saietā vairosim zināšanas, apgūsim jaunas prasmes, gūsim prieku no kopā būšanas, kā arī piedomāsim par latvietību un mūsu katra lomu tās veicināšanā arī ikdienā.

Par pilsētu

Uz Ludzu dosimies iepazīt latgalisko, atklāt seno pilskalnu noslēpumus, iepazīt seno tautu mantojumu. Baltijas latgaļu ciltis Ludzas apkaimi dzīvošanai izvēlējās jau pirmajā gadu tūkstotī pirms mūsu ēras. Par to liecina 14 apmetnes, vairāk nekā 25 pilskalni un aptuveni 70 kapukalni. Te dzīvojuši Ludzas igauņi jeb luci (lutsi), Ludzā atrodas Baltijā vecākā sinagoga. Jā, Ludza ir robeža – Latvijas sākums un Eiropas beigas – šeit izsenis sadzīvojuši latvieši, krievi, baltkrievi, ukraiņi, poļi, zviedri un citu tautību iedzīvotāji, te bijis tirdzniecības krustpunkts, kur gadu simtos satikušies dažādu tautību likteņi un valodas, izveidojot krāšņu un savdabīgu multikulturālu rakstu. Pie Ludza ezera Skolu senkapos arheoloģiskajos izrakumos atrasta unikāla Latvijas vēstures relikvija – Stāmerienas villaine. Tā austa no zilas vilnas, rotāta ar 24 ugunskrustiem un bronzas gredzentiņiem (13. gadsimts). Savukārt Odukalnā (lielākais līdz šim pētītais latgaļu līdzenais kapulauks) atrasta slavenā pūces sakta, ko agrāk nēsāja tikai augstāko aprindu vīrieši, virsaiši un karavadoņi. Vēsturnieki gan norāda, ka senpilsēta Ludza ir sākusies Ķīšukalnā (otrpus Lielajam Ludzas ezeram), kur seno apmetņu kopplatība varētu pārsniegt citu tā laika lielpilsētu – Talsu, Tērvetes, Mežotnes apjomus. Savukārt krustnešu celtā mūra pils ar laiku kļuva par mūsdienu Ludzas pirmsākumu, un no tās paveras brīnišķīgs skats uz pieciem ezeriem, kas ieskauj pilsētu: Lielais Ludzas ezers, Mazais Ludzas ezers, Zvirgzdenes ezers, Runtortas un Dunākļu ezers. Vienlaikus pirmais, kas nāk prātā, domājot par Ludzu, iebraucot pilsētā, acu priekšā pēkšņi iznirst spilgti zili un balti baznīcas torņi.

Kas sagaida 3x3 saietā?

Daudz klasisko 3x3 vērtību un ludzāniešu jaunatklājumu!

Saieta dalībnieki nakšņos, ēdīs un daļu aktivitāšu noturēs Ludzas vidusskolā. Kā parasti programma būs piesātināta – strādāsim rīta, pēcpusdienas un pievakares ievirzēs. Ievirzes un vakara kultūras programmai tiks izmantots Ludzas Kultūras nams, Ludzas Mākslas un mūzikas skolas un Ludzas Amatu mājā. Kultūras programmā dalībnieki baudīs gan tradicionālos 3x3 pasākumus: daudzinājumu, brīvo mikrofonu, pašu rīkoto noslēguma vakars, gan arī ludzāniešu kultūras sniegumu. Piemēram, no 3x3 tradicionālajām ievirzēm ieplānota seno rotu kalšana, ādas darbi pie Agritas Krieviņas-Siliņas, vietējo saimnieku apmeklējumi ar Andri Tomašūnu, pie Ineses Krūmiņas varēs sajust sieviešu spēka avotus, vilku ievirze ar Jāni Ati Krūmiņu. Demogrāfs un vēsturnieks Ilmārs Mežs palīdzēs saprast, kā veidot savas dzimtas koku un atrast informāciju par cilvēkiem tajā. Būs Līgas Rupertes un Māras Tupeses iecienītais ģimeņu seminārs. Ilga Reizniece ir sagatavojusi īpašus pasaku vakarus pieaugušajiem: „Runāsim par latviešu tapšanu un esību. Caur vēsturi, folkloru, mītiem. Ne tikai runāsim, bet arī dziedāsim, minēsim mīklas un varbūt pat dancosim.“

