Laikraksts Latvietis

Laiks Latvijā:


Juris svētkos (4)

Čellists, komponists un dziesmu svētku entuziasts Juris Ķeniņš dalās iespaidos

Laikraksts Latvietis Nr. 718, 2022. g. 14. sept.
Juris Ķeniņš -


Ieteikt Facebook.com

ieteikt draugiem.lvIeteikt draugiem.lv

No kreisās: Ņujorkietis Pēteris Zārds ar Jura Ķeniņa (no labās) dāvināto 2024. gada Toronto dziesmu svētku kreklu. FOTO no Jura Ķeniņa personīgā arhīva.

Trešais turpinājums. Sākums LL715, LL716, LL717.

Piektdienas programma Minesotā man atgādināja piektdienu Toronto 2019. g. Un kāpēc ne? Kanādieši pie svētku programmas uzstādīšanas ir strādājuši tuvu pie 50 gadiem; lai citi arī manto Kanādas pieredzi. Šī bija svētku ietilpīgākā diena, kurā īsts Dziesmu svētku entuziasts varēja skriet no rīta līdz vakaram bez apstājas. Proti: dejotājs vai dziedātāja sāka dienu ar vai nu jaundeju mēģinājumu, vai Kopkora mēģinājumu.

Tādiem ar vardes balsi vai divām kreisām kājām palika vai nu Mākslas izstāde, vai izstādes Trimdas kokle un Mūsu dižkoki. Vai arī uz teātri – Anšlavs un Veronika – luga pēc Raimonda Staprāna lugas motīviem. Ļoti, ļoti nožēloju, ka netiku: Anšlavs – Kaspars Znotiņš ir viens no mūsu mīļākajiem aktieriem. Filmā Homo Novus viņš tēloja Kurcumu, kura tēls it kā ir pamatots uz Anšlava Eglīša personību, un atkal tēloja mūsu iemīļoto Anšlavu šeit. Taira Zoldnere (Veronika) ir mīļa paziņa no PBLA valdes laikiem, kad viņa vadīja Amerikas Latviešu apvienības komunikācijas nozari, un es LNAK Kultūras nozares vadītājs. Saprotu, ka bija fantastiska izrāde.

Pats rītu pavadīju tirdziņā pie 2024. g. svētku Kanādā reklāmas. Kundes nebija daudz, laikam dēļ piektdienas pārpilnības. Bet rīts ātri aizskrēja jaukās pārrunās ar kaimiņiem tirdziņā, to starpā ar talantīgo Ritu Grendzi, kura tajā brīdī dežurēja pie Latviešu Fonda galda. Rita ir viena no mūsu starptautiski pazīstamām māksliniecēm, specializējoties lielās instalācijās.

Vienalga kura rīta nodarbība bija izvēlēta, tad agrā pēcpusdienā uz Jaundeju skati, kurā 16 dejas cerēja uz skatītāju un vērtētāju atzinību. Nav laika pusdienām, tūlīt jāsteidzas uz Kamermūzikas un vokālsimfoniskās mūzikas koncertu. (Par to citā rakstā.)

Vakarā bijām laimīgi saņēmuši ielūgumu uz svētku pieņemšanu Ordway koncertzāles elegantā foajē, laikam dēļ agrākiem pienākumiem svētkos Kanādā. Jauks moments, kurā tikās iepriekšējo trīs Dziesmu svētku rīkotāji ASV un es no Kanādas. Andris Kursietis (Milvoki 2012), Marisa Gudrā (Baltimora 2017), es – Juris Ķeniņš (Toronto 2019) un Ansis Vīksniņš (Minesota 2022). Mums ir kaut kas kopējs, ko cits nevarētu saprast, un mēs baudījām šīs pārrunas.

Kaut pieņemšana burvīga, arī nepacietīgi gaidījām viesu kora koncertu, par kuru tik daudz bija dzirdēts. Par Krastā saviļņots ļaušu kādam citam recenzentam izteikties. No manis tikai – fantastisks, neredzēts, apbrīnojams. Koncerts Saulkrastu pludmalē (šī koncerta pirmatskaņojums) bija ierakstīts, un tika rādīts uz ekrāna skatuves dibenā, kamēr koris Anima, enerģiskā diriģente Laura Leontjeva un ansamblis to pašu piedāvāja dzīvi. WOW!

Dedzīgais svētku gājējs varēja turpināt savu maratonu, vai tiešāk pentatlonu, ar Vakaru bez Juŗa Kronberga – slavenam dzejniekam veltīta piemiņa dzejā un mūzikā. Nez vai kāds spēja izpildīt šo pieccīņu. Bet atceros, ka Toronto manai Mārai tas izdevās, un saņēma piecnieku – Jaundeju mēģinājums un koncerts, Kamermūzikas un simfoniskās mūzikas koncerts, Valsts koris un Kabarē. Ja kāds lasītājs var parādīt, ka bija uz pieciem sarīkojumiem, piedāvāšu 2024. g. Kanādas svētku T– kreklu.

Mēs vēl meklējām dienas pirmo maltīti un atgriezāmies iemīļotajā Pelēkajā pīlē ar ņujorkieti, labu basu Pēteri Zārdu un virsdiriģentu no Vašingtonas Rihardu Skulti. Pēterim biju parādā, jo viņš bija izglābis manu somu, kuru biju nejauši atstājis kaut kur. Attēlā var redzēt, kā es atpirkos!

Noskrējušies, iekritām gultā tādā priecīgā bezsamaņā. Nākamā dienā būs pirmie pienākumi manam čellam un viņa saimniekam, un Mārai – otrs Kopkora mēģinājums. Jau esam miegam parādā, bet tie taču ir Dziesmu un Deju svētki!

Juris Ķeniņš
Laikrakstam „Latvietis“

Turpmāk vēl

Pirmpublicējums laikrakstā „Latvija Amerikā“ Nr. 31Atbalstiet laikrakstu

Izvēlēties summu

SLUDINĀJUMI


Latviesu impresijas


ALMA Book


3x3 Australija
SLUDINĀJUMI


BookDepository.com