Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


LAAJ Izglītības nozares ziņas

Ir bijis ražīgs gads

Laikraksts Latvietis Nr. 765, 2023. g. 20. sept.
Iveta Leitase -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

Pagājušā gada skolotāju konferencē „Dzintaros“ – Melburnas Daugavas skolas pārzine Dzintra Latiša, Oklendas skolas skolotāja Gita Nestecka un Adelaides skolotājas Dace Freija un Irēne Šulca. FOTO Iveta Leitase.

Bateriju uzlāde Diasporas skolotājiem Julgī Staltes un Ērika Zepa vadībā. FOTO Iveta Leitase.

LVA konkursa „Zelta pūka“ balvas.

LVA_IZM

2023. gads ir bijis ražīgs LAAJ (Latviešu apvienība Austrālijā un Jaunzēlandē) Izglītības nozarei. Gada sākumā Austrālijas un Jaunzēlandes skolas pieteicās finansējumam no valsts budžeta līdzekļiem skolu infrastruktūras uzturēšanai un skolotāju tālākizglītošanās atbalstam, un arī skolēnu pasākumiem. Finansējuma piešķīruma konkursa noteikumus nosaka Latviešu Valodas Aģentūra, to organizē PBLA un PBLA Izglītības Padome (ASV, Kanāda, Austrālija) izskata pieteikumus un pieņem lēmumu par piešķīrumiem. Kopumā Austrālijas un Jaunzēlandes skolas (Adelaides, Melburnas Daugavas, Sidnejas, Oklendas, Kanberas skolas un Annas Ziedares Vasaras Vidusskola) saņēma 15 672.00 eiro skolu infrastruktūras atbalstam un 4046.00 eiro skolotāju izaugsmes atbalstam un skolēnu pasākumiem.

Skolu infrastruktūras atbalsta nauda galvenokārt tiek tērēta skolu telpu īrei un uzturēšanai un arī ikdienas mācību materiālu iegādei. Interesanti, ka šogad neviena skola nav plānojusi iegādāties tehniku.

Adelaides skola pieprasīja līdzekļus Jāņu tradīciju mācīšanai un jāteic, ka visā pasaulē skolas arvien vairāk lūdz naudu interesantiem skolēnu pasākumiem, arī sadraudzības pasākumiem starp skolām. Pēcpandēmijas sekas ir stipri jūtamas, un skolēnus skolas solā ar grāmatām un burtnīcām vien nenoturēsi.

Skolotāju izaugsmes līdzekļi šogad tiek galvenokārt tērēti skolotāju ceļa izdevumu apmaksai uz kursiem Latvijā un arī uz Izglītotāju semināru, kas notiks Melburnā Kultūras dienu laikā. Tradicionāli, katru otro gadu, kad nenotiek KD, Austrālijas un Jaunzēlandes izglītotāji tiekas lielākā konferencē (pagājušā gadā tā notika Dzintaros pie Adelaides), un tajā gadā, kad ir Kultūras dienas, tad mazāks seminārs tiek organizēts gada beigās, un tajā kā viesi piedalās Latvijas skolotāji, kas brauc strādāt uz AZVV.

Šogad seminārs Melburnā notiks neparastā formātā – vairāku dienu garumā pa lekcijai starp KD notikumiem, kā arī ar mobilu skolu/grāmatu stendu. Tas dos iespēju popularizēt Austrālijas un Jaunzēlandes skolas Kultūras dienu apmeklētāju vidū un sniegt atgriezenisko saiti par LVA darbu un mācību materiāliem izglītotājiem un ģimenēm Austrālijā un Jaunzēlandē.

Vēl viens burvīgs panākums ir latviešu valodas skolotāja piesaiste 3x3 un it īpaši bērnu programmai. Mums jau pazīstamā skolotāja Inga Laizāne šogad janvārī atkal ciemosies Austrālijā. Te paldies jāsaka Artūram Landsbergam, kurš neatlaidīgi strādāja ar IZM Valsts Izglītības Satura Centru, lai nodrošinātu, ka skolotāja Inga pie mums tiktu. Ingas darbs nostiprinās latviešu valodas klātbūtni 3x3 bērnu programmā, un viņa arī mācīs valodu otrajām pusītēm – angliski runājošajiem vecākiem.

Kā ierasts, uz AZVV šogad atkal brauks mūsu iemīļotās latviešu valodas skolotājas Gunta Kļava, Samanta Kavrusa, Dace Anstrate un Dace Konopecka.

Katru gadu Latviešu Valodas aģentūra organizē Diasporas skolotāju vasaras skolu, šogad tajā piedalījās trīs skolotāji no Austrālijas – Kanberas, Adelaides un Melburnas skolas. Ļoti spraigā un interesantā programma trīs dienu garumā saveda kopā 50 skolotājus no visas pasaules. Mums bija iespēja dzirdēt jaunāko pētījumu rezultātus, modernas pedagoģiskās atziņas, sadraudzēties un arī uzlādēt mūsu emocionālās baterijas.

Un beigās jāpiemin LVA organizētā diasporas skolu konkursa uzvarētāja nominācijā DZINTARS – skolotājs, kurš savu mūžu veltījis latviešu valodas saglabāšanai diasporā – DACE CELINSKA no Sidnejas Latviešu skolas.

Iveta Leitase,
LAAJ Izglītības nozares vadītāja
Laikrakstam „Latvietis“

2023. gadā LAAJ Izglītības nozari līdzfinansē Latviešu valodas aģentūra no Izglītības un zinātnes ministrijas budžeta programmas „Valsts valodas politika un pārvalde“.Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI
Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com