Vietējie aktīvi iesaistīsies

Piemēram, Ludzas Amatnieku centrā Saļimons Ķipļuks ierādīs, kā pīt peternes jeb auklu vīzes un veidot skalu grozus. Latgaļu kukņas saimnieks Eriks Kondrāts kopā ar Līgu Kondrāti palīdzēs iepazīt dažādus vietējos virtuves gardumus. Ak, gardās asuškas! Ar mākslinieci Anneli Slišāni audīsim smaržīgas augu mandalas. Tiem, kas miesās un gara stipri, Tihovsku dzimta būs sarūpējusi sportiskas un slapjas izklaides ar supiem un laivām. Māksliniece Marika Čerņavska mācīs kustību teātri un žonglēšanu. J. Soikāna Ludzas mākslas skolas direktore Sandra Vorkale un viņas kolēģe Iveta Ladusāne gaidīs mazus un lielus uz mākslas darbiem.

Īpaši esam domājuši par mazo bērnu (līdz 3 gadiem) vecākiem. Inese Grīnvalde ar palīgiem mazos un lielos stiprinās īpašā Laimes bļodā, palīdzot vairot bērna un vecāka labsajūtu un meklēt kopīgus risinājumus grūtībās. Savukārt folkloras kopas Ilža vadītāja Dace Tihovska vadīs latgaļu folkloras nodarbības bērniem (4-7 gadi). Šoreiz liksim lietā 3x3 saieta jaunās paaudzes (13+) spēkus. Par jauniešu labbūtību saietā turēs rūpi vesela komanda: Ako Karlis un Lote Cekuli, Marta, Rita un Dāvis Bogustovi, Dārta un Grieta Zvīgules.

Par saieta avīzi rūpi uzņēmusies Lolita Lūse, bet skaistākos mirkļus TV ekrānā iemūžinās Dīvs Reiznieks, Dzintars Rožkalns un komanda. Dančus vadīs Ēriks Zeps un Julgī Stalte.

Būs daudzveidīgas ekskursijas

Aloida Jurčenko sagatavojusi dažādus maršrutus, kas palīdzēs iepazīt Ludzas novada dabu un ļaudis. Varēs izstaigāt pierobežas dabas takas – būt Draudzības kurgānā, kur saplūst triju kaimiņvalstu robežas, viesosies zemnieku saimniecībās un baudīt to gardumus, izpētīt Kārsavas un Malnavas vēsturi, arhitektūru, ieklausoties saimnieka Jāņa stāstītajā vai izbaudīs saimnieces Ainas svaigi cepto maizi,apmeklēt Baložu sētu, kur viesmīlīgie saimnieki zinās stāstīt par baložu dzīvi un paradumiem. Varēs arī nesteidzīgā pastaigā iepazīt Ludzu – tās līkumainās ieliņas, amatnieku centru, izmēģināt rakstīt ivritā Lielajā Ludzas sinagogā, apmeklēt Baznīckalnu, skaisto parku, ezeru promenādes u.c. vietas.

Marta sākumā www.3x3.lv būs sīkāka un precīzāka informācija par ievirzēm un to vadītājiem, dienas plāns u.c.

Uz tikšanos! Saziņai un jautājumiem rakstiet mums: ludzas3x3@gmail.com

Dalības maksa ārzemju latviešiem no personas – 320 eiro, bērniem no 2 līdz 6 gadiem puse – 160 eiro; kodolģimenei (vecāki un nepilngadīgie bērni) ne vairāk kā 720 eiro.

Ludzas saietu vadīsim mēs, Jolanta un Ansis Bogustovi, kopā ar saviem bērniem: Martu, Ritu, Dāvi un Sofiju Annu.

Ludzas 3x3 saieta vadība
Laikrakstam „Latvietis“Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com